Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 14. stav 1. tačka 8) i člana 70. st. 8. i 9. Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka),
Nacionalni savet za naučni i tehnološki razvoj na sednici održanoj 30. marta 2007. godine, doneo je

PRAVILNIK

O POSTUPKU I NAČINU VREDNOVANjA I KVANTITATIVNOM ISKAZIVANjU NAUČNOISTRAŽIVAČKIH REZULTATA ISTRAŽIVAČA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 35 od 17. aprila 2007)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se postupak i način vrednovanja i kvantitativno iskazivanje naučnoistraživačkih rezultata istraživača, postupak sticanja naučnih, odnosno istraživačkih zvanja, kao i reizbor u zvanje istraživača.

Član 2.

Postupak sticanja naučnih, odnosno istraživačkih zvanja, kao i reizbor u zvanje, vrši se u skladu sa ovim pravilnikom i Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka - u daljem tekstu: Zakon).

Član 3.

Odluku o sticanju naučnog zvanja, odnosno odluku o reizboru u naučno zvanje donosi Komisija za sticanje naučnih zvanja, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom.
Komisija za sticanje naučnih zvanja donosi odluku o sticanju naučnih zvanja, odnosno odluku o reizboru u zvanje, po pribavljenom mišljenju odgovarajućeg matičnog naučnog odbora.

Član 4.

Pravo na sticanje naučnih, odnosno istraživačkih zvanja, kao i reizbor u zvanje imaju sva lica koja ispunjavaju uslove za obavljanje naučnoistraživačkog rada u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, kao i nastavnici i saradnici visokoškolskih ustanova.

II. ISTRAŽIVAČI I NAUČNA ZVANjA ISTRAŽIVAČA

Član 5.

Poslove naučnoistraživačke delatnosti obavljaju lica koja ispunjavaju uslove propisane Zakonom, kao i nastavnici i saradnici visokoškolskih ustanova (u daljem tekstu: istraživači).

Član 6.

U zavisnosti od ostvarenih rezultata u naučnoistraživačkom radu, istraživač može, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, steći istraživačko zvanje: istraživač-saradnik, i naučno zvanje: naučni saradnik, viši naučni saradnik i naučni savetnik.

Član 7.

Zvanje istraživač-saradnik može steći lice koje je magistar nauka ili lice koje je upisalo doktorske, odnosno doktorske akademske studije, koje je prethodne nivoe studiranja završilo sa ukupnom prosečnom ocenom najmanje osam (8), bavi naučnoistraživačkim radom i ima objavljene i recenzirane radove.

Član 8.

Zvanje naučni saradnik može steći istraživač koji ima akademski, odnosno naučni naziv doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate: 1) monografije; 2) poglavlja u knjigama, odnosno članke u tematskim zbornicima radova; 3) naučne članke u časopisima vodećeg nacionalnog ranga; 4) tehnička rešenja; 5) patente; 6) naučne radove saopštene na naučnim skupovima, objavljene u celini ili izvodima; 7) naučne kritike i polemike, prikaze, prevode, odnosno leksikografske odrednice, i koji ukupnim naučnim radom pokazuje da je osposobljen za samostalan naučnoistraživački rad.

Član 9.

Zvanje viši naučni saradnik može steći istraživač koji ima akademski, odnosno naučni naziv doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate: 1) monografije međunarodnog i vodećeg nacionalnog ranga; 2) poglavlja u knjigama, odnosno članke u tematskim zbornicima radova međunarodnog i vodećeg nacionalnog ranga; 3) naučne članke u časopisima međunarodnog i vodećeg nacionalnog ranga; 4) tehnička rešenja; 5) patente; 6) naučne radove saopštene na naučnim skupovima međunarodnog i vodećeg nacionalnog ranga, objavljene u celini ili izvodima; 7) naučne kritike i polemike, prikaze, prevode, odnosno leksikografske odrednice, i koji kvalitetom naučnoistraživačkog rada doprinosi razvoju odgovarajuće naučne oblasti.

Član 10.

Zvanje naučnog savetnika može steći istraživač koji ima akademski, odnosno naučni naziv doktora nauka i objavljene i recenzirane naučnoistraživačke rezultate:
1) monografije međunarodnog i vodećeg međunarodnog ranga; 2) poglavlja u knjigama, odnosno članke u tematskim zbornicima radova međunarodnog i vodećeg međunarodnog ranga; 3) naučne članke u časopisima međunarodnog i vodećeg međunarodnog ranga; 4) tehnička rešenja; 5) patente; 6) naučne radove saopštene na naučnim skupovima međunarodnog i vodećeg nacionalnog ranga, objavljene u celini ili izvodima; 7) naučne kritike i polemike, prikaze, prevode, odnosno leksikografske odrednice, koji je rukovodio projektima, i koji je kvalitetom naučnoistraživačkog rada ostvario značajan uticaj na razvoj odgovarajuće naučne oblasti.

III. POSTUPAK STICANjA NAUČNIH I ISTRAŽIVAČKIH ZVANjA

Pravo podnošenja zahteva za sticanje naučnih i istraživačkih zvanja

Član 11.

Svako lice koje ispunjava uslove propisane Zakonom može u odgovarajućoj naučnoistraživačkoj organizaciji (instituti i fakulteti) da podnese zahtev za pokretanje postupka za izbor u naučno, odnosno istraživačko zvanje.
Postupak za izbor u naučno, odnosno istraživačko zvanje, kao i reizbor u zvanje može pokrenuti i naučno, odnosno nastavno-naučno veće u naučnoistraživačkoj organizaciji u kojoj je kandidat za izbor u zvanje zaposlen.

Član 12.

Postupak izbora u naučno, odnosno istraživačko zvanje pokreće se u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva za izbor u zvanje.
Zahtev za izbor u zvanje može podneti i lice koje u momentu podnošenja zahteva nije zaposleno u naučnoistraživačkoj organizaciji.
Zahtev za izbor u zvanje podnosi se naučnom, odnosno nastavno-naučnom veću naučnoistraživačke organizacije.

Postupak izbora u naučna zvanja

Član 13.

Radi sprovođenja postupka za sticanje naučnog zvanja, naučno, odnosno nastavno-naučno veće, prilikom pokretanja postupka za izbor u zvanje, obrazuje komisiju od najmanje tri člana koji imaju naučno zvanje u naučnoj oblasti u kojoj kandidat stiče zvanje.
Članovi komisije ne mogu biti u nižem zvanju od zvanja u koje se bira kandidat.
Komisija je dužna da u roku od 30 dana od dana kada je obrazovana podnese naučno, odnosno nastavno-naučno veću izveštaj.
Komisija za pisanje izveštaja o kandidatu, imenovana od strane naučnog, odnosno nastavno-naučnog veća naučnoistraživačke organizacije, podnosi izveštaj veću koje ju je imenovalo, a koji sadrži:
- biografske podatke o kandidatu;
- kompletnu bibliografiju kandidata sa potpunim bibliografskim podacima, grupisanim prema kategorijama naučnog rada (koeficijenti R);
- jasnu naznaku od kada počinje period u kome se ocenjuje naučni opus kandidata za predloženo zvanje, tj. kada je kandidat biran u prethodno zvanje;
- kratku analizu radova koji kandidata kvalifikuju u predloženo zvanje;
- citiranost objavljenih radova;
- sve vidove angažovanja u rukovođenju naučnim radom;
- angažovanost u obrazovanju i formiranju naučnih kadrova;
- zaključak sa predlogom za odlučivanje naučnom, odnosno nadležnom veću;
- popunjen i potpisan rezime izveštaja.

Član 14.

Izveštaj komisije učiniće se dostupnim javnosti na način utvrđen opštim aktom naučnoistraživačke organizacije, najmanje 30 dana pre donošenja odluke naučnog veća.

Član 15.

Naučno, odnosno nastavno-naučno veće naučnoistraživačke organizacije, koje utvrđuje predlog za izbor u naučno zvanje, dužno je da utvrdi predlog o sticanju naučnog zvanja u roku 90 dana od dana kada je na sednici veća pokrenut postupak za izbor u naučno zvanje.

Član 16.

Pravo da odlučuju o sticanju naučnog zvanja imaju istraživači koji su u istom ili višem naučnom zvanju u odnosu na zvanje u koje se bira kandidat.
Odluku o predlogu za izbor u naučno zvanje donosi naučno veće