Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 19. Zakona o javnom tužilaštvu ("Službeni glasnik RS", br. 63/2001, 42/2002, 39/2003, 44/2004, 61/2005, 46/2006 i 106/2006) i člana 478. stav 1. Zakonika o krivičnom postupku ("Službeni glasnik RS", broj 46/2006), donosim

PRAVILNIK

O POSTUPKU POSREDOVANjA RADI PORAVNANjA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 56 od 19. juna 2007)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se osnovni kriterijumi za upućivanje na postupak posredovanja radi postizanja poravnanja (u daljem tekstu: postupak) i pravila vođenja postupka i kriterijumi za ocenu uspešnosti zaključenog sporazuma i poravnanju između okrivljenog i oštećenog.

Član 2.

Na predlog okrivljenog ili njegovog branioca, odnosno na predlog oštećenog ili njegovog punomoćnika ili po službenoj dužnosti, javni tužilac može nakon prijema obaveštenja o učinjenom krivičnom delu ili krivične prijave za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do jedne, odnosno tri godine, pozvati oštećenog i okrivljenog na posebno ročište radi ispitivanja mogućnosti da budu upućeni na postupak.

Član 3.

Javni tužilac će u pozivu na ročište pored označavanja mesta, vremena, pravnog osnova i događaja naznačiti svrhu pozivanja i upućivanja stranaka na postupak kao i njihova prava i obaveze.

II. USLOVI ZA POKRETANJE POSTUPKA

Član 4.

Postupak za krivična dela za koja je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine, po pravilu, se ne primenjuje ukoliko je okrivljeni više puta osuđivan, ili više puta bio učesnik neuspelog postupka svojom krivicom.
Javni tužilac prvenstveno mora imati u vidu ličnost okrivljenog i oštećenog.

Član 5.

Postupak za krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora do tri godine može se sprovoditi samo prema neosuđivanom licu uz ispunjenje ostalih zakonom predviđenih uslova, a po pravilu se ne može primenjivati prema okrivljenom kome je ranije bilo oprošteno krivično gonjenje, na osnovu člana 268. ZKP, ili je već bio učesnik neuspelog postupka svojom krivicom.

III. PRAVILA POSTUPKA

Član 6.

Po prijemu obaveštenja o učinjenom krivičnom delu ili krivične prijave, o mogućnosti primene ovog instituta javni tužilac mora hitno postupati.

Član 7.

Ako okrivljeni i oštećeni pristanu da budu upućeni na postupak posredovanja, javni tužilac o tome sačinjava zapisnik, koji potpisuje javni tužilac, okrivljeni i oštećeni, nakon čega javni tužilac donosi rešenje o upućivanju na postupak.
Rešenje o upućivanju na postupak u pismenoj formi sadrži podatke o strankama, krivičnom delu, pristanku stranaka na upućivanje na postupak i obrazloženje iz kog će se videti da su ispunjeni uslovi predviđeni zakonom i ovim pravilnikom.
Tužilac će u rešenju konstatovati i odlaganje krivičnog gonjenja osumnjičenog.
Rešenje će se dostaviti okrivljenom i oštećenom.
U slučaju da je izjavljena žalba protiv rešenja smatraće se da je stranka povukla pristanak da bude upućena na postupak, i tužilac će staviti van snage doneto rešenje.
Rešenje o upućivanju na postupak, sa celokupnim