Na osnovu člana 181. tačka 10) Zakona o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10),
Direktor Republičkog geodetskog zavoda donosi
PRAVILNIK
O PREMERU I KATASTRU VODOVA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 63 od 8. septembra 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se tehnički normativi, metode i način rada u postupku premera, osnivanja i održavanja katastra vodova.
Član 2.
Vodovi za koje se u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS" br. 72/09 i 18/10 - u daljem tekstu: Zakon), vrši premer, osnivanje i održavanje katastra vodova, jesu nadzemni i podzemni vodovi (u daljem tekstu: linijski vodovi) sa pripadajućim uređajima i postrojenjima za vodovodnu, kanalizacionu i drenažnu, toplovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu, naftovodnu i gasovodnu mrežu, uključujući i zajedničke objekte vodova.
Pripadajući uređaji i postrojenja, u smislu ovog pravilnika, su uređaji, odnosno postrojenja koji su izgrađeni na vodovima i omogućavaju funkcionisanje i korišćenje vodova.
Zajednički objekti, u smislu ovog pravilnika, su objekti u kojima se nalazi više vrsta vodova.
Član 3.
Geoprostorni i drugi podaci o vodovima, podaci o stvarnim pravima na njima, imaocima stvarnih prava i zabeležbama na vodovima vode se u bazi podataka katastra vodova kao podsistem geodetsko-katastarskog informacionog sistema Republičkog geodetskog zavoda (u daljem tekstu: Zavod) .
II. IZRADA GLAVNOG PROJEKTA
Član 4.
Premer i osnivanje katastra vodova vrši se na osnovu glavnog projekta, u skladu sa Zakonom.
Glavni projekat premera vodova izrađuje se za jednu ili više vrsta vodova za područje definisano projektnim zadatkom.
Glavni projekat osnivanja katastra vodova izrađuje se za teritoriju opštine, odnosno grada.
Član 5.
Pre izrade glavnog projekta vrše se prethodni radovi koji obuhvataju prikupljanje i analizu upotrebljivosti postojeće dokumentacije o vodovima za potrebe premera, odnosno osnivanja katastra vodova.
Postojeća dokumentacija o vodovima obuhvata: planove i karte sa prikazanim vodovima, elaborate premera vodova, tehničke projekte i izveštaje, dokumentaciju sa karakterističnim podacima o vodovima, skice merenja pripadajućih uređaja i postrojenja, isprave koje predstavljaju osnov za upis prava i drugo.
Na osnovu analize prikupljene dokumentacije iz stava 2. ovog člana izrađuje se tehnički izveštaj o prethodnim radovima u kome se naročito vrši ocena njihove upotrebljivosti (kompletnost, ažurnost, položajna tačnost i dr.) .
Član 6.
Projektno rešenje geodetskih radova glavnog projekta premera vodova, pored sadržaja propisanog Zakonom, sadrži i: koncepciju radova, primenu propisane tačnosti za određena područja, postupak kontrole kvaliteta radova i ostvarenja propisane tačnosti, metodu merenja, geodetske referentne tačke i način prikupljanja podataka o vodovima.
III. PREMER VODOVA
Član 7.
Premer vodova, jeste geodetsko merenje (u daljem tekstu: merenje) i prikupljanje podataka o vodovima i stvarnim pravima na vodovima koji su izgrađeni do osnivanja katastra vodova, a nije izvršeno njihovo merenje ili merenje nije izvršeno u skladu sa propisanom tačnošću.
Podaci prikupljeni u postupku premera čine elaborat premera vodova i služe za osnivanje katastra vodova.
Član 8.
Postojeći podaci o vodovima koji su po tačnosti u skladu sa odredbama ovog pravilnika smatraju se upotrebljivim, čine elaborat premera vodova i koriste se za osnivanje katastra vodova.
Podaci o vodovima koji po tačnosti nisu u skladu sa odredbama ovog pravilnika, ne unose se u bazu podataka katastra vodova i koriste se samo za potrebe pronalaženja i naknadnog merenja vodova.
Član 9.
Otkrivanje podzemnih vodova vrši se tragačem, otkopavanjem ili kombinovano tragačem i otkopavanjem.
Za pronalaženje postojećih podzemnih vodova mogu se koristiti pripadajući vidljivi nadzemni uređaji i postrojenja.
Član 10.
Pripadajući vidljivi nadzemni uređaji i postrojenja preko kojih se pronalaze postojeći podzemni vodovi su:
1) za cevaste vodove: zatvarači, poklopci, okna, komore i armature na cevima i druge belege;
2) za kablovske vodove: kablovska okna i komore, oznake na površini terena (stubovi i stubići) i druge belege.
Otvaranje poklopaca i drugih sličnih zatvarača, kao i proveru ulaza kablova u trafo-stanice, okna i komore vrši stručno lice određeno od strane imaoca prava na vodu, uz prisustvo lica koje vrši merenje voda.
Član 11.
Otkrivanje podzemnih vodova tragačem vrši se uz prisustvo lica koje vrši merenje voda.
Kada se otkrivanje voda vrši samo tragačem, bez otkopavanja voda, glavnim projektom premera vodova definiše se potrebna minimalna tačnost tragača i merenja, kako bi se obezbedila propisana tačnost.
Član 12.
Tragač koji se koristi za otkrivanje podzemnih vodova mora biti ispitan u ovlašćenoj laboratoriji i imati potvrdu o ispravnosti merila, koja ne sme biti starija od dve godine.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ispitivanje tragača može se izvršiti i na test poligonu, odnosno na trasi voda koji je izmeren pre zatrpavanja, u skladu sa procedurom ispitivanja tragača definisanom u glavnom projektu premera vodova, o čemu se sačinjava zapisnik.
Potvrda iz stava 1. ovog člana, odnosno zapisnik iz stava 2. ovog člana, sastavni je deo elaborata premera vodova.
Član 13.
Otkopavanje trase podzemnog voda vrši se na karakterističnim mestima, na osnovu podataka iz člana 8. stav 2. ovog pravilnika.
Karakteristična mesta na kojima se obavezno vrši otkopavanje trase voda, su:
1) svi prelomi voda u horizontalnom i vertikalnom smislu;
2) mesta na krivoj liniji;
3) mesta na kojim je promenjena dimenzija ili materijal voda;
4) mesta račvanja primarnih - glavnih i sekundarnih - distribucionih vodova i nastavljanja voda;
5) tačke spajanja ili razdvajanja dva ili više vodova;
6) mesta ulaza, odnosno izlaza voda u okna, komore, zaštitne cevi i dr;
7) ukrštanje jedne ili više vrsta vodova.
Otkopavanje trasa podzemnih vodova obezbeđuje imalac prava na vodu.
Član 14.
Pronađena karakteristična mesta podzemnog voda iz člana 13. stav 2. ovog pravilnika obeležavaju se na površini zemlje na način definisan u glavnom projektu premera vodova.
1. Merenje vodova
Član 15.
U postupku premera vodova mere se trase linijskih vodova na karakterističnim mestima iz člana 13. stav 2. ovog pravilnika i pripadajući uređaji i postrojenja, i to za:
1) vodovodnu mrežu: reni bunari i cevasti bunari, rezervoari i vodotornjevi, pogoni za preradu vode, kontrolno-merna mesta, rasteretne komore, crpne stanice, cisterne kao stalni objekti, filterske instalacije, zatvarači, blindirane cevi, hidranti, vodovodna okna (sa vazdušnim ventilima, ispustima i regulatorima pritiska), katodna zaštita, vodovodni priključci, fontane, javne česme, kaptaže, kontrolne komore, taložnici, prolaz cevovoda ispod ili iznad objekata i vodovodni tuneli;
2) kanalizacionu i drenažnu mrežu: crpne stanice, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, istovarišta otpadnih voda (fekalija), kanalizacioni kanali opšteg (mešovitog) ili posebnog (separatnog) sistema, kanalizacioni kolektori, natkriveni prirodni vodotoci, ulični i drugi odvodnici sa priključcima, septičke jame, galerije, reviziona okna, komore, ventilacioni otvori, slivnici za odvod atmosferske vode, taložnici, kolektorski izlivi u recipijent, prelivne brane, otvoreni odvodni kanali, podzemni pokriveni betonski bazeni za kišnicu (retenzija), ulični otvoreni kanali za odvođenje atmosferskih voda, interceptor (kanali ispod reka) sa sifonom, drenažne cevi, zatvoreni kanali, kontrolna okna, crpne stanice, slivnici i izlivi;
3) toplovodnu mrežu: toplane, kotlarnice, toplovodne stanice i podstanice, toplovodni kanali, cevovodi sa priključcima, lira - kompenzator na trasi toplovoda, kontrolna okna ili komore sa zatvaračima i kontrolnim aparatima, cisterne tečnog goriva, kanali sa cevima za gorivo od cisterne do toplane - kotlarnice, drenaža - veza toplovodnog kanala sa kanalizacijom, toplodalekovodi - vazdušni cevovodi na stubovima odnosno uporištima, oznake upozorenja (stubići, kape) na površini zemljišta;
4) elektroenergetsku mrežu: hidroelektrane i termoelektrane, transformatorske stanice, električno postrojenje na otvorenom prostoru, ispravljačke i pretvaračke stanice, agregatne stanice, komandno-kontrolni i dispečerski centri, nadzemni vodovi i stubovi za prenos električne energije visokog i niskog napona, javne (ulične) rasvete, kontaktni vodovi za javni gradski, železnički, rudnički i industrijski saobraćaj, stubovi za nošenje kontaktnih vodova, stubovi sa linijskim rastavljačima, reflektori i stubovi saobraćajne signalizacije (semafori i svetlosni saobraćajni znaci), podzemni