Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 7. stav 2. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu ("Službeni glasnik RS", broj 101/05),
Ministar rada i socijalne politike donosi

PRAVILNIK

O PREVENTIVNIM MERAMA ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD PRI IZLAGANjU BUCI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 96 od 16. decembra 2011)

I. Osnovne odredbe

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se minimalni zahtevi koje je poslodavac dužan da ispuni u obezbeđivanju primene preventivnih mera sa ciljem otklanjanja ili svođenja na najmanju moguću meru rizika od nastanka povrede ili oštećenja zdravlja zaposlenih koji nastaju ili mogu da nastanu pri izlaganju buci, a naročito rizika od nastanka oštećenja sluha, zahtevi koje su dužni da ispune pravna lica sa licencom za obavljanje poslova ispitivanja uslova radne okoline u postupku preventivnih i periodičnih ispitivanja uslova radne okoline, granična vrednost izloženosti buci i akciona vrednost izloženosti buci.

Član 2.

Ovaj pravilnik se primenjuje na radnim mestima na kojima se obavljaju poslovi pri kojima zaposleni jesu ili mogu biti izloženi buci.

Član 3.

Fizički parametri koji se koriste u postupku procene rizika usled izlaganja buci jesu:
1) vršna vrednost zvučnog pritiska (ppeak) - jeste najviša vrednost "S" frekvencijski ponderisanog trenutnog zvučnog pritiska;
2) nivo dnevne izloženosti buci (LEX,8h) (dB(A) re. 20(mikro)Pa) - jeste vremenski normalizovan srednji nivo izloženosti buci za osmočasovno radno vreme, a izračunava se na način propisan tačkom 3.6 standardaISO1999:1990;
3) nivo nedeljne izloženost buci (LEX,8h) - jeste vremenski normalizovan prosek dnevnih izloženosti buci za radnu nedelju od pet osmočasovnih radnih dana, a izračunava se na način propisan tačkom 3.6 standardaISO1999:1990.

Član 4.

Dnevna granična vrednost izloženosti i dnevna akciona vrednost izloženosti buci jesu:
1) granična vrednost izloženosti buci:LEX,8h = 85 dB(A)ippeak = 140 Pa (137 dB(C)u odnosu na referentni zvučni pritisak od 20 (mikro)Pa);
2) akciona vrednost izloženosti buci:LEX,8h = 80 dB(A)ippeak = 112 Pa (135 dB(C)u odnosu na referentni zvučni pritisak od 20 (mikro)Pa).

Član 5.

Prilikom utvrđivanja efektivne izloženosti zaposlenog buci, u odnosu na graničnu vrednost izloženosti buci, uzima se u obzir smanjenje izloženosti usled korišćenja sredstava i opreme za zaštitu sluha.
Prilikom utvrđivanja efektivne izloženosti zaposlenog buci, u odnosu na akcionu vrednosti izloženosti buci, ne uzima se u obzir smanjenje izloženosti usled korišćenja sredstava i opreme za zaštitu sluha.

Član 6.

Na radnim mestima na kojima se obavljaju poslovi pri kojima dnevna izloženost buci značajno varira od jednog do drugog radnog dana nedeljna izloženost buci ne sme da prekorači vrednost od 85dB(A)i pri tome moraju da budu preduzete odgovarajuće preventivne mere za smanjenje rizika usled izloženosti buci u skladu sa poslovima koji se obavljaju.

Član 7.

Pravno lice sa licencom za obavljanje poslova ispitivanja uslova radne okoline dužno je da preventivna i periodična ispitivanja uslova radne okoline obavlja u skladu sa standardomISO1999:1990 i pri tome je dužno da koristi odgovarajuće instrumente i uređaje.

II. Obaveze poslodavca

Član 8.

Poslodavac je dužan da u postupku procene rizika od nastanka povrede ili oštećenja zdravlja usled izloženosti zaposlenih buci proceni nivo buke, kao i da ukoliko je potrebno obezbedi da se izvrši merenje nivoa buke.

Član 9.

Poslodavac je dužan da na osnovu utvrđenih štetnosti koje nastaju usled izloženosti zaposlenih buci angažuje pravno lice sa licencom radi sprovođenja preventivnih i periodičnih ispitivanja uslova radne okoline.

Član 10.

Poslodavac je dužan da u postupku procene rizika koji se javlja usled izloženosti zaposlenih buci naročito uzme u obzir:
1) nivo, vrstu i trajanje izloženosti, uključujući i izloženost impulsnoj buci;
2) graničnu vrednost i akcionu vrednost izloženosti buci;
3) aktivnosti koje mogu uticati na bezbednost i zdravlje zaposlenih koji pripadaju osetljivim grupama sa aspekta bezbednosti i zdravlja na radu;
4) uticaje na bezbednost i zdravlje zaposlenih koji proizilaze iz interakcije između buke i ototoksičnih supstanci i između buke i vibracija;
5) posredni uticaj na bezbednost i zdravlje zaposlenih koji je rezultat interakcije između buke i zvučnog signala, govorne komunikacije ili drugog zvuka koji zaposleni treba da čuje sa ciljem da se smanji rizik od nastanka povrede ili oštećenja zdravlja;
6) podatke o emisiji buke koji su dobijeni od proizvođača opreme za rad u skladu sa posebnim propisima;
7) drugu opremu za rad koja je projektovana za smanjenje emisije buke;
8) produženu izloženost buci za koju je odgovoran poslodavac;
9) informacije o rezultatima dobijenim na osnovu praćenja zdravstvenog stanja;
10) dostupnost sredstava i opreme za zaštitu sluha sa odgovarajućim prigušujućim delovanjem.

Član 11.

Poslodavac je dužan da za sva radna mesta u radnoj okolini, na kojima jesu ili mogu biti izloženi buci izvrši procenu rizika od nastanka povređivanja i oštećenja zdravlja zaposlenih, odnosno da izvrši delimičnu izmenu i dopunu akta o proceni rizika ukoliko:
1) je procena rizika izvršena tako da nisu evidentirani i procenjeni svi faktori rizika koji nastaju usled izlaganja zaposlenih buci;
2) je došlo do promene u obavljanju poslova, odnosno pojave novih opasnosti i štetnosti ili
3) je to potrebno na osnovu rezultata dobijenih na osnovu praćenja zdravstvenog stanja.
Poslodavac je dužan da aktom o proceni rizika utvrdi koje mere će preduzeti u skladu sa odredbama čl. 12-19. ovog pravilnika.

Član 12.

Poslodavac je dužan da uzimajući u obzir savremena tehnička rešenja i dostupnost mera za kontrolu rizika na njegovom izvoru, polazeći od načela primene preventivnih mera, rizik koji nastaje usled izloženosti zaposlenih buci otkloni ili da ih smanji na najmanju moguću meru i pri tome je dužan da uzme u obzir:
1) druge metode rada čijom primenom se smanjuje izloženost buci;
2) izbor odgovarajuće opreme za rad koja s obzirom na poslove koje zaposleni obavlja emituje najmanju moguću buku, uključujući i mogućnost da se zaposlenom stave na raspolaganje druga sredstva sa ciljem da se ograniči ili smanji izloženost buci;
3) projektovanje i raspored radnih mesta;
4) informisanje i osposobljavanje zaposlenih za bezbedan i zdrav rad sa ciljem da se zaposleni upoznaju sa pravilnim korišćenjem opreme za rad kako bi se njihova izloženost buci svela na najmanju moguću meru;