Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 3, člana 237. tačka 3) i člana 265. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", br. 73/10 i 57/11),
Upravni odbor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije donosi

PRAVILNIK

O PRIJAVLjIVANjU DOGAĐAJA U CIVILNOM VAZDUHOPLOVSTVU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br, 54 od 29. maja 2012)

Predmet pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način na koji se prijavljuju i obrađuju, štite, čuvaju, koriste i razmenjuju podaci o događajima u civilnom vazduhoplovstvu, određuju se događaji koji se prijavljuju, lica koja su obavezna da prijave događaj, kao i način na koji se obrazuje i vodi baza podataka o događajima.

Preuzimanje propisa Evropske unije

Član 2.

Ovim pravilnikom se primenjuje Uputstvo 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta od 13. juna 2003. godine o prijavljivanju događaja u civilnom vazduhoplovstvu.
Ovim pravilnikom se u domaće zakonodavstvo preuzimaju i:
1) Uredba Komisije (EZ) br. 1330/2007 od 24. septembra 2007. godine kojom se utvrđuju pravila za izvršenje o prosleđivanju podataka zainteresovanim stranama o događajima u civilnom vazduhoplovstvu iz člana 7. stava 2. Uputstva 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta, koja je data u Prilogu 2. ovog pravilnika;
2) Uredba Komisije (EZ) br. 1321/2007 od 12. novembra 2007. godine kojom se utvrđuju pravila za izvršenje o uključivanju podataka o događajima u civilnom vazduhoplovstvu koji se razmenjuju saglasno Uputstvu 2003/42/EZ Evropskog parlamenta i Saveta u centralnu bazu podataka, koja je data u Prilogu 3. ovog pravilnika.

Značenje izraza

Član 3.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) događaj (occurence) označava operativni prekid, kvar, grešku ili drugo nepravilno stanje koje utiče ili je moglo da utiče na bezbednost leta, ali koje nije dovelo do udesa ili ozbiljne nezgode, kako su oni definisani u članu 204. Zakona o vazdušnom saobraćaju;
2) ECAA sporazum označava Multilateralni sporazum između Evropske zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Republike Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999) o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja;
3) uklanjanje ličnih podataka (disidentification) označava postupak u kome se iz podnesene prijave o događaju uklanjanju svi lični podaci u vezi s podnosiocem prijave i tehnički podaci na osnovu kojih bi bilo moguće da se otkrije identitet podnosioca prijave ili trećih lica.
Pojmovi "Zajednica", "propisi Zajednice" i "država članica" koji se koriste u prilozima ovog pravilnika tumače se saglasno tač. 2. i 3. AneksaIIECAA sporazuma.
Pojmovi "nadležni organ", "nadležni organ države članice", "kontaktna tačka za razmenu podataka" i "nacionalna civilna vazduhoplovna vlast" koji se koriste u prilozima ovog pravilnika tumače se kao Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije.
Ostali pojmovi koji se koriste u ovom pravilniku imaju značenja koja su im data u članu 2. Uredbe Komisije (EZ) br. 1330/2007.

Svrha prijavljivanja događaja

Član 4.

Događaji koji su predmet ovog pravilnika prijavljuju se Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (u daljem tekstu: Direktorat).
Prijavljivanje događaja ima za cilj da doprinose unapređenju bezbednosti u vazduhoplovstvu kroz odgovarajuće prikupljanje, čuvanje, zaštitu i širenje odgovarajućih podataka o bezbednosti.
Jedina svrha prijavljivanja događaja jeste sprečavanje udesa i nezgoda, a ne utvrđivanje ili pripisivanje krivice ili druge odgovornosti.

Događaji na koje se primenjuje pravilnik

Član 5.

Ovaj pravilnik primenjuje se na događaje koji ugrožavaju ili koji bi, da nisu sprečeni, ugrozili vazduhoplov, lica u njemu ili treća lica.
Lista primera događaja koji moraju da se prijave data je u Prilogu 1. ovog pravilnika.

Obavezno prijavljivanje događaja

Član 6.

Događaje iz člana 5. ovog pravilnika dužni su da, u okviru obavljanja svojih poslova, Direktoratu prijave sledeća lica:
a) operater ili vođa vazduhoplova s mlaznim motorom ili vazduhoplova za javni avio-prevoz koga koristi operater čiji rad nadzire Direktorat;
b) lice koje obavlja poslove projektovanja, proizvodnje, održavanja ili izmene vazduhoplova s mlaznim motorom ili vazduhoplova za javni avio-prevoz, njihove opreme ili delova i čiji rad nadzire Direktorat;
v) lice koje potpisuje potvrdu o proveri plovidbenosti ili uverenje o spremnosti za upotrebu vazduhoplova s mlaznim motorom ili vazduhoplova za javni avio-prevoz, njihove opreme ili delova i čiji rad nadzire Direktorat;
g) lice koje obavlja poslove na osnovu dozvole kontrolora letenja koju je izdao Direktorat ili koje je ovlašćeno da pruža informacije vazduhoplovima u letu;
d) operater aerodroma;
đ) lice koje obavlja poslove vezane za ugradnju, izmenu, održavanje, popravku, remont, proveru iz vazduha ili proveru ispravnosti opreme i uređaja u vazdušnoj plovidbi za koje je odgovoran Direktorat;
e) lice koje obavlja poslove vezane za zemaljsko opsluživanje vazduhoplova, uključujući snabdevanje vazduhoplova gorivom, servisiranje, pripremu dokumenta za određivanje mase i položaja težišta vazduhoplova, utovar, odleđivanje ili vuču vazduhoplova na aerodromu.
Pored lica navedenih u stavu 1. ovog člana, događaje iz člana 5. ovog pravilnika Direktoratu mogu da prijave i druga lica koja obavljaju slične poslove u drugim delatnostima u civilnom vazduhoplovstvu.

Dobrovoljno prijavljivanje događaja

Član 7.

Pored obaveznog prijavljivanja događaja iz člana 5. ovog pravilnika, svako lice može dobrovoljno da prijavi Direktoratu i bilo koji drugi događaj, ukoliko smatra da takav događaj može da predstavlja stvarni ili potencijalni rizik za bezbednost u vazduhoplovstvu.
Na postupak dobrovoljnog prijavljivanja događaja shodno se primenjuju odredbe ovog pravilnika o obaveznom prijavljivanju događaja, uključujući odredbe o zaštiti podataka.

Način prijavljivanja događaja

Član 8.

Događaji se prijavljuju Direktoratu uz korišćenje nekog od dostupnih sredstava za komunikaciju.
Događaji se prijavljuju u što kraćem roku, a najkasnije 72 časa od saznanja za događaj, po pravilu na odgovarajućem obrascu.
Obrasce za prijavu događaja utvrđuje Direktorat i čini ih dostupnim javnosti na svojoj zvaničnoj internet stranici, kao i brojeve telefona, adresu elektronske pošte, poštansku adresu i druge adrese na koje se prijave mogu dostaviti.

Postupanje sa prijavama događaja

Član 9.

Po prijemu prijave događaja Direktorat:
- vrši procenu svake podnete prijave;
- odlučuje koji događaji zahtevaju da budu posebno istraženi i preduzima sve neophodne mere za njihovo istraživanje;
- proverava da li vazduhoplovni subjekti preduzimaju odgovarajuće preventivne i korektivne mere u odnosu na prijavljene događaje;
- obaveštava strane vazduhoplovne vlasti ili organizacije o potrebi da one preduzmu odgovarajuće preventivne i korektivne mere u odnosu na prijavljene