Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 12. stav 1. i člana 86. stav 1. tačka 8) Zakona o matičnim knjigama ("Službeni glasnik RS", broj 20/09),
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 101 od 4. decembra 2009)

I. OSNOVNE ODREDBE

1. Sadržina pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se program i način polaganja posebnog stručnog ispita za matičara.

2. Ko polaže poseban stručni ispit za matičara

Član 2.

Poseban stručni ispit za matičara polaže lice koje je zasnovalo radni odnos na neodređeno vreme radi obavljanja poslova matičara ili zamenika matičara, odnosno pripravnik koji se stručno osposobljava za obavljanje poslova matičara u organima iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama (u daljem tekstu: kandidat).

Član 3.

Poseban stručni ispit za matičara mogu polagati i lica sa kojima je, u skladu sa zakonom, zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju radi obavljanja pripravničkog staža i polaganja posebnog stručnog ispita za matičara.
Poseban stručni ispit za matičara mogu polagati i druga lica koja su se osposobila za samostalan rad u struci, a zainteresovana su za rad na poslovima matičara, odnosno zamenika matičara.

3. Program posebnog stručnog ispita za matičara

Član 4.

U toku ispita proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti iz ispitnih predmeta.
Oblasti koje čine sadržinu ispitnih predmeta navedene su u Programu posebnog stručnog ispita za matičara, koji je kao prilog 1 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

4. Ispitni predmeti

Član 5.

Poseban stručni ispit za matičara sadrži sledeće ispitne predmete:
1) Matične knjige;
2) Državljanstvo;
3) Porodični odnosi, brak i lično ime;
4) Međunarodne konvencije i statusna pitanja sa inostranim elementom;
5) Upravni postupak sa elementima kancelarijskog poslovanja.

5. Ispitna komisija

Član 6.

Za sprovođenje posebnog stručnog ispita za matičara obrazuje se Ispitna komisija za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara (u daljem tekstu: Ispitna komisija).
Ispitna komisija ima pet članova od kojih su jedan predsednik i jedan zamenik predsednika.
Ispitna komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.
Administrativne poslove za Ispitnu komisiju obavlja sekretar Ispitne komisije.
Sekretar Ispitne komisije ima zamenika.

Član 7.

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove uprave (u daljem tekstu: ministar), na period od dve godine.
Rešenjem o obrazovanju Ispitne komisije, pored predsednika, zamenika predsednika i članova Ispitne komisije, određuju se i ispitivači za pojedine ispitne predmete.

Član 8.

Predsednik, zamenik predsednika i članovi Ispitne komisije moraju biti državni službenici koji imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.

Član 9.

Predsedniku, zameniku predsednika, članovima Ispitne komisije, ispitivačima, sekretaru i zameniku sekretara Ispitne komisije, kao i licima koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju posebnog stručnog ispita za matičara pripada naknada za rad čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar.

II. POLAGANjE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

1. Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 10.

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi se na Obrascu 1, koji je kao prilog 2 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 2. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:
1) rešenje o radnopravnom statusu;
2) rešenje o utvrđenoj obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara;
3) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
4) fotokopija lične karte.
Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 3. stav 1. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:
1) ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju;
2) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
3) overena fotokopija lične karte.
Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 3. stav 2. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:
1) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
2) uverenje (potvrda) o stečenom radnom iskustvu u struci;
3) overena fotokopija lične karte.
Obrazac zahteva iz stava 1. ovog člana preuzima se na internet stranici zvaničnog sajta ministarstva nadležnog za poslove uprave (u daljem tekstu: Ministarstvo), a podaci u obrazac zahteva upisuju se elektronskim putem.

Član 11.

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara za lica iz člana 2. ovog pravilnika podnosi organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama, a može ga podneti i samo lice koje saglasno članu 2. ovog pravilnika podleže obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara, kao i lica iz člana 3. ovog pravilnika (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).
Organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama je u obavezi da zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnese najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je lice iz člana 2. ovog pravilnika saglasno zakonu obavezno da položi poseban stručni ispit za matičara, a ako ne postupi u utvrđenom roku zahtev može podneti sam kandidat.

2. Troškovi za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 12.

Organ u kome je kandidat zaposlen, odnosno podnosilac zahteva, dužan je da uplati troškove polaganje posebnog stručnog ispita za matičara pre polaganja ispita.
Troškove polaganja posebnog stručnog ispita rešenjem utvrđuje ministar.

3. Odluka o zahtevu za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 13.

O zahtevu za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara odlučuje ministar rešenjem koje se dostavlja podnosiocu zahteva.
Vodeći računa o roku u kome je kandidat obavezan da položi poseban stručni ispit za matičara, Ispitna komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva najkasnije sedam dana pre polaganja ispita.
Ispitna komisija određuje i raspored članova Ispitne komisije, odnosno ispitivača za svaki ispitni rok.

4. Tok ispita

Član 14.

Poseban stručan ispit za matičara polaže se, po pravilu, usmeno.
Poseban stručan ispit za matičara započinje postavljanjem ispitnih pitanja kandidatu.

Član 15.

O toku posebnog stručnog ispita za matičara vodi se zapisnik u koji se unose podaci o rezultatima ispita, na osnovu pojedinačnih pisanih izveštaja članova Ispitne komisije, odnosno ispitivača.
Zapisnik potpisuju članovi i sekretar Ispitne komisije.

Član 16.

Znanje koje je kandidat pokazao iz svakog ispitnog predmeta ocenjuje se posebno opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".

Član 17.

Posle završetka posebnog stručnog ispita za matičara Ispitna komisija utvrđuje opšti uspeh koji je kandidat postigao na ispitu ocenom "položio" ili "nije položio", nakon čega sekretar Ispitne komisije saopštava rezultat kandidatu.
Rezultat polaganja posebno stručnog ispita za matičara unosi se u zapisnik po utvrđivanju opšteg uspeha kandidata.
Poseban stručni ispit za matičara nije položio kandidat koji je iz više od dva ispitna predmeta dobio ocenu "nije položio".

5. Popravni ispit

: