Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 74. stav 2. Zakona o zaštiti od požara ("Službeni glasnik RS", broj 111/09),
Ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA INSPEKTORE ZAŠTITE OD POŽARA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 8 od 25. januara 2013)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se program i način polaganja posebnog stručnog ispita (u daljem tekstu: ispit) za zaposlene u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) koji rade na poslovima nadzora nad sprovođenjem zaštite od požara (u daljem tekstu: inspektori).

Član 2.

Inspektori se pripremaju za polaganje ispita u skladu sa Programom za polaganje posebnog stručnog ispita za inspektore (u daljem tekstu: Program), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, u Nacionalnom trening centru za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova ili samostalno.

Član 3.

Nakon završene pripreme iz člana 2. ovog pravilnika, inspektori polažu ispit pred Komisijom za polaganje posebnog stručnog ispita za inspektore (u daljem tekstu: Komisija).
Na ispitu se vrši provera da li je inspektor prema Programu stručno osposobljen za obavljanje poslova nadzora nad sprovođenjem propisa iz oblasti zaštite od požara.
Termine polaganja ispita predlaže Nacionalni trening centar za vanredne situacije i dostavlja ih Komisiji radi potvrđivanja.

Član 4.

Komisiju rešenjem obrazuje ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar) od predstavnika Ministarstva, na period od dve godine.
Rešenjem o obrazovanju Komisije određuju se predsednik Komisije, zamenik predsednika, članovi i sekretar Komisije, kao i druga pitanja od značaja za rad Komisije.
Rad Komisije je javan.

Član 5.

Za ispitivače mogu biti imenovani samo članovi Komisije i to prema predviđenim predmetima (nastavnim oblastima) utvrđenim Programom.
Ispitivači moraju imati stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije-master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine iz odgovarajuće oblasti i najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima zaštite od požara.

Član 6.

Predsednik rukovodi Komisijom i nastoji da se njen rad odvija u skladu sa ovim pravilnikom, a za vreme njegovog odsustva ili sprečenosti te poslove vrši zamenik predsednika Komisije.

Član 7.

Administrativne i sa njima povezane stručne i tehničke poslove u vezi sa organizovanjem i sprovođenjem ispita obavlja sekretar Komisije.
Sekretar Komisije ima obavezu da:
1) utvrdi popis prijavljenih inspektora;
2) utvrdi da li inspektori ispunjavaju uslove za polaganje ispita propisane ovim pravilnikom;
3) vodi računa o objavljivanju mesta i dana polaganja ispita, obaveštava inspektora o ispunjenosti uslova za polaganje ispita;
4) upozna inspektora koji je pristupio polaganju ispita sa njegovim pravima i obavezama.

Član 8.

Prijavu za polaganje posebnog stručnog ispita za inspektore (u daljem tekstu: Prijava) u ime inspektora Komisiji podnosi Nacionalni trening centar za vanredne situacije, odnosno rukovodilac organizacione jedinice u kojoj je inspektor raspoređen (u daljem tekstu: neposredni starešina).
Prijava sadrži podatke o inspektoru:
1) ime, ime jednog roditelja i prezime;
2) jedinstveni matični broj (JMBG);
3) datum i mesto rođenja;
4) podatke o prebivalištu;
5) nivo obrazovanja, odnosno stepen i vrstu školske spreme - odsek, smer koji je završio;
6) naziv organizacione jedinice Ministarstva u kojoj je raspoređen, radno mesto na kom je raspoređen i godine radnog iskustva;
7) mišljenje Nacionalnog trening centra za vanredne situacije o pripremi i osposobljenosti inspektora za polaganje ispita, odnosno za inspektora koji se pripremao samostalno - mišljenje neposrednog starešine.
Sadržina i izgled Prijave (Obrazac 1) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 9.

Poznavanje gradiva utvrđenog Programom vrednuje se za svaki predmet posebno.
Uspeh inspektora na ispitu za svaki predmet i konačan uspeh ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocenom "nije položio" ocenjuje se inspektor koji nije pokazao dovoljno poznavanja gradiva iz jednog ili više predmeta.
Konačan uspeh inspektora na stručnom ispitu utvrđuje Komisija.

Član 10.

Inspektor koji na ispitu ne pokaže dovoljno poznavanje gradiva iz najviše dva predmeta upućuje se na ponovno polaganje ispita iz tih predmeta (popravni ispit) u roku od 30 dana od dana održavanja ispita.
Inspektor koji na ispitu ne pokaže dovoljno poznavanje gradiva iz tri ili više predmeta, ili iz predmeta koji je ponovno polagao (popravni ispit), nije položio ispit.

Član 11.

Ako inspektor neopravdano odustane od započetog polaganja ispita, smatraće se da ispit nije položio.
Započeto polaganje ispita može se odložiti ako je inspektor, zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga, bio sprečen da nastavi polaganje ispita.
Zahtev za odlaganje ispita u slučaju iz stava 2. ovog člana inspektor podnosi Komisiji.

Član 12.

Ako inspektor ne pristupi popravnom ispitu ili pre početka polaganja izjavi da odustaje, smatraće se da ispit nije položio.
U slučaju kad inspektor nije položio ispit, ceo ispit može polagati još samo jedanput u roku koji ne može biti kraći od tri meseca ni duži od šest meseci od prvog polaganja ispita.

Član 13.

O polaganju ispita vodi se zapisnik koji sadrži: ime, ime jednog roditelja i prezime inspektora; školsku spremu; naziv organizacione jedinice u kojoj je inspektor raspoređen; sastav Komisije; datum i mesto polaganja ispita; postavljena pitanja; ocenu iz svakog predmeta i konačan uspeh inspektora; zaključak o odlaganju ili odustanku od ispita; zaključak o upućivanju na ponovni ispit; potpise predsednika i članova Komisije, odnosno ispitivača, kao i sekretara Komisije.
Sadržina i izgled zapisnika (Obrazac 2) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 14.

Na osnovu zapisnika, inspektoru koji je položio ispit izdaje se Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za inspektora zaštite od požara.
Sadržina i izgled uverenja iz stava 1. ovog člana (Obrazac 3.) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Uverenje iz stava 1. ovog člana naročito sadrži:
1) naziv ministarstva;
2) propis na osnovu koga se izdaje uverenje;
3) ime, ime jednog roditelja, prezime, jedinstveni matični broj građana (JMBG) i mesto rođenja inspektora;
4) vrstu poslova za koje se izdaje uverenje;
5) broj pod kojim je inspektor zaveden u evidenciji;
6) datum izdavanja uverenja;
7) potpis predsednika Komisije i ministra.
Uverenje iz stava 1. ovog člana overava se pečatom Ministarstva.

Član 15.

Evidenciju lica koja su polagala ispit vodi Komisija.
Evidencija sadrži podatke o inspektoru, i to: ime, ime jednog roditelja i prezime, godinu i mesto rođenja, prebivalište, vreme polaganja ispita, kao i podatke o uspehu na ispitu i datumu izdavanja uverenja.
Evidencija iz stava 1. ovog člana čuva se u Ministarstvu.

Član 16.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 01-9022/12-4
U Beogradu, 21. januara 2013. godine
Ministar, Ivica Dačić, s. r.
PROGRAM
ZA POLAGANjE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA INSPEKTORE ZAŠTITE OD POŽARA
NASTAVNE OBLASTI - predmeti
1) UPRAVNO-INSPEKCIJSKI NADZOR
a) Normativno uređenje zaštite od požara i eksplozija.
Zakoni, pravilnici, uredbe iz oblasti iz koje inspektor polaže stručni ispit; način donošenja propisa iz oblasti zaštite od požara; sprovođenje propisa iz oblasti zaštite od požara; prava, obaveze i odgovornosti subjekata zaštite od požara (državni organi, organi autonomne pokrajine, organi jedinica lokalne samouprave, privredna društva, druga pravna i fizička lica) prema obavezama utvrđenim Zakonom o zaštiti od požara i propisima donesenim na osnovu njega; sadržaj procene ugroženosti od požara; način izrade i sadržaj plana zaštite od požara autonomne pokrajne, jedinice lokalne samouprave i subjekata u prvoj i drugoj kategoriji; opšti akti o zaštiti od požara u pravnom licu; način upoznavanja zaposlenih sa merama zaštite od požara; vrste i