Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 53. stav 5. Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 47/2003), Ministar urbanizma i građevine donosi

PRAVILNIK

O SADRŽINI, NAČINU IZRADE, NAČINU VRŠENjA STRUČNE KONTROLE URBANISTIČKOG PLANA I NAČINU STAVLjANjA PLANA NA JAVNI UVID

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 12/2004)

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuje sadržina, način izrade, način vršenja stručne kontrole urbanističkog plana, kao i uslovi i način stavljanja plana na javni uvid, način sprovođenja urbanističkog plana i sadržina izvoda iz urbanističkog plana.

1. SADRŽINA URBANISTIČKIH PLANOVA

1.1. Generalni plan

Pravila uređenja u Generalnom planu

Član 2

Pravila uređenje u Generalnom planu iskazuju se tekstom ili crtežima i sadrže opis i objašnjenje crteža, uslove uređenja javnog građevinskog zemljišta i opšte urbanističke uslove za uređenje i prostornu organizaciju naselja kojom se stvaraju kvalitetniji životni uslovi, čuva zemljište pogodno za poljoprivredu, prirodne vrednosti i životna sredina naselja, susednog naselja i regiona, usklađuje izgradnja infrastrukture i drugo.
Pravila uređenja u generalnom planu, pored sadržine određene Zakonom, zavisno od karaktera naselja i mesnih prilika, sadrže i:
1. opis i kriterijume podele na zone ili celine prema morfološkim, planskim, istorijsko-ambijentalnim, oblikovanim i drugim karakteristikama,
2. neophodnu minimalnu opremljenost građevinskog zemljišta saobraćajnom i komunalnom infrastrukturom po zonama i celinama iz plana;
3. pravila i uslove zaštite nepokretnih kulturnih dobara i ambijentalnih celina,
4. bilanse planiranih površina (ukupna površina i pojedinačne namene, slobodno i neizgrađeno zemljište, voda i ostalo), iskazano za obuhvat plana i građevinski reon;
5. generalna urbanistička rešenja zasnovana na dugoročnoj strategiji i koncepciji uređenja prostora i izgradnje;
6. strateška procena uticaja planskih rešenja na životnu sredinu za zakonom određene namene i vrste objekata;
7. ostale elemente koji su značajni za sprovođenje urbanističkog plana.

Pravila građenja u Generalnom planu

Član 3

Pravila građenja u generalnom planu izrađuju se za zone ili celine koje su prikazane u grafičkom delu plana i koje su određene pravilima uređenja u skladu sa članom 2 stav 1 tačka 1 ovog pravilnika.
Pravila građenja sadrže sve uslove koji se odnose na izgradnju objekata i odnose se na građevinske parcele na ukupnom ostalom građevinskom zemljištu po zonama ili celinama iz plana iz stava 1 ovog člana, a prema specifičnostima i potrebama naselja.
Za ukupno građevinsko zemljište obuhvaćeno Generalnim planom, pravila građenja su osnov za izdavanje izvoda iz plana radi dobijanja odobrenja za izgradnju.
Pravila građenja obezbeđuju čuvanje i unapređenje ukupnog graditeljskog nasleđa, tradicije graditeljstva i stvorenih vrednosti naselja, dopunu postojećih i stvaranje novih urbanih vrednosti, obnovu i rekonstrukciju istorijskih i ambijentalnih celina.
Pravila građenja pored sadržine određene Zakonom, zavisno od karaktera naselja i mesnih prilika, mogu da određuju i:
1. najmanju dozvoljenu širinu uličnog fronta za građevinske parcele;
2. najmanju dozvoljenu površinu građevinske parcele prema nameni;
3. uslove za obnovu i rekonstrukciju postojećih objekata.
U pravilima građenja u gradskim naseljima se po pojedinim zonama iz plana iz stava 1 ovog člana može odrediti i:
1. odnos građevinske prema regulacionoj liniji;
2. najmanja dozvoljena visina objekata;
3. najmanja dozvoljena spratnost objekata;
4. dozvoljeno odnosno propisano upuštanje objekta ili delova objekata (izlozi, stepeništa, erkeri, temelji) u javnu površinu;
5. dozvoljena odnosno propisana izgradnja mansardnih krovova i njihovo korišćenje kao korisne površine;
6. precizno definisanje nazitka, kosine krova, otvora, pokrivača i sl.;
7. precizno definisanje delova građevinske parcele u funkciji komunikacije (pasaži, prolazi, kolonade i sl);
8. podzemne javne i druge skupne garaže, pasaži i prostori, sa definisanjem etažnih prava korišćenja;
9. način ograđivanja ukoliko je dopušteno;
10. komunalno opremanje i korišćenje do opremanja infrastrukturom (kotlarnice, septičke jame, bunari, rezervoari, grejanje na struju, klimatizeri, zajedničko održavanje, i dr.);
11. propise za obavljanje delatnosti u parcelama i objektima mešovite namene, zanatske radnje, malu privredu i druge delatnosti, fabrike i objekte za proizvodna i industrijska preduzeća, kao i mere kojima se mora u potpunosti obezbediti okolina od zagađenja;
12. mere za sigurnost protiv požara, propise o izvođenju pojedinih elemenata zgrada i drugih građevina (materijali, fasade, krovovi, drugo);
13. opšte i posebne odredbe o tehničkim, higijenskim, estetskim i bezbednosnim uslovima za određene vrste objekata.
Pravilima građenja ne utvrđuju se pravila za izgradnju na pojedinačnoj katastarskoj parceli.

Grafički deo Generalnog plana

Član 4

Grafičkim delom urbanističkog plana iskazuju se elementi urbanističkog rešenja odgovarajućim crtežima i grafičkim simbolima.
Grafički deo urbanističkog plana se izrađuje u zavisnosti od propisane sadržine tako da sadrži relevantna obeležja i elemente prostora koje sadrži katastarski, odnosno topografski, odnosno orto-foto plan ili druga pribavljena podloga, kao što su: granice teritorijalne podele i katastarske teritorijalne jedinice; zgrade, industrijski i drugi privredni objekti; ostali objekti i predmeti (ograde, groblja, drvoredi, religijski znaci; spomenici, razvaline i slične nepokretnosti);l saobraćajnice sa pratećim objektima; vode sa pratećim objektima; naselja, potesi zemljišta i šuma, orografija, hidrografija i važniji objekti; brojevi i numerički podaci (tačke geodetske osnove, oznake puteva, geografske koordinate i slično); granice parcela; vidljivi delovi vodova i podzemnih objekata; zgrade (kućni broj, spratnost); brojeve parcela i druga obeležja.
Crteži u grafičkom (analognom) obliku izrađuju se (iscrtavaju) na materijalima (crtaća hartija, plastička folija, drugi materijal) na kojima se može kartirati, pod uslovom da promene dimenzija materijala usled spoljnih uticaja (temperatura, vlažnost) ne utiču bitno na tačnost, da su materijali postojani i da se ne mogu oprati vodom i da tokom vremena ne gube elastičnost i prozirnost.
Crteži se izrađuju u digitalnom obliku tako da se obezbedi njegova kompatibilnost i povezanost sa digitalnim geodetskim planom i postojanje analogne grafičke verzije originala.
Crteži u planu se pripremaju kao grafički prikazi postojećeg i planiranog stanja na način pogodan za tumačenje, s tim što se ne prikazuju i ne određuju se planirani objekti i ne utvrđuje se namena na pojedinačnoj katastarskoj parceli na ostalom građevinskom zemljištu.
Crteži koji su sastavni deo generalnog plana se izrađuju na katastarsko-topografskom planu, ili na topografskom planu i katastarskom planu (u daljem tekstu: podloge).
Crteži koji su sastavni deo generalnog plana mogu se izrađivati na orto-foto podlogama kao i na satelitskim snimcima u rezoluciji u kojoj je piksel manji od 1.0m.
Postojeće stanje u Generalnom planu iskazuje se kroz crtež odnosno, crteže koji prikazuju:
1. granice plana sa podelom na zone ili celine prema morfološkim, planskim, istorijsko ambijentalnim, oblikovanim i drugim karakteristikama,
2. postojeću funkcionalnu organizaciju naselja, sa pretežnom namenom prostora u građevinskom reonu: za javne potrebe, stanovanje, poslovanje, industriju, ostale namene.
Planska rešenja Generalnog plana iskazuju se kroz crtež, odnosno crteže koji prikazuju:
1. granice plana i granice građevinskog reona (po pravilu, po postojećim katastarskim parcelama), sa osnovnom namenom prostora i podelom na građevinsko, poljoprivredno, šumsko i vodno zemljište;
2. funkcionalno rešenje organizacije naselja, sa pretežnom planiranom namenom prostora u građevinskom