Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 43. stav 5. Zakona o šumama ("Službeni glasnik RS", broj 30/10),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O SADRŽINI SREDNjOROČNOG PLANA ZAŠTITE ŠUMA OD BILjNIH BOLESTI I ŠTETOČINA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 36 od 27. maja 2011)

Predmet

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se propisuje sadržina srednjoročnog plana zaštite šuma od biljnih bolesti i štetočina (u daljem tekstu: plan zaštite šuma).

Sadržina

Član 2.

Plan zaštite šuma naročito sadrži: stanje biljnih bolesti i štetočina; procenu zdravstvenog stanja i ugroženosti šuma; procenu razvoja biljnih bolesti i štetočina; preventivne i represivne mere u suzbijanju biljnih bolesti i štetočina; stanje sredstava (opreme) za zaštitu šuma; mere organizacione prirode; obim finansijskih sredstava za sprovođenje mera zaštite.

Baza podataka i drugi podaci

Član 3.

Osnov za izradu plana zaštite šuma je baza podataka za zaštitu šuma od biljnih bolesti i štetočina (u daljem tekstu: baza podataka), koja se ažurira mesečno, najkasnije do poslednjeg dana u tekućem mesecu.
Baza podataka je skup informacija o povećanom prisustvu biljnih bolesti i štetočina na teritoriji Republike Srbije, utvrđenih u skladu sa zakonom.
U slučaju uočavanja značajno povećane brojnosti štetnih organizama u šumskom području, ili njegovom delu, baza podataka se ažurira više puta u toku meseca, u zavisnosti od karakteristika utvrđenog štetnog organizma.
Osnov za izradu plana zaštite šuma jesu i podaci iz: plana razvoja šumskog područja (u daljem tekstu: plan razvoja), osnove gazdovanja šumama (u daljem tekstu: osnova), programa gazdovanja šumama (u daljem tekstu: program), godišnjeg plana gazdovanja šumama (u daljem tekstu: godišnji plan) i izvođačkog projekta gazdovanja šumama (u daljem tekstu: izvođački projekat).

Stanje biljnih bolesti i štetočina

Član 5.

Prikaz stanja biljnih bolesti i štetočina za šumsko područje za koje se izrađuje plan zaštite šuma sadrži: osnovne karakteristike šumskog područja; prikaz stanja šuma (prema vrsti drveća, starosnoj strukturi itd.); analizu prisustva najznačajnijih uzročnika biljnih bolesti i štetočina u prethodnom petogodišnjem periodu, odnosno karakterističnih za to šumsko područje (vrstu uzročnika biljnih bolesti i štetočina, domaćine štetnog organizma, intenzitet napada, zahvaćene površine i dr.); analizu i ocenu dosadašnjih mera na zaštiti šuma (preventivnih i represivnih) u prethodnom petogodišnjem periodu.
Za prikaz stanja biljnih bolesti i štetočina koriste se ažurirani podaci iz baze podataka.

Procena zdravstvenog stanja i ugroženosti šuma

Član 6.

Procena zdravstvenog stanja i ugroženosti šuma vrši se na osnovu planskih dokumenata (osnove, programa, izvođačkog projekta) i neposrednog uvida u stanje na terenu (pregled zdravstvenog stanja sastojina), a iskazuje se u skladu sa Kodnim priručnikom.
Procena zdravstvenog stanja i ugroženosti šuma izrađuje se za gazdinsku jedinicu, odnosno katastarsku opštinu u okviru šumskog područja.
Za procenu zdravstvenog stanja i ugroženosti šuma koriste se i podaci iz izveštaja pravnog lica koje obavlja poslove od javnog interesa u oblasti dijagnostike štetnih organizama i zaštite zdravlja šumskog bilja, odnosno izveštajno-dijagnozno prognozne poslove u zaštiti šuma.

Procena razvoja biljnih bolesti i štetočina

Član 7.

Procena razvoja biljnih bolesti i štetočina vrši se na osnovu podataka iz baze podataka, planskih dokumenata (osnove, programa, izvođačkog projekta) i neposrednog uvida u stanje na terenu (pregled zdravstvenog stanja sastojina), kao i izveštaja o prognozi pravnog lica koje obavlja poslove od javnog interesa u oblasti dijagnostike štetnih organizama i zaštite zdravlja šumskog bilja, odnosno izveštajno-dijagnozno prognozne poslove u zaštiti šuma, za određeno šumsko područje.
Planom zaštite šuma daje se procena razvoja biljnih bolesti i štetočina za šumsko područje po gazdinskim jedinicama i katastarskim opštinama u okviru šumskog područja.

Preventivne i represivne mere u suzbijanju biljnih bolesti i štetočina

Član 8.

Planom zaštite šuma utvrđuju se preventivne i represivne mere u suzbijanju biljnih bolesti i štetočina za šumsko područje.
Mere iz stava 1. ovog člana detaljno se razrađuju u godišnjem planu.

Stanje sredstava (opreme) za zaštitu šuma

Član 9.

Plan zaštite šuma sadrži prikaz stanja sredstava (opreme) za zaštitu šuma, na osnovu podataka o postojećem stanju sredstava (opreme) po organizacionim jedinicama korisnika, odnosno sopstvenika šuma, izuzev fizičkog lica.
U cilju sprovođenja mera zaštite šuma, plan zaštite šuma sadrži i prikaz stanja sredstava (opreme) za zaštitu šuma koju je potrebno nabaviti u periodu njegovog važenja.

Mere organizacione prirode

Član 10.

Plan zaštite šuma sadrži mere organizacione prirode, u zavisnosti od vrste posla zaštite šuma koju sprovodi korisnik, odnosno sopstvenik šuma, izuzev fizičkog lica.

Obim finansijskih sredstava za sprovođenje mera zaštite šuma

Član 11.

Plan zaštite šuma sadrži obim potrebnih finansijskih sredstava za realizaciju planiranih mera na zaštiti šuma za period od pet godina, a obim finansijskih sredstava za tekuću godinu utvrđuje se godišnjim planom.

Stupanje na snagu

Član 12.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 10-00-00030/2011-09
U Beogradu, 29. aprila 2011. godine
Ministar, Dušan Petrović, s.r.