Na osnovu člana 154. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 52/11),
Ministar prosvete i nauke donosi
PRAVILNIK
O STRUČNO-PEDAGOŠKOM NADZORU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 34 od 18. aprila 2012)
Predmet Pravilnika
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se način vršenja stručno-pedagoškog nadzora nad radom predškolske ustanove, osnovne i srednje škole (u daljem tekstu: ustanova) i obavljanja poslova savetnika - spoljnjeg saradnika za predmete, grupe i oblasti predmeta, aktivnosti i stručne poslove (u daljem tekstu: savetnik), merila za vrednovanje kvaliteta rada ustanove i način vrednovanja rada prosvetnog savetnika i savetnika.
Stručno-pedagoški nadzor
Član 2.
Stručno-pedagoški nadzor, saglasno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu: Zakon), obavlja ministarstvo nadležno za poslove obrazovanja (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Poslove stručno-pedagoškog nadzora vrši prosvetni savetnik.
Merila za vrednovanja kvaliteta rada ustanove
Član 3.
Vrednovanje kvaliteta rada ustanova i stručno-pedagoški nadzor vrši se na osnovu standarda kvaliteta rada ustanove i standarda kompetencija za profesiju nastavnika i njihovog profesionalnog razvoja.
Postupanje prosvetnog savetnika
Član 4.
Prosvetni savetnik vrši stručno-pedagoški nadzor po službenoj dužnosti u okviru svojih ovlašćenja propisanih Zakonom, a na osnovu godišnjeg plana stručno-pedagoškog nadzora.
Godišnji plan stručno-pedagoškog nadzora sačinjava Ministarstvo u okviru školske uprave na osnovu:
1) prioritetnih ciljeva Ministarstva,
2) izveštaja o spoljašnjem vrednovanju kvaliteta rada ustanove,
3) planova unapređenja kvaliteta rada ustanove,
4) izveštaja o samovrednovanju ustanove.
Prosvetni savetnik može da postupa i na osnovu:
1) predloga Zavoda za unapređivanje obrazovanja vaspitanja i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja,
2) zapisnika prosvetnog inspektora,
3) zahteva: organa, privrednih i stručnih društava, ustanova, drugih organizacija, roditelja, odnosno staratelja deteta i učenika i građana,
4) neposrednog saznanja prosvetnog savetnika.
O rezultatima nadzora Ministarstvo obaveštava podnosioca zahteva.
Opšti, posebni i pojedinačni nadzor
Član 5.
Prosvetni savetnik vrši opšti, posebni i pojedinačni stručno-pedagoški nadzor.
Opšti nadzor vrši se u skladu sa propisima kojim se uređuje vrednovanje kvaliteta rada ustanova.
Posebni nadzor vrši se vrednovanjem kvaliteta rada ustanove u pojedinim oblastima prema standardima kvaliteta rada ustanova.
Prosvetni savetnik obaveštava direktora ili drugo odgovorno lice ustanove o predmetu i vremenu vršenja posebnog nadzora.
Pojedinačni nadzor vrši se vrednovanjem kvaliteta rada nastavnika, vaspitača, stručnih saradnika i direktora prema standardima kvaliteta rada ustanova i prema standardima kompetencija za profesiju nastavnika i njihovog profesionalnog
razvoja.
Prosvetni savetnik može obavestiti direktora ili drugo odgovorno lice ustanove o predmetu i vremenu vršenja pojedinačnog nadzora.
Posebni i pojedinačni stručno-pedagoški nadzor može biti redovan i vanredni.
Redovan stručno-pedagoški nadzor vrši se na osnovu godišnjeg plana stručno-pedagoškog nadzora.
Vanredni stručno-pedagoški nadzor može se vršiti na osnovu: predloga Zavoda za unapređivanje obrazovanja vaspitanja i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, zapisnika prosvetnog inspektora, zahteva organa, privrednih i stručnih društava, ustanova, drugih organizacija, roditelja, odnosno staratelja deteta i učenika, zahteva građana, neposrednog saznanja prosvetnog savetnika, kao i zbog kontrole predloženih mera.
Način vršenja nadzora nad radom ustanove
Član 6.
Ustanova je dužna da prosvetnom savetniku obezbedi nesmetano vršenje nadzora.
Nadzor se obavlja:
1) neposrednim praćenjem vaspitno-obrazovnog, odnosno obrazovno-vaspitnog rada (u daljem tekstu: obrazovno-vaspitni rad) dolaskom u ustanovu ili na drugo mesto gde se ostvaruje obrazovno- vaspitni rad,
2) prisustvovanjem izvođenju nastave, ispita i drugih oblika obrazovno-vaspitnog rada,
3) prisustvovanjem sednicama stručnih organa, organa upravljanja, učeničkog parlamenta i saveta roditelja,
4) uvidom u izveštaj o spoljašnjem vrednovanju kvaliteta rada ustanove,
5) uvidom u propisanu evidenciju i dokumentaciju,
6) uvidom u pedagošku dokumentaciju koju čine: plan rada i priprema nastavnika, plan rada stručnog saradnika, školski pismeni zadatak, domaći zadatak, maturski rad, završni rad, praktični rad, pismena provera znanja, radna sveska, zapisnik stručnog organa, saveta roditelja, učeničkog parlamenta i organa upravljanja i dokumentacija o praćenju napredovanja i razvoja dece i učenika,
7) uvidom u dokumentaciju ustanove koju čine: plan za unapređenje kvaliteta rada ustanove, predškolski, školski, odnosno vaspitni program (u daljem tekstu: program obrazovanja i vaspitanja), individualni obrazovni plan, godišnji plan rada ustanove, razvojni plan ustanove, izveštaj o radu ustanove i izveštaj o samovrednovanju,
8) uvidom u druga dokumenta koja sadrže podatke relevantne za praćenje kvaliteta rada ustanove,
9) prikupljanjem podataka putem upitnika ili razgovora sa direktorom, nastavnicima, vaspitačima, stručnim saradnicima, učenicima, roditeljima, odnosno starateljima i drugim osobama od značaja za život i rad ustanove;
10) praćenjem ostvarivanja ogleda,
11) na drugi način, u skladu sa Zakonom.
Način vršenja nadzora nad radom nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika
Član 7.
Nadzor nad radom nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika obavlja se kao pojedinačni nadzor.
Uvid u rad nastavnika, vaspitača, stručnog saradnika ostvaruje se prisustvovanjem izvođenju nastave, aktivnosti, ispitu i drugim oblicima obrazovno-vaspitnog rada, pregledom pedagoške dokumentacije i evidencije i analizom podataka i informacija prikupljenih od dece, učenika, roditelja, odnosno staratelja, nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika nad čijim se radom vrši nadzor i od drugih lica po potrebi.
Prosvetni savetnik vrši nadzor nad radom nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika u pogledu njihovog stručnog usavršavanja uvidom u plan i realizaciju plana stručnog usavršavanja i drugu relevantnu dokumentaciju, u skladu sa Zakonom, propisima koji uređuju stalno stručno usavršavanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika, drugim propisima i aktima ustanove.
U postupku vršenja stručno-pedagoškog nadzora nad radom nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika, obavlja se razgovor sa nastavnikom, vaspitačem i stručnim saradnikom.
Na osnovu pismene izjave nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika i uvida u dokumentaciju, prosvetni savetnik ceni opravdanost razloga zbog kojih se nastavnik, vaspitač i stručni saradnik nije stručno usavršavao.
Ukoliko se u toku nadzora utvrdi da nastavnik, vaspitač i stručni saradnik ne ostvaruje obrazovno-vaspitni rad na način i po postupku kojim se omogućava postizanje opštih ishoda, ciljeva i standarda postignuća i programa obrazovanja i vaspitanja, prosvetni savetnik sačinjava izveštaj u kojem predlaže mere u vidu stručnih primedbi, predloga i upozorenja i određuje rok za njihovo izvršenje.
Po isteku roka za izvršenje predloženih mera, prosvetni savetnik vrši kontrolni nadzor i ako utvrdi da ni posle predloženih mera za otklanjanje utvrđenih nedostataka u radu nije došlo do poboljšanja,