Na osnovu člana 265. Zakona o vazdušnoj plovidbi ("Službeni list SFRJ", br. 45/86, 24/88, 80/89, 29/90 i "Službeni list SRJ", br. 34/92), savezni ministar za saobraćaj i veze propisuje
PRAVILNIK
O STRUČNOJ SPREMI, STRUČNOJ OBUCI, ISPITIMA, DOZVOLAMA I OVLAŠĆENjIMA TEHNIČKOG OSOBLjA KONTROLE LETENjA
(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 55/93)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se stručna sprema, stručna obuka, ispiti, dozvole i ovlašćenja za obavljanje određenih stručnih poslova (u daljem tekstu: ovlašćenja) tehničkog osoblja kontrole letenja koje održava tehnička sredstva i uređaje za kontrolu letenja i uređaje za meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe.
Tehničkim osobljem kontrole letenja, u smislu ovog pravilnika, smatraju se vazduhoplovni tehničari kontrole letenja i vazduhoplovni inženjeri kontrole letenja.
Član 2.
Licu koje ima stručnu spremu propisanu ovim pravilnikom, koje je stručno obučeno, koje ispunjava propisane zdravstvene uslove i koje položi ispit za obavljanje određenog stručnog posla izdaje se dozvola, odnosno u dozvolu se upisuje ovlašćenje za obavljanje tog posla.
Član 3.
Prilikom prvog sticanja dozvole polaže se i poseban ispit za sticanje ovlašćenja za određeni uređaj ili sistem.
U dozvolu iz stava 1. ovog člana može se upisati i novo ovlašćenje ako je lice završilo stručnu obuku, ako je provelo propisano vreme na poslovima za koje se stručno obučava i ako je položilo poseban ispit za sticanje ovlašćenja.
Član 4.
Stručna obuka za praktični deo ispita za sticanje dozvole i ovlašćenja može se vršiti samo pod nadzorom lica koje ima odgovarajuću dozvolu i ovlašćenje za obavljanje poslova instruktora.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, ako se u eksploataciju uvodi novi uređaj, sistem ili oprema za čije korišćenje nema lica sa odgovarajućom dozvolom, odnosno ovlašćenjem, stručnu obuku može da vrši lice koje ima dozvolu, odnosno ovlašćenje za uređaj, sistem ili opremu koji su po karakteristikama najsličniji uređaju, sistemu ili opremi koji se uvodi u eksploataciju.
Nadzor iz stava 1. ovog člana jedno lice može da vrši najviše nad šest lica.
Član 5.
U dozvolu vazduhoplovnog tehničara kontrole letenja tipa I iIIupisuju se ovlašćenja za obavljanje tehničke kontrole i praćenje rada (tip I) i za održavanje i završno podešavanje (kalibraža) (tipII) najmanje jednog uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe.
U dozvolu vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja upisuje se ovlašćenje za održavanje, planiranje i postavljanje najmanje jednog uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe.
U dozvolu vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja može se upisati i ovlašćenje za obavljanje poslova instruktora na onim uređajima ili sistemima za koje je ovlašćenje upisano u dozvolu.
Član 6.
Obim gradiva za polaganje ispita za sticanje dozvole, odnosno ovlašćenja utvrđuje se programima za stručno obučavanje i programima za proveravanje stručnosti tehničkog osoblja kontrole letenja.
II. VAZDUHOPLOVNI TEHNIČAR KONTROLE LETENjA
Član 7.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje dozvole vazduhoplovnog tehničara kontrole letenja (tip I iII) mora da ima završen najmanjeIVstepen elektrotehničkog ili mašinskog smera, odnosno završenu odgovarajuću vojnu tehničku školu.
Član 8.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje dozvole vazduhoplovnog tehničara kontrole letenja i prvog ovlašćenja mora da ima određeno radno iskustvo, i to:
1) za dozvolu tipa I - najmanje jednu godinu rada pod nadzorom na tehničkoj kontroli i praćenju rada uređaja za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
2) za dozvolu tipaII- najmanje jednu godinu rada na poslovima iz tačke 1. ovog člana i najmanje šest meseci rada pod nadzorom na analizi rada i završnom podešavanju (kalibraži) uređaja za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje novih ovlašćenja mora da ima radno iskustvo od najmanje šest meseci rada pod nadzorom na uređaju ili sistemu za koji stiče ovlašćenje.
Član 9.
Ispit za sticanje dozvole vazduhoplovnog tehničara kontrole letenja tipa I je teorijski i obuhvata:
1) vazduhoplovne propise;
2) osnove kontrole letenja;
3) tehničke uređaje ili sisteme za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe - osnovni principi;
4) engleski jezik, sa stručnom terminologijom.
Član 10.
Ispit za sticanje dozvole vazduhoplovnog tehničara kontrole letenja tipaIIje teorijski i obuhvata:
1) standarde i preporuke za rad uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
2) organizaciju i postupke održavanja uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
3) osnove kalibraže.
Član 11.
Ispit za sticanje ovlašćenja iz stava 1. člana 5. ovog pravilnika koje se upisuje u dozvolu tipa I sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.
Teorijski deo ispita obuhvata:
1) propise o uređaju ili sistemu za koji se stiče ovlašćenje;
2) tehničke karakteristike instalacija uređaja ili sistema za koji se stiče ovlašćenje;
3) tehničku kontrolu i podešavanje uređaja ili sistema za koji se stiče ovlašćenje.
Praktični deo ispita sastoji se od pokazivanja kontrole rada i podešavanja instalacija uređaja ili sistema za koji se stiče ovlašćenje.
Član 12.
Ispit za sticanje ovlašćenja iz stava 1. člana 5. ovog pravilnika koji se upisuje u dozvolu tipaIIsastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.
Teorijski deo ispita obuhvata:
1) opis električne šeme i instalacija uređaja ili sistema za koji se stiče ovlašćenje;
2) mernu i test opremu;
3) postupke održavanja i završnog podešavanja i korišćenja merne ili test opreme prema internim uputstvima i tehničkoj dokumentaciji.
Praktični deo ispita sastoji se od pokazivanja postupaka održavanja i završnog podešavanja uređaja za koji se stiče ovlašćenje.
Član 13.
Na osnovu dozvole i ovlašćenja za koje je položio poseban ispit vazduhoplovni tehničar kontrole letenja tipa I može da vrši tehničku kontrolu i podešavanje uređaja ili sistema.
Član 14.
Na osnovu dozvole i ovlašćenja za koje je položio poseban ispit, vazduhoplovni tehničar kontrole letenja tipaIImože, osim poslova iz člana 13. ovog pravilnika, da prati rad uređaja i vrši preventivno i korektivno održavanje, postavljanje i završno podešavanje (kalibražu) uređaja ili sistema.
III. VAZDUHOPLOVNI INŽENjER KONTROLE LETENjA
Član 15.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje dozvole vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja mora da ima završen najmanjeVIIstepen elektrotehničkog, mašinskog, saobraćajnog ili matematičko-informatičkog smera, odnosno odgovarajuću vojnu tehničku akademiju.
Član 16.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje dozvole vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja i prvog ovlašćenja mora da ima određeno radno iskustvo, i to: najmanje jednu godinu rada, pod nadzorom, na projektovanju, postavljanju i održavanju uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe.
Kandidat za polaganje ispita za sticanje novih ovlašćenja mora da ima najmanje šest meseci rada, pod nadzorom, na uređaju ili sistemu za koji upisuje ovlašćenje.
Član 17.
Ispit za sticanje dozvole vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja je teorijski i obuhvata:
1) vazduhoplovne propise;
2) osnove kontrole letenja;
3) tehničke uređaje ili sisteme za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
4) engleski jezik;
5) standarde i preporuke za rad uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
6) organizaciju i postupke održavanja i završnog podešavanja uređaja ili sistema za kontrolu letenja i meteorološko obezbeđenje vazdušne plovidbe;
7) propise o planiranju, projektovanju i postavljanju uređaja ili sistema za kontrolu letenja.
Član 18.
Ispit za sticanje ovlašćenja iz stava 2. člana 5. ovog pravilnika koje se upisuje u dozvolu vazduhoplovnog inženjera kontrole letenja sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.
Teorijski deo ispita obuhvata:
1) propise o uređaju ili sistemu za koji se stiče ovlašćenje;
2) način rada, električnu šemu i instalacije uređaja ili sistema za koji se stiče ovlašćenje;
3) postupke preventivnog i korektivnog održavanja uređaja ili sistema, sa korišćenjem merne ili test opreme;
4) otklanjanje kvarova, podešavanje sklopova uređaja ili sistema i postupke završnog podešavanja (kalibraže).
Praktični deo ispita sastoji se od pokazivanja podešavanja sklopova i postupaka završnog podešavanja (kalibraže) uređaja ili sistema kontrole letenja, postupka postavljanja uređaja i izrade uputstva