Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 13. tačka 33. Samoupravnog sporazuma o osnivanju Republičke samoupravne interesne zajednice zdravstvene zaštite - Beograd ("Službeni glasnik SRS", br. 53/80, 18/83 i 38/85) i člana 66. Statuta Republičke samoupravne interesne zajednice zdravstvene zaštite - Beograd ("Službeni glasnik SRS", br. 22/81, 18/83 i 38/85),
Skupština Republičke samoupravne interesne zajednice zdravstvene zaštite - Beograd, na sednici Veća korisnika usluga od 16. aprila 1987. godine i sednici Veća davalaca usluga od 16. aprila 1987. godine, donela je

PRAVILNIK

O STRUČNOM USAVRŠAVANjU ZDRAVSTVENIH RADNIKA U INOSTRANSTVU

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 16/87)

Član 1.

Sa ciljem praćenja i primene savremenih naučnih dostignuća u zdravstvenoj zaštiti ovim pravilnikom uređuju se i utvrđuju:
- grane i oblasti zdravstvene delatnosti iz kojih se može odobriti učešće Republičke samoupravne interesne zajednice zdravstvene zaštite - Beograd (u daljem tekstu: Republička zajednica) u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu;
- programski sadržaji, oblici i trajanje stručnog usavršavanja u inostranstvu u kojima učestvuje Republička zajednica;
- uslovi i kriterijumi za odobravanje učešća Republičke zajednice u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu;
- način i postupak za odobravanje odnosno određivanje učešća Republičke zajednice u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu; i
- druga pitanja od interesa za sprovođenje stručnog usavršavanja u inostranstvu.

Član 2.

Republička zajednica učestvuje u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika pod uslovom da se ovim usavršavanjem obezbeđuje:
1. uvođenje novih preventivnih, dijagnostičkih, terapijskih i rehabilitacionih metoda u zdravstvenoj zaštiti,
2. upoznavanje i ovladavanje novim znanjima (u daljem tekstu: inovacija znanja),
3. upoznavanje i prenošenje iskustva u rešavanju pojedinih zdravstvenih problema i planiranju i organizovanju odgovarajućih segmenata zdravstvene delatnosti (u daljem tekstu: studijski boravak);
4. neposredno upoznavanje i prezentiranje iskustva inostranih stručnjaka u našoj zemlji (u daljem tekstu: boravka inostranih stručnjaka),
5. aktivno učešće na naučnim i stručnim skupovima u inostranstvu (kongresi, simpozijumi i drugo) i
6. učešće u radu izvršnih i drugih organa međunarodnih naučnih i stručnih udruženja i saveza kao i plaćanje članarine ovim udruženjima i savezima.

Član 3.

Republička zajednica učestvuje u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu u skladu sa srednjoročnim planom, programom mera i aktivnosti za ostvarivanje plana i Programom stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika u inostranstvu koji donosi za svaku godinu.
Sredstva za stručno usavršavanje u inostranstvu sa kojima učestvuje Republička zajednica utvrđuju se za svaku godinu finansijskim planom Republičke zajednice i odgovarajućim aktom o raspodeli prava na kupovinu deviza.

Član 4.

Republička zajednica učestvuje u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu iz grana, odnosno oblasti zdravstvene delatnosti u zdravstvenim organizacijama koje sprovode zdravstvenu zaštitu od šireg značaja utvrđenih Odlukom o određivanju zdravstvenih organizacija koje sprovode zdravstvenu zaštitu od šireg značaja ("Službeni glasnik SRS", broj 23/85).
Učešće sredstava u troškovima stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika u inostranstvu obezbeđuje se preko zdravstvenih organizacija iz stava 1. ovog člana.

Član 5.

Sredstva Republičke zajednice za stručno usavršavanje u inostranstvu mogu se odobriti za zdravstvene radnike sa visokom stručnom spremom i položenim specijalističkim ispitom, kao i za zdravstvene radnike sa višom i srednjom stručnom spremom kada su oni neophodni članovi tima za uvođenje nove metode.
Sredstva iz stava 1. ovog člana mogu se odobriti za zdravstvene radnike koji, po pravilu, nisu stariji od 50 godina.
Izuzetno, sredstva iz stava 1. ovog člana mogu se odobriti i za stručno usavršavanje u inostranstvu zdravstvenih saradnika.

Član 6.

Programski sadržaji i trajanje stručnog usavršavanja u inostranstvu određuju se i utvrđuju u skladu sa savremenim dostignućima medicinske i drugih nauka, složenošću oblika usavršavanja i u zavisnosti od obima i strukture korišćenja zdravstvenih usluga u inostranim organizacijama, na osnovu predlog zdravstvenih organizacija.
Programske sadržaje iz stava 1. ovog člana donosi Izvršni odbor Skupštine Republičke zajednice.

Član 7.

Prilikom utvrđivanja programskih sadržaja i trajanja stručnog usavršavanja po pravilu će se odobriti:
- za uvođenje novih metoda, do 90 dana;
- za inovacije znanja do 30 dana;
- za organizaciju boravka inostranih stručnjaka, do 5 dana;
- za aktivno učešće na naučnim i stručnim skupovima u inostranstvu do 5 dana;
- za učešće izabranih predstavnika u radu izvršnih organa međunarodnih naučnih i stručnih udruženja i saveza do 3 dana.

Član 8.

Učešće sredstava Republičke zajednice u ukupnim troškovima za stručno usavršavanje u inostranstvu može se odobriti u iznosu i to:
- za uvođenje metoda do 80%,
- za inovaciju znanja do 70%,
- za studijski boravak, do 50%,
- za organizaciju boravka inostranih stručnjaka do 50%,
- za aktivno učešće na međunarodnim naučnim i stručnim skupovima, do 40%,
- za učešće izabranih predstavnika u radu izvršnih organa naučnih i stručnih udruženja i saveza do 100%.

Član 9.

Zdravstvenoj organizaciji se mogu odobriti sredstva za stručno usavršavanje zdravstvenih radnika u tekućoj godini pod uslovom da je blagovremeno dostavila:
- stručni i finansijski izveštaj o ranije odobrenim i obavljenim stručnim