Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 84. stav 2. Zakona o igrama na sreću ("Službeni glasnik RS", br. 84/04 i 85/05 - dr. zakon),
Ministar finansija donosi

PRAVILNIK

O TEHNIČKIM I FUNKCIONALNIM KARAKTERISTIKAMA I TEHNIČKOJ ISPRAVNOSTI AUTOMATA I STOLOVA ZA IGRE NA SREĆU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 12 od 10. marta 2010)

1. Osnovne odredbe

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se tehničke i funkcionalne karakteristike i način utvrđivanja i održavanja tehničke ispravnosti automata i stolova za igre na sreću (u daljem tekstu: aparati).

Član 2.

Aparati moraju, saglasno odredbama čl. 84. i 86. Zakona o igrama na sreću ("Službeni glasnik RS", br. 84/04 i 85/05-dr. zakon - u daljem tekstu: Zakon) biti tehnički ispravni i moraju imati odgovarajuće sisteme koji omogućavaju evidentiranje rada i beleženje prometa za svaki automat.

2. Automati za igre na sreću

Član 3.

Automati za igre na sreću (u daljem tekstu: automati) moraju funkcionisati prema korisničkom i servisnom uputstvu.
Automati mogu sadržati samo one igre koje su opisane u korisničkom uputstvu.

Član 4.

Rezultat igara na automatima mora zavisiti isključivo od slučaja koji definiše softverski ili hardverski generator slučajnih brojeva.

Član 5.

Automati moraju imati najmanje četiri kontrolna elektromehanička ili elektronska brojčanika (u daljem tekstu: brojčanici) od kojih jedan beleži ulaz (uplatu), drugi izlaz (isplatu), treći iznose potrošene u igri, a četvrti iznose osvojene u igri, sa mestom za postavljanje fiskalne plombe.
Brojčanici moraju da osiguravaju tačnost i preglednost podataka propisanih Zakonom.

Član 6.

Automati moraju biti tako konstruisani, odnosno priređivač igara na sreću (u daljem tekstu: priređivač) mora obezbediti takve tehničke uslove, da u slučaju prekida ili propada električnog napajanja ne dođe do brisanja i gubitka podataka koji su sačuvani u memoriji automata, a odnose se na igre koje automat sadrži, kao i na stanje brojčanika.

Član 7.

Pristup vitalnim elektronskim i mehaničkim sklopovima automata mora biti obezbeđen serviserskom plombom, koju postavlja i skida ovlašćeno lice koje obavlja tehnički pregled i popravku automata (u daljem tekstu: ovlašćeni serviser).
Pristup programskoj memoriji, odnosno generatorima slučajnih brojeva mora biti obezbeđen programskom plombom, koju postavlja i skida ovlašćeni radnik Poreske uprave.
Pristup brojčanicima mora biti obezbeđen fiskalnom plombom, koju postavlja i skida ovlašćeni radnik Poreske uprave.
Automat se spolja jednoznačno identifikuje nalepnicom, koju postavlja priređivač.

3. Stolovi za igre na sreću

Član 8.

Na stolovima za igre na sreću (u daljem tekstu: stolovi) mogu se igrati samo one igre koje su opisane u korisničkom uputstvu.
Stolovi moraju funkcionisati prema korisničkom i servisnom uputstvu.
Rezultat igara na stolovima mora zavisiti isključivo od slučaja koji definišu mehanička svojstva, tj. konstrukcija i realizacija stola, kao što su na primer: dimenzija i nivelacija cilindara na ruletu, udaljenost između brojeva na brojčaniku ruleta, visina i debljina graničnika između tih brojeva, ispravno izveden automat za određenu svrhu, dimenzije otvora, raspored i balans težine rotirajućih delova, težina i oblik kuglice.
Sto se spolja jednoznačno identifikuje nalepnicom, koju postavlja priređivač.

4. Tehnički pregled

Član 9.

Utvrđivanje tehničke ispravnosti aparata (tehnički pregled) obavljaju serviseri ovlašćeni od strane ministra nadležnog za poslove finansija.

Član 10.

Podnosilac zahteva za obavljanje tehničkog pregleda aparata (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) dostavlja ovlašćenom serviseru sledeće podatke, odnosno dokumentaciju:
1) naziv, sedište, adresu, PIB, matični broj, imena i prezimena odgovornih lica, kao i njihove kontakt telefone;
2) podatke o aparatu (proizvođač, vrsta, tip, mesec i godina proizvodnje, serijski broj aparata);
3) naziv, adresu i telefonski broj objekta u kome je postavljen aparat;
4) kompletno originalno korisničko i servisno uputstvo;
5) opis i izgled plombi i načina plombiranja serviserskom i programskom plombom, ako nisu sadržani u korisničkom, odnosno servisnom uputstvu;
6) opis smeštanja, funkcionisanja i povezivanja elektromehaničkih ili elektronskih brojčanika, kao i plombiranja fiskalnom plombom;
7) garanciju i uverenje proizvođača aparata da ispunjavaju međunarodne standarde kvaliteta i bezbednosti za aparate koji se prvi put stavljaju u upotrebu ili sertifikat laboratorije u Republici Srbiji o bezbednosti uzorka tipa aparata, saglasno standardima iz Priloga 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo;
8) izjavu da aparati koji se stavljaju u upotrebu nemaju skrivene funkcije koje nisu navedene u dokumentaciji iz tač. 4), 5) i 6) ovog člana.

Član 11.

Tehnički pregled može vršiti samo onaj serviser u Republici Srbiji koga je za to ovlastio proizvođač aparata, ukoliko dobije i ovlašćenje od strane ministra nadležnog za poslove finansija u skladu sa Zakonom, ovim pravilnikom i drugim propisima.
Tehničkim pregledom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se:
1) originalnost i verzija hardverske platforme i softvera;
2) da je aparat tehnički i funkcionalno ispravan;
3) stanje kontrolnih