PRAVILNIK
O TEHNIČKOM PREGLEDU VOZILA
(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 23/84)
Član 1.
Ovim pravilnikom se propisuje minimum uslova u pogledu tehničke opreme i kadrova kojima mora raspolagati organizacija udruženog rada ili druga organizacija koja vrši tehnički pregled vozila, način vršenja tehničkih pregleda, izdavanje potvrde i vođenje evidencije o tehničkim pregledima.
Pod vozilima se, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju motorna i priključna vozila, kao i traktori i priključna i preuređena zaprežna vozila koja vuku traktori.
Član 2.
Organizacija udruženog rada ili druga organizacija koja vrši tehnički pregled vozila (u daljem tekstu: ovlašćena organizacija) mora imati pogodan građevinski objekat dovoljne veličine da se u njemu može smestiti vozilo na kome se vrši tehnički pregled i nesmetano upotrebljavati uređaji i oprema za vršenje tehničkog pregleda (u daljem tekstu: objekat za vršenje tehničkog pregleda).
Objekat za vršenje tehničkog pregleda mora imati kanal odgovarajućih dimenzija, sa postavljenom dizalicom koja omogućuje kontrolu vešanja točkova na vozilu ili dizalicu koja podiže celo vozilo.
Van objekta za vršenje tehničkog pregleda ovlašćena organizacija može vršiti samo tehnički pregled traktora i priključnih i preuređenih zaprežnih vozila koja vuku traktori.
I. TEHNIČKA OPREMA
Član 3.
Ovlašćena organizacija, u objektu za vršenje tehničkog pregleda mora, radi utvrđivanja tehničke ispravnosti vozila, imati i koristiti sledeće uređaje i opremu:
1. uređaj za proveru sile kočenja na obimu točkova iste osovine sa pisačem i instrument za kontrolu odziva komandi kočnih sistema i utvrđivanje praznog hoda komandi, sa dinamometrima;
2. kompresor sa manometrom i potrebnim vodovima za proveru pritiska u pneumaticima, kao i dovoljan broj priključaka za povezivanje uređaja i opreme na liniji tehničkog pregleda;
3. čeličnu metarsku pantljiku od 25 m sa milimetarskom podelom;
4. uređaj za utvrđivanje praznog hoda upravljača i sile upravljača na tačku upravljača;
5. uređaj za proveru usmerenosti i jačine svetla, sa lukometrom i vizirom;
6. štopericu ili odgovarajući hronometar;
7. katalog boja;
8. dubinometar za merenje dubine šara na pneumatiku;
9. merni uređaj za proveru gabarita, razmaka osovina i raspona točkova;
10. nagaznu ploču za kontrolu usmerenosti prednjih točkova na vozilu;
11. merač nivoa jačine buke;
12. uređaj za kontrolu sadržaja čađi u izduvnim gasovima dizel motora;
13. uređaj za merenje sadržaja CO u izduvnim gasovima benzinskih motora.
Pored uređaja i opreme iz stava 1. ovog člana ovlašćena organizacija mora imati pribor i alat, dizalice i ostalu potrebnu opremu za vršenje tehničkog pregleda, važeće propise o jugoslovenskim standardima za vozila na kojima se vrši tehnički pregled, propise o bezbednosti saobraćaja na putevima, kao i druge propise i uputstva za rukovanje koji su od značaja za vršenje tehničkog pregleda.
Član 4.
Ovlašćena organizacija, van objekta za vršenje tehničkog pregleda mora, radi utvrđivanja tehničke ispravnosti traktora i priključnih i preuređenih vozila koja vuku traktori, imati i koristiti uređaje i opremu iz stava 1. člana 3. ovog pravilnika, osim uređaja i opreme iz tač. 9-13, a umesto uređaja i opreme iz tač. 1. i 2. može imati i koristiti uređaj za merenje usporenja i uređaj za kontrolu pritiska u pneumaticima.
Član 5.
Za utvrđivanje ispravnosti vozila na redovnim i vanrednim tehničkim pregledima ovlašćena organizacija može da koristi i sledeće uređaje i opremu:
1. merni uređaj za kontrolu pritiska u pneumatskohidrauličnim instalacijama;
2. uređaj za kontrolu geometrije upravljačkog mehanizma (trag, nagib i zatur);
3. oprema za kontrolu plinskih vodova na vozilu;
4. merač elektro zaštite motornog vozila;
5. merač tvrdoće pneumatika (šormetar);
6. vaga za proveru težine vozila sa instrumentom za kontrolu specijalnog pritiska;
7. uređaj za dinamiku uravnoteženost točkova.
Član 6.
Svi uređaji i oprema koji se koriste za vršenje tehničkih pregleda vozila moraju biti ispravni.
Za uređaje i opremu iz člana 3. stav 1. tač. 1, 5. i 10-13 ovog pravilnika obavezna je kontrola tačnosti merenja najmanje svakih 6 meseci. Ukoliko bilo koji od ovih uređaja postane neispravan, ovlašćena organizacija ne može vršiti tehnički pregled vozila za vreme dok neispravnost traje.
II. STRUČNI KADAR
Član 7.
Tehnički pregled vozila vrše istovremeno najmanje dva ovlašćena radnika sa radnim iskustvom dužim od godinu dana, od kojih jedan mora imati najmanje SSS - saobraćajnog ili mašinskog smera, a drugi stručnu spremu KV ili VKV automehaničara, odnosno biti automehaničar trećeg ili četvrtog stepena stručne spreme.
Radnici koji vrše tehnički pregled moraju poznavati propise kojima se regulišu pitanja u vezi sa tehničkim uslovima koje moraju ispunjavati vozila u saobraćaju, kao i druge propise o vršenju tehničkog pregleda vozila i moraju biti obučeni za rukovanje svim uređajima i opremom koji se pri pregledu upotrebljavaju.
III. NAČIN VRŠENjA TEHNIČKOG PREGLEDA
Član 8.
Pre početka tehničkog pregleda vozila utvrđuje se da li određeni tehnički ili drugi podaci o vozilu, koji se upisuju u registracioni list, odgovaraju podacima koji su upisani u ispravu o nabavci vozila, odnosno u saobraćajnu dozvolu ili potvrdu o registraciji, ako je vozilo već bilo registrovano.
Ako se utvrdi neslaganje ovih podataka ne sme se overiti registracioni list, odnosno izdati potvrda o tehničkoj ispravnosti vozila, osim ako se promena dokazuje odgovarajućim ispravama (odobrenje, račun o kupovini i sl.).
U slučaju osnovane sumnje da su na vozilu ili na ispravi o nabavci vozila, odobrenju, saobraćajnoj dozvoli, potvrdi o registraciji ili drugoj ispravi podaci prepravljeni, ili da se ne slažu sa podacima iz fabričke dokumentacije o vozilu, to se mora pismeno konstatovati. Pri tome se zapisuje registarski broj, marka, vrsta i tip vozila, broj motora i broj šasije, ime, prezime i adresa vlasnika odnosno naziv i adresa nosioca prava korišćenja vozila i o utvrđenim činjenicama odmah se dostavlja obaveštenje sekretarijatu, odnosno odeljenju za unutrašnje poslove opštine na čijoj je teritoriji vozilo registrovano.
Član 9.
Tehnički pregled vrši se samo ako je vozilo uredno obojeno, čisto, i bez vidnih oštećenja karoserije i boje, odnosno da ta oštećenja ne prelaze 5% od limenih površina karoserije i boje.
Član 10.
Redovni tehnički pregled vrši se na praznom vozilu, a vanredni tehnički pregled može se vršiti i na opterećenom vozilu.
Član 11.
Na tehničkom pregledu proveravaju se opšte stanje i izgled vozila, stepen korodiranosti, postojanje i ispravnost uređaja i sklopova koji su od značaja za bezbednu vožnju i drugi propisani uređaji, sprave, oprema i oznake, utvrđuje se sastav izduvnih gasova i jačina buke koju vozilo stvara, kao i da li vozilo ispunjava sve ostale uslove propisane za vozila u saobraćaju.
Za vozilo koje ne ispunjava bilo koji od uslova u pogledu uređaja i opreme propisanih za vozila u saobraćaju, neće se overiti registracioni list, odnosno izdati potvrda o tehničkoj ispravnosti.
Član 12.
Ako se pri vršenju tehničkog pregleda utvrde manji nedostaci na vozilu, uređajima ili opremi koji se mogu za kraće vreme otkloniti, to će se konstatovati u zapisniku o tehničkom pregledu i u napomeni u registru pregledanih vozila i odrediti rok za njihovo otklanjanje i ponovnu kontrolu, koji ne može biti duži od tri dana.
Ukoliko se nedostaci ne otklone u ostavljenom roku, vozilo će se podvrgnuti ponovnom tehničkom pregledu u celini.
Ovlašćena organizacija će odmah a najkasnije u roku od sedam dana obavestiti sekretarijat, odnosno odeljenje za unutrašnje poslove opštine na čijoj je teritoriji registrovano vozilo, ukoliko se vozilo ne podvrgne ponovnoj kontroli iz stava 1. ovog člana.
Član 13.
Ovlašćena organizacija neće postupiti na način iz člana 12. stav 1. ovog pravilnika, ukoliko se na uređajima za upravljanje i uređajima za zaustavljanje utvrdi neispravnost, i to:
- mehaničko oštećenje glavnog upravljačkog prenosnika sa osloncima, neelastičnost gumenih delova servoupravljača, postojanje zazora u zglobovima spona i rukavcu točka, nezaptivnost instalacije servoupravljača;
- mehaničko ili drugo oštećenje neelastičnih gumenih elemenata ili nezaptivenost kočne instalacije, najveća sila aktiviranja radne kočnice ili pomoćne kočnice i kočni koeficijent koji ne odgovara tehničkim normativima efikasnosti kočnih sistema.
Ako se vozilo, okvalifikovano kao tehnički neispravno po stavu 1. ovog člana, podvrgne ponovnom tehničkom pregledu kod iste ovlašćene organizacije, izvršiće se kontrola ispravnosti samo uređaja čija je neispravnost konstatovana na prethodnom pregledu, a izuzetno i pregled u celini. U ovom slučaju za vozilo se sačinjava novi zapisnik i ponovo se zavodi u registar pregledanih vozila.
1. Pregled uređaja za upravljanje vozilom
Član 14.
Pri pregledu uređaja za upravljanje proverava se da li je moguće lako, brzo i na siguran način menjati pravac kretanja vozila, a naročito:
- slobodan hod točka upravljača;
- prenošenje okretanja točka upravljača na prednje točkove, potrebna sila za okretanje točka upravljača, zazori u prenosnim elementima, pričvršćenost nepokretnih spojeva;
- postojanje mehaničkih oštećenja;
- ispravnost svih elemenata servoupravljača, a posebno postojanje mehaničkih ili