Na osnovu člana 18. stav 1. tačka 9. a u skladu sa članom 13. Zakona o nacionalnim parkovima ("Službeni glasnik RS", broj 39/93), člana 55. Zakona o zaštiti životne sredine ("Službeni glasnik RS", broj 66/91) i člana 26. Statuta Javnog preduzeća "Nacionalni park Kopaonik",
Upravni odbor Javnog preduzeća "Nacionalni park Kopaonik" je na sednici održanoj 30. marta 2000. godine doneo
PRAVILNIK
O UNUTRAŠNjEM REDU U NACIONALNOM PARKU KOPAONIK
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 50 od 8. decembra 2000)
OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Pravilnikom o unutrašnjem redu u Nacionalnom parku Kopaonik (u daljem tekstu: Pravilnik) uređuju se pravila za sprovođenje režima zaštite i razvoja Nacionalnog parka Kopaonik (u daljem tekstu: Nacionalni park) i to na način i uslovi: kretanja i boravka posetilaca u Nacionalnom parku; korišćenja flore i faune (lekovitog bilja, šumskih plodova, lovne i ribolovne faune, pašnjaka i dr.); korišćenja rekreativnih i drugih javnih površina; kretanja i parkiranja vozila; postavljanja informativnih, reklamnih i drugih oznaka; zaštite prilikom obavljanja naučnih istraživanja i izvođenja istražnih radova; obavljanja turističkih, ugostiteljskih usluga i drugih delatnosti; održavanja čistoće u Nacionalnom parku, davanja saglasnosti i odobrenja u skladu sa ovlašćenjima Javnog preduzeća "Nacionalni park Kopaonik" (u daljem tekstu: Preduzeće), kao i drugi uslovi obezbeđenja režima zaštite sa posebnim zabranama i ograničenjima u sprovođenju zaštite i razvoja u Nacionalnom parku.
Član 2.
Odredbe ovog pravilnika odnose se na sva pravna i fizička lica sa sedištem ili boravištem na području Nacionalnog parka, na posetioce, kao i na sva pravna i fizička lica koja na bilo koji način koriste prirodne vrednosti i područje Nacionalnog parka.
Član 3.
Preduzeće obezbeđuje unutrašnji rad u Nacionalnom parku u skladu sa zakonom, ovim pravilnikom i Pravilnikom o službi nadzora.
KRETANjE I BORAVAK POSETILACA
Član 4.
Posetiocem, u smislu ovog pravilnika, smatra se osoba koja samostalno ili organizovano preko turističke ili druge organizacije dolazi u Nacionalni park radi: upoznavanja sa prirodnim i kulturno-istorijskim vrednostima Nacionalnog parka, odmora, rekreacije ili korišćenja drugih usluga.
Član 5.
Osobe koje imaju prebivalište ili su vlasnici zemljišta na području Nacionalnog parka i osobe koje su zaposlene na području Nacionalnog parka ili obavljaju službene radnje i poslovni partneri Preduzeća ne smatraju se posetiocima u smislu člana 4. ovog pravilnika.
Član 6.
Za vreme boravka u Nacionalnom parku posetioci su dužni da se pridržavaju zakonskih odredaba, odredaba ovog pravilnika i uputstava sa informativnih tabli i drugih oznaka, kao i uputstava ovlašćenih lica i nadzornika Nacionalnog parka.
Član 7.
Ulaz, prolaz i boravak posetilaca na teritoriji Nacionalnog parka Preduzeće kontroliše preko svojih ovlašćenih službi.
Posetilac je dužan da kupi boravišnu kartu za period u kome će boraviti na području Nacionalnog parka po ceni propisanoj posebnim aktom Preduzeća.
Način prodaje boravišne karte, evidentiranje, kontrola i skidanje kontrolnog kupona će se takođe definisati napred navedenim aktom.
Član 8.
Kretanje na području Nacionalnog parka dozvoljeno je po javnim putevima, određenim stazama, površinama namenjenim za sport i rekreaciju, uređenim terenima za alpsko i nordijsko skijanje i drugim određenim i utvrđenim koridorima namenjenim posetiocima Nacionalnog parka.
Posetioci se mogu kretati, saglasno prethodnom stavu: pešice, na konju, zaprežnim i motornim vozilima namenjenim za kretanje po javnim putevima, skijama, snoubordom, sankama, bobom, žičarom, službenim snežnim vozilom, helikopterom, balonom, paraglajdingom, zmajem i drugim dozvoljenim sredstvima prevoza.
Član 9.
U zoni prvog stepena zaštite zabranjeno je kretanje posetilaca, osim uz posebno odobrenje Preduzeća i pod obaveznom kontrolom vodiča Nacionalnog parka.
U zoni drugog stepena zaštite dozvoljeno je kretanje uređenim putevima, stazama i prolazima na način koji neće ugrožavati prirodnu sredinu.
U zoni trećeg stepena zaštite dozvoljeno je kretanje po javnim putevima i rekreativnim i drugim javnim površinama na način kako je to namenom tog prostora predviđeno.
Član 10.
Na teritoriji Nacionalnog parka dozvoljen je boravak posetilaca u svim objektima uz obavezu prijave boravka nadležnom organu.
Kada posetilac dolazi motornim vozilom na teritoriju Nacionalnog parka onda je obavezan da uz prijavu boravka prijavi i registarski broj svog parkiranog vozila.
Može se boraviti i u kampovima na mestima koje je Preduzeće uredilo i odredilo za te namene uz obavezu da se pribavi odobrenje od Preduzeća.
Član 11.
Organizovane grupe i posetioci mogu obilaziti područja Nacionalnog parka koja nisu određena za kretanje i boravak, ali uz prethodnu saglasnost Preduzeća.
KORIŠĆENjE FLORE I FAUNE
Član 12.
Korišćenje flore i faune u Nacionalnom parku (lekovitog bilja, šumskih plodova, gljiva, lovne i ribolovne faune, pašnjaka i dr.) može se vršiti pod sledećim uslovima:
1. mogu se koristiti one vrste flore i faune čije korišćenje i promet nije zakonom i drugim propisima zabranjen, a u skladu sa šumskim, lovnim i ribolovnim osnovama Nacionalnog parka;
2. branje, odnosno sakupljanje lekovitog i drugog bilja, šumskih plodova, gljiva, kao i pčelarenje i pašarenje stokom može se vršiti samo uz prethodno odobrenje Preduzeća, kojim se određuje područje, način i vreme branja i korišćenja;
3. vrste flore i faune koje su zaštićene posebnim aktom o kontroli korišćenja i prometa divljih biljnih i životinjskih vrsta koriste se na način i pod uslovima utvrđenim tim aktom;
4. na ribolovnim vodama u Nacionalnom parku zabranjen je ribolov, izuzev na delovima voda određenim za te namene i to na način i pod uslovima koje odredi Preduzeće;
5. divljač u Nacionalnom parku se ne može loviti, izuzev ako se to predvidi lovnom osnovom, uz odobrenje Preduzeća i uz pratnju nadzornika Nacionalnog parka;
6. pašarenje stoke vrši se na prostoru gde je dozvoljena paša pod nadzorom čuvara stoke.
KORIŠĆENjE REKREATIVNIH I DRUGIH JAVNIH POVRŠINA
Član 13.
Rekreativnim i drugim javnim površinama smatraju se delovi teritorije Nacionalnog parka koji su uređeni i opremljeni za određenu namenu rekreacije, sporta i drugih vidova javnog korišćenja (trgovi, parkovske zone, zabavni parkovi, ski staze, šetališta, izletničke staze i sl.).
Član 14.
Na teritoriji Nacionalnog parka najznačajnije rekreativne površine predstavljaju staze i žičare alpskog skijališta, dok su u manjem obimu zastupljene nordijske ski staze, tenis tereni i igrališta u najvećem broju za male sportove.
U cilju bolje prezentacije vrednosti nacionalnog parka postepeno će se opremati i uređivati šetne staze za edukativno-rekreativnu namenu.
Član 15.
Rekreativne i druge javne površine na području Nacionalnog parka moraju biti uređene i opremljene, održavane, bezbedne i ekološki podobne, o čemu se staraju neposredni korisnici tih površina.
Rekreativne i javne površine koje imaju status građevinskog zemljišta, uređuju se i opremaju u skladu sa Programom uređenja i opremanja građevinskog zemljišta.
Član 16.
Naknada za korišćenje rekreativnih i drugih površina kojima upravlja preduzeće kao i naknada za korišćenje Nacionalnog parka Kopaonik plaća se preduzeću u skladu sa aktom Preduzeća o naknadama za korišćenje Nacionalnog parka Kopaonik i posebnim ugovorima između Preduzeća i korisnika.
Član 17.
Korišćenje rekreativnih i drugih javnih površina radi izlaganja i prodaje proizvoda ili pružanje drugih usluga, odnosno postavljanje privremenih objekata vrši se uz prethodnu saglasnost i uslove koje odredi Preduzeće.
KRETANjE I PARKIRANjE VOZILA
Član 18.
Kretanje i parkiranje vozila, odnosno saobraćaj na putevima na području Nacionalnog parka obavlja se u skladu sa utvrđenim režimom saobraćaja na javnim putevima i pod uslovima utvrđenim ovim pravilnikom:
1. kretanje motornih vozila može se vršiti samo na javnim putevima;
2. kretanje šumskim putevima dozvoljeno je za vozila Preduzeća, Vojske Jugoslavije, MUP-a, hitne pomoći i vatrogasne službe, a izuzetno i za vozila drugih korisnika na osnovu posebne dozvole Preduzeća kojom se utvrđuje pravac kretanja, svrha i vreme zadržavanja;
3. pri kretanju i parkiranju na šumskim putevima vozači su dužni da se pridržavaju postojeće saobraćajne signalizacije, a uputstvo o kontroli kretanja i parkiranja istih donosi direktor Preduzeća;
4. snežna vozila (tabači i službene motorne sanke) mogu se kretati po delovima Nacionalnog parka i koridorima koje određuje Preduzeće na osnovu planskih akata Nacionalnog parka, odnosno posebnog odobrenja u vanrednim okolnostima;
5. vozila