Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 132. stav 5, člana 206. stav 4, člana 238. stav 5, člana 267. stav 8. i člana 275. stav 11. Zakona o tržištu kapitala ("Službeni glasnik RS", broj 31/2011), člana 80. Zakona o investicionim fondovima ("Službeni glasnik RS", br. 46/2006, 51/2009 i 31/2011) i člana 41. Zakona o preuzimanju akcionarskih društava ("Službeni glasnik RS", br. 46/2006 i 107/2009),
Komisija za hartije od vrednosti donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I NAČINU SPROVOĐENjA NADZORA NAD POSLOVANjEM UČESNIKA NA FINANSIJSKOM TRŽIŠTU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 89 od 25. novembra 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se:
1) bliži uslovi i način sprovođenja, odnosno vršenja nadzora;
2) postupak izdavanja naloga, odnosno postupak izdavanja rešenja i preduzimanje mera i sankcija;
3) rokovi za izvršenje naloga i trajanje mera i
4) kriterijumi za izricanje sankcija.

Član 2.

(1) U smislu ovog pravilnika učesnicima na finansijskom tržištu nad čijim poslovanjem Komisija za hartije od vrednosti (u daljem tekstu: Komisija) vrši nadzor smatraju se:
- investiciona društva, odnosno brokersko-dilerska društva, lica koja poseduju kvalifikovano učešće, članovi uprave, i drugi zaposleni kod tih društava;
- ovalašćene banke i zaposlena lica u tim organizacionim jedinicama;
- fizička lica sa dozvolom, koju je Komisija izdala;
- organizatori tržišta i lica koja poseduju kvalifikovano učešće, članovi uprave i drugi zaposleni kod tih društava, (regulisano tržište, multilateralna trgovačka platforma MTP) i OTC tržište;
- Centralni registar, lica koja poseduju kvalifikovano učešće, članovi uprave i drugi zaposleni kod Centralnog registra;
- izdavaoci i javna društva;
- organizator fonda za zaštitu investitora i članovi fonda;
- društva za upravljanje investicionim fondovima u delu obavljanja poslova u smislu Zakonu o tržištu kapitala;
- društava za upravljanje, investicionim fondovima i kastodi banke u smislu odredaba Zakona o investicionim fondovima;
- sticaoci i učesnici u postupku preuzimanja, kao i drugi učesnici u smislu odredaba Zakona o preuzimanju akcionarskih društava;
- druga lica u delu poslova koje obavljaju na finansijskom tržištu u smislu odredaba Zakona (u daljem tekstu: subjekti nadzora, odnosno subjekt nadzora).
(2) Licima koja poseduju kvalifikovano učešće, u smislu odredbi ovog člana, neće se smatrati Republika Srbija i Narodna banka Srbije.

Član 3.

(1) Pod nadzorom u smislu ovog pravilnika podrazumeva se nadzor nad primenom:
1. Zakona o tržištu kapitala (u daljem tekstu: Zakon) i propisa donetih na osnovu Zakona;
2. Zakona o investicionim fondovima i propisa donetih na osnovu ovog Zakona;
3. Zakona o preuzimanju akcionarskih društava i propisa donetog na osnovu ovog Zakona i
4. drugih zakona koji regulišu predmetnu materiju;
(u daljem tekstu: Zakon, odnosno zakoni).
(2) Pod nadzorom poslovanja u smislu ovog pravilnika podrazumeva se i nadzor nad primenom Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma od strane obveznika iz člana 4. stav 1. tač. 3. i 8. ovog zakona i propisa donetih na osnovu Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Član 4.

(1) Komisija sprovodi, odnosno vrši nadzor:
1. neposredno u prostorijama subjekta nadzora, Komisije ili pravnog lica sa kojima je subjekt nadzora direktno ili indirektno, poslovno, upravljački ili kapitalom povezan;
2. kontinuirano - na osnovu analize izveštaja koje su subjekti nadzora dužni da dostavljaju Komisiji u propisanim rokovima, praćenjem, prikupljanjem i proverom dokumentacije, obaveštenja i podataka dobijenih na poseban zahtev Komisije, kao i praćenjem, prikupljanjem i proverom podataka i saznanjem iz drugih izvora.
(2) Komisija može da sprovodi nadzor:
1) u saradnji sa drugim organima ili pravnim licima na tržištu kapitala;
2) poveravanjem poslova tim organima ili pravnim licima na tržištu kapitala uz zadržavanje odgovornosti;
3) obraćanjem nadležnim sudskim organima u cilju pružanja pomoći ili radi vršenja uvida u spise predmeta koji je u toku ili druge isprave kojima sud raspolaže;
4) u saradnji sa stranim regulatornim organima i organizacijama.
(2) Neposredni nadzor iz stava 1. tačka 1) ovog člana može biti redovan i vanredni.
(3) Postupak nadzora nad licima koja suprotno zabrani iz Zakona pružaju investicione usluge i obavljaju investicione aktivnosti Komisija sprovodi po službenoj dužnosti, na osnovu prijave i kada iz saznanja kojima raspolaže proizilazi da postoje razlozi za takav nadzor.

Član 5.

Nadzor nad poslovanjem subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika Komisija vrši: po sopstvenoj inicijativi, na inicijativu Komisije ili člana Komisije, na zahtev nadležnog državnog organa, stranog regulatornog organa i na predlog zainteresovanih lica (vlasnika hartija od vrednosti ili potencijalnih investitora u hartije od vrednosti, učesnika na finansijskom tržištu i sl.).

Član 6.

(1) Komisija može odrediti nadzor poslovanja subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika na osnovu zahteva, zamolnice, predstavke, pritužbe, žalbe i sl.
(2) Podnesci iz stava 1. ovog člana moraju biti jasni i sadržati što više podataka koji ukazuju na postojanje povrede zakona, podzakonskih akata ili ustaljenih tržišnih praksi.
(3) Po nepotpisanim i anonimnim podnescima Komisija ne postupa.

Član 7.

Komisija može da dostavi nalaz nadzora i da ga stavi na uvid:
1) nadležnim organima u Republici Srbiji;
2) nadležnim organima u drugim zemljama od kojih je Komisija ovlašćena da dobija ili da sa njima razmenjuje podatke u svrhu nadzora, regulacije, istrage ili sprovođenja zakona.

Član 8.

(1) Tokom kontinuiranog nadzora utvrđuje se:
1. da li su propisani izveštaji, obaveštenja i drugi podaci dostavljeni u propisanom roku i propisanoj formi;
2. da li su podaci u izveštajima, obaveštenjima i drugoj traženoj dokumentaciji tačni i ispravni.
(2) U slučaju konstatovanih nezakonitosti i nepravilnosti tokom kontinuiranog nadzora u poslovanju subjekta nadzora, Komisija može odrediti neposredni nadzor ili da na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja u tom nadzoru donese odgovarajuće rešenje za otklanjanje utvrđenih nezakonitosti i nepravilnosti i može da preduzme jednu ili više mera i sankcija propisanih Zakonom.

Član 9.

Neposredan nadzor je nadzor u prostorijama subjekta nadzora, Komisije ili pravnog lica sa kojim je subjekt nadzora direktno ili indirektno, poslovno, upravljački ili kapitalom povezan.

Član 10.

(1) Neposredan nadzor zasnovan na proceni rizika podrazumeva neposrednu kontrolu oblasti poslovanja subjekta nadzora koje predstavljaju najveći sistemski rizik u smislu obima usluga i aktivnosti koje obavlja subjekt nadzora.
(2) Na osnovu rezultata nadzora Komisija koriguje ranije utvrđen rang rizika određenog subjekta nadzora.

Član 11.

(1) Lica iz člana 267. stav 1. Zakona o tržištu kapitala koja poseduju dokumenta, podatke, informacije i saznanja od interesa za nadzor imaju obavezu da na zahtev i u roku koji odredi ovlašćeno lice Komisije iste dostave Komisiji.
(2) Ovlašćeno lice Komisije može da zahteva i dostavu finansijskih i drugih izveštaja.
(3) Ovlašćeno lice Komisije može da zahteva, pored dokumenata, podataka, informacija, i izveštaja u pismenom obliku, dostavu istih i u elektronskom obliku, odnosno da zahteva dostavu tabela i tekstualnih delova dokumenata u propisanom formatu na e-mail ovlašćenog lica Komisije.
(4) Zahteve iz st. 1, 2. i 3. ovog člana ovlašćeno lice Komisije može saopštiti i telefonskim putem o čemu će sačiniti belešku.

Član 12.

(1) Pre obavljanja neposrednog nadzora, na zahtev i u roku koji odredi ovlašćeno lice Komisije subjekt nadzora i druga lica koja imaju podatke i saznanje od interesa za neposredni nadzor imaju obavezu da dostave Komisiji, opšta akta, kopije poslovnih knjiga, izvode sa računa, prepisku i druge dokumente, uključujući i elektronske medije i ostale podatke, izveštaje i informacije, evidenciju o telefonskim pozivima i drugim oblicima korespondencije.
(2) Zahtev iz stava 1. ovog člana Pravilnika ovlašćeno lice Komisije može saopštiti i telefonskim putem, o čemu će sačiniti belešku.

Bliži uslovi i način sprovođenja nadzora

Član 13.

(1) Neposredni nadzor započinje izdavanjem naloga za nadzor i dostavlja se subjektu nadzora u pisanom obliku i sadrži: predmet nadzora, podatke o ovlašćenim licima za nadzor, poslovne prostorije u kojima će se nadzor obavljati, kao i druge podatke koji su od značaja za vršenje nadzora.
(2) Komisija može tokom nadzora dopuniti predmet nadzora izdavanjem dopune naloga.
(3) Na nalog iz stava 2. ovog člana na odgovarajući način se odnose odredbe stava 1. ovog člana.

Član 14.

(1) Nalog za nadzor dostavlja se subjektu nadzora u roku koji ne može biti kraći od osam dana pre početka nadzora.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana nalog za nadzor se dostavlja i u kraćem roku kako se ne bi ugrozila svrha neposrednog nadzora o čemu odluku donosi Komisija.
(3) U slučaju iz stava 2. ovog člana ovlašćena lica Komisije uručuju nalog za nadzor na dan početka nadzora.
(4) Komisija može da opozove nalog za nadzor izdavanjem naloga o opozivu naloga, ukoliko je to opravdano.

Član 15.

(1) Neposredni nadzor vrši se radnim danom u toku radnog vremena subjekta nadzora, a kada je to neophodno zbog obima i prirode nadzora