Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 44. stav 5. Zakona o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I NAČINU UTVRĐIVANjA ZAŠTIĆENOG PODRUČJA, LISTI ZAŠTIĆENIH PODRUČJA, USLOVIMA I NAČINU PRAĆENjA RADI MOGUĆEG OTKRIVANjA POJAVE ONIH ŠTETNIH ORGANIZAMA ZA KOJE JE TO PODRUČJE PROGLAŠENO ZAŠTIĆENIM, KAO I O BRISANjU ZAŠTIĆENOG PODRUČJA SA LISTE ZAŠTIĆENIH PODRUČJA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 100 od 29. decembra 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi i način utvrđivanja zaštićenog područja, lista zaštićenih područja, uslovi i način praćenja radi mogućeg otkrivanja pojave onih štetnih organizama za koje je to područje proglašeno zaštićenim, kao i brisanje zaštićenog područja sa liste zaštićenih područja.

Član 2.

Zaštićeno područje utvrđuje se pod sledećim uslovima:
1) da jedan ili više štetnih organizama navedenih u Pravilniku o listama štetnih organizama i listama bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata ("Službeni glasnik RS", broj 7/10), za koje se područje proglašava zaštićenim nisu endemski ili odomaćeni na tom području, iako su postojali povoljni uslovi za njegovu pojavu;
2) da postoji opasnost da se određeni štetni organizmi pod povoljnim ekološkim uslovima odomaće na određenim vrstama bilja, uprkos činjenici da ti štetni organizmi nisu endemski ili odomaćeni na teritoriji Republike Srbije.

Član 3.

Zaštićeno područje utvrđuje se u skladu sa sačinjenim planom aktivnosti o istraživanjima, stalnom nadzoru i sistemu vođenja evidencija o rezultatima ispitivanja.
Istraživanja iz stava 1. ovog člana zasnivaju se na poznavanju biologije jednog ili više štetnih organizama zbog kojih se područje proglašava zaštićenim, kao i na praćenju karakteristika poljoprivrede i okoline na tom području, pri čemu se koriste odgovarajuće metode analiza, uključujući i pregled supstrata za gajenje i pregled useva, a po potrebi i laboratorijska testiranja.
Stalni nadzor o prisustvu ili odsustvu štetnih organizama zbog kojih se područje proglašava zaštićenim sprovodi se u odgovarajuće vreme, a najmanje jednom godišnje.

Član 4.

Stalni nadzor nad štetnim organizmima koji pripadaju životinjskom carstvu, izuzev nematoda, koji su relevantni za šumsko bilje ili biljne proizvode koji se uobičajeno uzgajaju na otvorenom sprovodi se primenom metode kartiranja, uspostavljanjem sveobuhvatne mreže posmatračkih mesta u relevantnom području, kao i beleženjem podataka za svako mesto posmatranja (broj, geografske koordinate, topografija, opis lokaliteta).
Prilikom određivanja mesta posmatranja uzima se u obzir veličina područja koje okružuje mesto posmatranja radi pravilnog izbora mesta posmatranja i odgovarajućeg postupka procene, a u posebnim slučajevima, kada postoji velika opasnost od unošenja jednog ili više štetnih organizama, određuju se i dodatna mesta posmatranja.
Na mestima posmatranja beleže se meteorološki podaci, naročito količina padavina i temperatura i edafski podaci, kao i ekstremni događaji (suša, obilne kiše i sl) koji mogu uticati na posmatranje.
Prilikom beleženja meteoroloških