Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 237. tačka 3), a u vezi s članom 180. stav 2. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", broj 73/10),
Upravni odbor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I POSTUPKU IZDAVANjA UVERENjA O GRADACIJI UREĐAJA ZA SIMULIRANjE LETA HELIKOPTERA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 19 od 18. marta 2011)

Predmet pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje mora da ispuni operater uređaja za simuliranje leta helikoptera, postupak izdavanja uverenja o gradaciji uređaja za simuliranje leta helikoptera i tehnički standardi koje mora da ispuni uređaj za simuliranje leta helikoptera.

Značenje izraza

Član 2.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) nadležni organ (Authority) u Republici Srbiji je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije ( u daljem tekstu: Direktorat);
2) JAR-FSTD N su zahtevi Zajedničkih vazduhoplovnih vlasti koji se odnose na uređaj za simuliranje leta helikoptera.

Član 3.

Postupak izdavanja, uslovi i tehnički standardi koje mora da ispunjava operater uređaja za simuliranje leta helikoptera prilikom izdavanja, kao i u toku važenja uverenja o gradaciji uređaja za simuliranje leta helikoptera, dati su u Prilogu 1 (JAR-FSTD N) koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Uslovi za izdavanje i produženje roka važenja dozvole za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera

Član 4.

Dozvola za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera izdaje se na period od 12 meseci.
Za izdavanje i produženje roka važenja dozvole za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera operater uređaja za simuliranje leta helikoptera je dužan da:
1) podnese dokaze da raspolaže opremom, stručnim osobljem i da je materijalno-finansijski sposoban da ispuni propisane uslove za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera;
2) podnese dokaze o odgovarajućoj unutrašnjoj organizaciji;
3) uspostavi interni nadzor, ukoliko podnosi zahtev za izdavanje dozvole, odnosno održava interni nadzor, ukoliko podnosi zahtev za produženje roka važenja dozvole;
4) podnese dokaz da je uspostavio i da održava sistem kvaliteta;
5) dostavi na odobrenje Direktoratu operativni priručnik, kao i svaku njegovu izmenu i dopunu;
6) obezbedi da se rad uređaja za simuliranje leta obavlja u skladu sa operativnim priručnikom operatera uređaja za simuliranje leta helikoptera i u skladu sa uslovima navedenim u dozvoli za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera;
7) dostavi na odobrenje Direktoratu program održavanja uređaja za simuliranje leta helikoptera, ukoliko podnosi zahtev za izdavanje dozvole, odnosno dostavi Direktoratu dokaz da poseduje odobreni program održavanja uređaja za simuliranje leta helikoptera, ukoliko podnosi zahtev za produženje roka važenja dozvole;
8) održava uređaj za simuliranje leta helikoptera na način koji je opisan u odobrenom programu održavanja;
9) poseduje programe obuke stručnog osoblja, ukoliko podnosi zahtev za izdavanje dozvole, odnosno održava i sprovodi programe obuke stručnog osoblja, ukoliko podnosi zahtev za produženje roka važenja dozvole.

Prelazne i završne odredbe

Član 5.

Odredbe Sekcije 2 JAR FSTD N Advisory Circulars Joint (ACJ) na koje upućuju odredbe ovog pravilnika, primenjivaće se kao preporučena praksa do donošenja propisa koji će regulisati tu materiju.

Član 6.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 1/0-01-0002/2011-0010
U Beogradu, 3. marta 2011. godine
Upravni odbor
Predsednik, Milutin Mrkonjić, s.r.
PRILOG 1
ODELjAK A - PRIMENA
JAR-FSTD H.001 Primena
JAR-FSTD H se primenjuje na fizička lica, organizacije ili preduzeća (operatere uređaja za simuliranje leta helikoptera) i proizvođače uređaja za simuliranje leta helikoptera koji podnose zahtev za prvo izdavanje uverenja o gradaciji uređaja za simuliranje leta helikoptera.
Produženje roka važenja uverenja o gradaciji uređaja za simuliranje leta helikoptera (u daljem tekstu: uverenje o gradaciji) se vrši po propisima na osnovu kojih je izdato prvo uverenje o gradaciji, izuzev ako se radi o promeni gradacije uređaja za simuliranje leta helikoptera.
Korisnici uređaja za simuliranje leta helikoptera su dužni da pribave dozvolu za korišćenje uređaja za simuliranje leta helikoptera za potrebe obuke, ako obuka na uređaju za simuliranje leta čini sastavni deo odobrenih programa obuke, bez obzira što uređaj ima uverenje o gradaciji.
ODELjAK B - OPŠTE ODREDBE
JAR-FSTD H.005 Terminologija
(Videti ASJ - FSTD H.005)
Zbog tehničke složenosti zahteva koji se odnose na uređaj za simuliranje leta helikoptera, neophodno je da se standardna terminologija dosledno koristi. Sledeći glavni termini i skraćenice koriste se u svrhu usklađivanja. Ostali termini i skraćenice dati su u Sekciji 2 JAR FSTD N Advisory Circulars Joint (ACJ), u članu ASJ-FSTD H.005.
a) Uređaj za simuliranje leta (Flight Simulation Training Device - FSTD) helikoptera (u daljem tekstu: FSTD) je uređaj koji se koristi za obuku, a može da bude: uređaj za simuliranje celokupnog leta (FFS), trenažer leta (FTD) i uređaj za obuku letačko-navigacionih postupaka (FNPT).
b) Uređaj za simuliranje celokupnog leta (Full Flight Simulator - FFS) (u daljem tekstu: FFS) predstavlja kopiju pilotske kabine helikoptera, u prirodnoj veličini, određenog tipa, modela ili serije, uključujući i ugrađenu opremu i kompjuterske programe koji su potrebni za oslikavanje helikoptera u toku njegovog korišćenja na zemlji i u vazduhu, vizuelni sistem koji omogućava preglednost izvan pilotske kabine i sistem koji se koristi za pokretanje uređaja za simuliranje leta helikoptera kojim se obezbeđuje verno prenošenje sila koje deluju na helikopter. Ovaj uređaj mora da ispunjava propisane zahteve za određivanje nivoa gradacije.
c) Trenažer letenja (Flight Training Device - FTD) (u daljem tekstu: FTD) je uređaj koji, u prirodnoj veličini, predstavlja instrumente, opremu, table i komande određenog tipa helikoptera, uključujući opremu i kompjuterske programe koji su potrebni za oslikavanje helikoptera u toku njegovog korišćenja na zemlji i u vazduhu do krajnjih mogućnosti sistema. FTD može da ima otvorenu ili zavorenu pilotsku kabinu. FTD nema vizuelni sistem i sistem za pokretanje kojim bi se obezbedilo verno prenošenje sila koje deluju na helikopter. FTD mora da ispunjava propisane zahteve za određivanje nivoa gradacije.
d) Uređaj za obuku letačko-navigacionih postupaka (Flight and Navigation Procedures Trainer - FNPT) (u daljem tekstu: FNPT) je uređaj koji predstavlja pilotsku kabinu helikoptera, uključujući opremu i kompjuterske programe neophodne za oslikavanje helikoptera u toku njegovog korišćenja u vazduhu do mogućnosti sistema da simulira funkcionisanje sistema koji postoje u helikopteru. FNPT mora da ispunjava propisane zahteve za određivanje nivoa gradacije.
e) Ostali uređaji za obuku (Other Training Device - OTD) (u daljem tekstu: OTD) su uređaji koji nisu FFS, FTD ili FNPT, a koriste se za obuku u slučaju kada nije neophodno potpuno okruženje pilotske kabine.
f) Dozvola za korišćenje uređaja za simuliranje leta (Flight Simulation Training Device User Approval - FSTD User Approval) je dokument kojim Direktorat određuje obim upotrebe FSTD sa određenim nivoom gradacije fizičkim licima, organizacijama ili preduzećima, uzimajući u obzir razlike između helikoptera i FSTD, kao i mogućnosti organizacije da sprovede obuku.
g) Operater uređaja za simuliranje leta (Flight Simulation Training Device Operator - FSTD Operator) je fizičko lice, organizacija ili preduzeće koje Direktoratu podnosi zahtev za izdavanje uverenja o gradaciji i zahtev za produženje roka važenja uverenja o gradaciji određenog FSTD.
h) Korisnik FSTD (Flight Simulation Training Device User - FSTD User) je fizičko lice, organizacija ili preduzeće koje koristi FSTD za obuku, proveru i za sprovođenje ispita.
i) Gradacija uređaja za simuliranje leta (Flight Simulation Training Device Ljualification - FSTD Ljualification) predstavlja nivo tehničke osposobljenosti određenog FSTD koji se navodi u uverenju o gradaciji.
j) Uputstvo za test gradacije (Ljualification Test Guide - LjTG) je dokument kojim se dokazuje da su performanse i kvalitet rukovanja FSTD u skladu sa propisanim ograničenjima helikoptera i da su ispunjeni svi propisani zahtevi. Ovaj dokument sadrži podatke o helikopteru i o FSTD i služi kao osnov za određivanje gradacije.
ODELjAK C - UREĐAJ ZA SIMULIRANjE LETA HELIKOPTERA
: