Na osnovu člana 22. stav 4. Zakona o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi
PRAVILNIK
O USLOVIMA U POGLEDU OBJEKATA, OPREME I STRUČNO OSPOSOBLjENOG KADRA KOJE MORA DA ISPUNjAVA PRAVNO LICE I PREDUZETNIK KOJI SE UPISUJE U REGISTAR PRUŽALACA USLUGA U OBLASTI ZAŠTITE ZDRAVLjA BILjA, U ZAVISNOSTI OD VRSTE USLUGA U OBLASTI ZAŠTITE ZDRAVLjA BILjA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 46 od 9. jula 2010)
I. UVODNA ODREDBA
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se propisuju uslovi u pogledu objekata, opreme i stručno osposobljenog kadra koje mora ispunjavati pravno lice i preduzetnik koji se upisuje u Registar pružalaca usluga u oblasti zaštite zdravlja bilja (u daljem tekstu: pružalac usluga), u zavisnosti od vrsta usluga u oblasti zaštite zdravlja bilja.
Usluge u oblasti zaštite zdravlja bilja iz stava 1. ovog člana jesu:
1) laboratorijske analize i testiranje bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata, radi utvrđivanja prisustva štetnih organizama;
2) praćenje i prognoza pojave štetnih organizama, razvoja i kretanja njihove populacije i utvrđivanje optimalnih rokova za njihovo suzbijanje i davanje preporuka u skladu sa tim;
3) primenjena i druga istraživanja u oblasti zaštite zdravlja bilja;
4) edukacija i davanje saveta i preporuka o štetnim organizmima i njihovom suzbijanju;
5) suzbijanje štetnih organizama primenom dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije, dekontaminacije i primenom drugih postupaka tretiranja;
6) izdavanje biljnog pasoša.
II. USLOVI U POGLEDU OBJEKATA
Član 2.
Radi pružanja usluga u oblasti zaštite zdravlja bilja iz člana 1. stav 2. tačka 1) ovog pravilnika pružalac usluga mora da ispunjava uslove u pogledu objekata, i to da ima odgovarajući prostor za prijem, pregled, dijagnostiku i čuvanje uzoraka.
Radi pružanja usluga u oblasti zaštite zdravlja bilja iz člana 1. stav 2. tač. 2), 4) i 6) ovog pravilnika, pružalac usluga mora da ima kancelarijski prostor za rad zaposlenih i prijem stranaka, sa priključkom za internet komunikaciju i telefon i odvojeni prostor za pregled i obradu uzoraka.
Objekat, odnosno prostor iz st. 1. i 2. ovog člana mora biti, u zavisnosti od vrste i obima usluga, odgovarajuće veličine, suv i sa odgovarajućom temperaturom. Prostor mora odgovarati stručnim zahtevima za pružanje tih usluga tako da se obezbeđuje nesmetan rad, kao i bezbednost u radu.
Objekat, odnosno prostor iz st. 1. i 2. ovog člana mora da ima odgovarajuće snabdevanje toplom i hladnom vodom, prirodno i veštačko osvetljenje i mora biti izrađen od materijala koji se mogu lako čistiti, prati i dezinfikovati.
III. USLOVI U POGLEDU OPREME
Član 3.
Radi pružanja usluga u oblasti zaštite zdravlja bilja iz člana 1. stav 2. tačka 1) ovog pravilnika pružalac usluga mora da ima odgovarajuću opremu za detekciju štetnog organizma (binokular, mikroskop), odnosno opremu za identifikaciju štetnog organizma (binokular, mikroskop, zamrzivač, frižider, inkubator, mikropipete, sušnicu, magnetnu mešalicu, laminarnu komoru, tehničku vagu, analitičku vagu, autoklav, ELISA čitač, vodeno kupatilo i drugu odgovarajuću opremu), kao i odgovarajući potrošni laboratorijski materijal i hemikalije.
Oprema iz stava 1. ovog člana mora da odgovara metodama laboratorijskih analiza.
Član 4.
Radi pružanja usluga u oblasti zaštite bilja iz člana 1. stav 2. tač. 2), 4) i 6) ovog pravilnika, pružalac usluga mora da ispunjava uslove u pogledu opreme, i to da ima:
1) odgovarajuću opremu za detekciju štetnog organizma (binokular, mikroskop, lupa);
2) odgovarajuću opremu za uzorkovanje (sonda, kečer i drugo);
3) opremu za prenos i čuvanje uzoraka (ručni frižider, frižider i drugo);
4) vozilo za rad na terenu;
5) računarsku opremu;
6) digitalni fotoaparat;
7) GPS aparat.
Računarska oprema iz stava 1. tačka 5) ovog člana mora