Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 21. stav 1. Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i tačke 8. stav 5. podtačka 9) Odluke o osnivanju Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 76/09),
Upravni odbor Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, donosi

PRAVILNIK

O UTVRĐIVANjU PROGRAMA ZA DOPUNSKO OBUČAVANjE I OSPOSOBLjAVANjE PROFESIONALNO IZLOŽENIH LICA I LICA ODGOVORNIH ZA SPROVOĐENjE MERA ZAŠTITE OD JONIZUJUĆIH ZRAČENjA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 31 od 9. maja 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se Program za dopunsko obučavanje i osposobljavanje profesionalno izloženih lica i lica odgovornih za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 2.

Programom iz člana 1. ovog pravilnika utvrđuje se sadržina i način sprovođenja programa.

Član 3.

Ovaj pravilnik, po dobijanju saglasnosti Vlade, objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije" i stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja.
Broj 110-00-3/2011-01
U Beogradu, 9. februara 2011. godine
Predsednik Upravnog odbora, prof. dr Ištvan Bikit, s.r.
PROGRAM ZA DOPUNSKO OBUČAVANjE I OSPOSOBLjAVANjE PROFESIONALNO IZLOŽENIH LICA I LICA ODGOVORNIH ZA SPROVOĐENjE MERA ZAŠTITE OD JONIZUJUĆIH ZRAČENjA
1. Uvod
Programom za dopunsko obučavanje i osposobljavanje profesionalno izloženih lica i lica odgovornih za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja (u daljem tekstu: Program) obezbeđuje se primena jedinstvenog načina izvođenja i sadržaja obuke i stalno obrazovanje, provera i unapređenje znanja iz oblasti primene mera zaštite od jonizujućih zračenja na poslovima sa povećanim rizikom usled izlaganja jonizujućim zračenjima.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom programu imaju sledeće značenje:
1) dopunsko obučavanje obuhvata dopunsko obučavanje za rad sa izvorima jonizujućih zračenja;
2) stručno osposobljavanje je proces sistematskog usvajanja, obnavljanja i dopunjavanja znanja i veština za obavljanje radijacione delatnosti posle sticanja odgovarajućeg obrazovanja, dopunskog obučavanja ili osposobljavanja za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja.
2. Način sprovođenja Programa
Program se sprovodi kroz dopunsko obučavanje, osposobljavanje za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja i periodičnu obnovu znanja.
Polaznici dopunskog obučavanja i osposobljavanja za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja tokom obuke koja uključuje praktične vežbe sa izvorima jonizujućih zračenja, moraju biti pod neposrednim nadzorom profesionalno izloženih lica ovlašćenih za sprovođenje obučavanja, kao i lica odgovornog za zaštitu od jonizujućih zračenja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita od jonizujućih zračenja.
(a) Dopunsko obučavanje za rad sa izvorima jonizujućih zračenja i osposobljavanje za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja
Dopunsko obučavanje za rad sa izvorima jonizujućih zračenja i osposobljavanje za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja vrši se pre početka rada sa izvorima jonizujućih zračenja za sledeće vrste poslova:
1) rad sa otvorenim izvorima jonizujućih zračenja, klase poslova I, II i III;
2) rad sa stomatološkim rendgen-aparatima (osim za stomatologe, radiologe, rendgen tehničare i više rendgen tehničare);
3) rad sa rendgen-aparatima u veterinarskoj rendgen dijagnostici (osim za radiologe, rendgen tehničare i više rendgen tehničare);
4) rad sa uređajima za industrijsko radiografsko ispitivanje;
5) rad sa mernoregulacionim uređajima u industriji;
6) rad sa rendgen aparatima u medicini (osim za radiologe, rendgen tehničare i više rendgen tehničare);
7) promet radioaktivnog materijala.
Osposobljavanje za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja sprovodi se za sva lica profesionalno izložena jonizujućim zračenjima i za lica odgovorna za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja pre početka rada sa izvorima jonizujućih zračenja.
(b) Periodična obnova znanja
Stručno osposobljavanje vrši se kroz dodatnu obuku za rukovanje novim uređajima u okviru radijacione delatnosti za koju je lice osposobljeno i kroz periodičnu obnovu znanja.
Periodična obnova znanja se sprovodi za sva profesionalno izložena lica najmanje jednom u pet godina.
(v) Način provere savladanosti programa
Posle sprovedenog dopunskog obučavanja za rad sa izvorima jonizujućih zračenja i osposobljavanja za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja, sprovodi se provera znanja polaznika.
Provera znanja se obavlja u pisanom obliku u vidu testa. Polaznik odgovara izborom jednog od tri ponuđena odgovora. Polaznik je pozitivno odgovorio na test provere znanja ako je osvojio najmanje 80 % od maksimalno mogućeg broja bodova.
3. Obim i broj časova
Ukupan broj časova za dopunsko obučavanje za poslove iz odeljka 2. Način sprovođenja Programa, pododeljak (a) Dopunsko obučavanje za rad sa izvorima jonizujućih zračenja i osposobljavanje za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja za poslove iz stava 1. je:
1) rad sa otvorenim izvorima jonizujućih zračenja:
(1) klasa poslovaIiII: ukupno 120 časova (60 časova teorijske i 60 časova praktične obuke),
(2) klasa poslovaIII: ukupno 60 časova (30 časova teorijske i 30 časova praktične obuke);
2) rad sa stomatološkim rendgen-aparatima: ukupno 20 časova (10 časova teorijske i 10 časova praktične obuke);
3) rad sa rendgen-aparatima u veterinarskoj rendgen dijagnostici: ukupno 30 časova (15 časova teorijske i 15 časova praktične obuke);
4) rad sa uređajima za industrijsko radiografsko ispitivanje:
(1) obuka nivoaI: ukupno 85 časova (40 časova teorijske i 45 časova praktične obuke),
(2) obuka nivoaII: ukupno 110 časova (85 časova teorijske i 25 časova praktične obuke);
5) rad sa mernoregulacionim uređajima u industriji: ukupno 40 časova (30 časova teorijske i 10 časova praktične nastave);
6) rad sa rendgen uređajima u medicini: ukupno 20 časova (15 časova teorijske i 5 časova praktične nastave);
7) promet radioaktivnog materijala: ukupno 20 časova (15 časova teorijske i 5 časova praktične nastave).
Broj časova za osposobljavanje radi sprovođenja mera zaštite od jonizujućih zračenja za lica koja nisu obuhvaćena stavom 1. ovog odeljka je: ukupno 20 časova (15 časova teorijske i 5 časova praktične obuke).
Broj časova za osposobljavanje radi sprovođenja mera zaštite od jonizujućih zračenja za lica odgovorna za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja u medicinskoj primeni izvora jonizujućih zračenja, radi sticanja sertifikata koji izdaje Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije (u daljem tekstu: Agencija) je ukupno 30 časova.
Broj časova za osposobljavanje radi sprovođenja mera zaštite od jonizujućih zračenja za lica odgovorna za sprovođenje mera zaštite od jonizujućih zračenja u oblastima primene izvora jonizujućih zračenja koje nisu navedene u stavu 3. ovog odeljka radi sticanja sertifikata koji izdaje Agencija je ukupno 20 časova.
Broj časova za periodičnu obnovu znanja za osposobljavanje radi sprovođenja mera zaštite od jonizujućih zračenja za sva lica profesionalno izložena jonizujućim zračenjima osim za lica odgovorna za zaštitu od jonizujućih zračenja u medicinskoj primeni izvora jonizujućih zračenja je ukupno 12 časova.
Broj časova za periodičnu obnovu znanja za