Na osnovu člana 203. stav 4. Zakona o pomorskoj i unutrašnjoj plovidbi ("Službeni list SRJ", br. 12/98), savezni ministar za saobraćaj propisuje
PRAVILNIK
O VIJENjU ZASTAVE TRGOVAČKE MORNARICE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE
(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 31 od 26. juna 1998)
Član 1.
Zastava trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije (u daljem tekstu: zastava) vije se na svim brodovima trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije (u daljem tekstu: brodovi), a na čamcima u plovidbi van granica Savezne Republike Jugoslavije.
Zastava iz stava 1. ovog člana, osim na brodovima koji plove sa jedrima, ističe se na krmenom zastavnom koplju, a ako to nije moguće - na zastavnom sošnjaku, odnosno sošnjaku. Ako brod ne može da vije zastavu na krmenom zastavnom koplju, ili zastavnom sošnjaku, odnosno sošnjaku, a ima više jarbola, zastava se ističe na krmenom jarbolu, a ako ima samo jedan jarbol, zastava se ističe na njemu.
Ako su u pitanju brodovi koji plove sa razapetim jedrima, a koji nemaju krmenog zastavnog koplja, zastava se ističe na sošnjaku krmenog jedra, odnosno, ako brod ima samo jedan jarbol - na sošnjaku glavnog jedra. Ako su u pitanju brodovi sa jedrima bez sošnjaka koji imaju jedan jarbol, zastava se ističe na spoljnjem porubniku krmenog, odnosno glavnog jedra. Brodovi koji ne mogu na ovaj način da viju zastavu, viju je na vrhu jarbola na način utvrđen u stavu 2. ovog člana.
Zastava treba da je podignuta uvek tako da gornji rub zastave dostiže do vrha zastavnog koplja, sošnjaka ili jarbola, odnosno do visine jedra koja bi odgovarala vrhu sošnjaka kad bi ga brod imao.
Ako se zastava vije na vrhu jarbola, ne sme se viti druga zastava ili isticati drugi znak na sošnjaku i krmenom zastavnom koplju, a ako se zastava vije na sošnjaku, druga zastava ili znak ne smeju se viti, odnosno isticati na krmenom zastavnom koplju.
Član 2.
Zastava može biti sledećih veličina:
1) 1,40x2,10 metara;
2) 0,80x1,20 metara.
Brodovi ispod 100 metara dužine viju zastavu iz tačke 2, a brodovi duži od 100 metara zastavu iz tačke 1. ovog člana.
Član 3.
Pomorski brodovi mogu uvek da viju zastavu, a moraju je viti u toku dana (od izlaska do zalaska sunca), i to:
1) pri ulasku i izlasku iz luke;
2) na vidiku brodova Ratne mornarice Vojske Jugoslavije a na otvorenom moru i na vidiku stranih ratnih brodova - ako ti brodovi viju zastavu;
3) pri stupanju u vezu sa drugim brodovima ili kopnom;
4) za vreme plovidbe rekama, kanalima i jezerima;
5) ako u stranom obalnom moru to propisuju zakoni obalne države;
6) ako primete u svojoj blizini avion u niskom letu. U tom slučaju moraju podići zastavu na jarbolu ili na kom drugom mestu koje se iz aviona dobro vidi.
Brodovi unutrašnje plovidbe moraju stalno da viju zastavu trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije od izlaska do zalaska sunca.
Član 4.
Pri dolasku u luku pomorski brodovi ne smeju skidati zastavu trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije i žutu zastavu Međunarodnog signalnog kodeksa, o zaraznoj karantinskoj bolesti na brodu, pre nego što dobiju dozvolu slobodnog saobraćaja sa obalom.
Pomorski brodovi koji dolaze u luku ili izlaze iz luke pre izlaska, odnosno posle zalaska sunca, moraju da viju zastavu ako se ona može raspoznati.
Ako se pomorski brod usidri ili uđe u luku noću, a još nije dobio slobodan saobraćaj, mora u osvit zore istaći zastavu.
Član 5.
Pre nego što istakne zastavu trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije, brod ne sme istaći drugu zastavu ili znak, osim zastave, odnosno znaka povlašćene plovidbe koji se ističe na osnovu carinskih propisa.
Član 6.
Brodovi lučkih kapetanija ističu upravni znak koji je razmere 1:1 i plave je boje. U sredini znaka nalaze se dva bela ukrštena sidra ucrtana u imaginarni pravilni četvorougaonik čija dužina iznosi 3/8, a visina 1/3 dužine, odnosno širine celog znaka.
Član 7.
Brodovi kapetanije pristaništa moraju imati znak za raspoznavanje na obe strane pramca.
Znak za raspoznavanje iz stava 1. ovog člana ima oblik romba, bele je boje i ima plave rubove. U sredini romba nalazi se broj broda, ispisan crnom bojom. Horizontalna dijagonala romba iznosi 0,80 metara, a vertikalna dijagonala - 0,65 metara. Širina rubova romba iznosi 0,10 metara, a visina broja u rombu - 0,20 metara. Dimenzije znaka mogu se zavisno od veličine broda, srazmerno povećati ili smanjiti.
Brodovi iz stava 1. ovog člana viju i jedan plamenac bele boje, oblika ravnokrakog trougla, čije su strane duge 1 metar, a osnovica 0,50 metara. Sa obe strane u sredini plamenca nalazi se znak za raspoznavanje propisan u stavu 2. ovog člana.
Brodovi iz stava 1. ovog člana moraju prilikom vršenja službe, i danju i noću, imati istaknuto jedno trepćuće svetlo plave boje vidljivo sa svih strana horizonta.
Član 8.
Brodovi, pod određenim uslovima mogu da viju i posebni znak preduzeća koje je vlasnik broda.
Znak iz stava 1. ovog člana ističe se na velikom jarbolu (katarci).
Član 9.
Znaci Međunarodnog signalnog kodeksa ističu se na praći iznad zapovedničkog mosta, na krstu pramčanog jarbola ili na drugom vidljivom mestu.
Član 10.
Pri susretu sa brodom Ratne mornarice Vojske Jugoslavije brod trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije pozdraviće ga jednokratnim polaganim spuštanjem zastave na jednu trećinu visine zastavnog koplja ili sošnjaka, odnosno jarbola ili jedra.
Član 11.
Ako se na brodu nalazi šef strane države ili, kao počasni gost predsednika Savezne Republike Jugoslavije ili Savezne vlade, predsednik ili član vlade strane države, ili specijalni izaslanik šefa strane države, istaći će se, po njegovom odobrenju, na krmenom jarbolu, odnosno na prednjem jarbolu kod brodova unutrašnje plovidbe, državna zastava odnosne države, odnosno standard stranog predstavnika.
Ako se strani predstavnici iz stava 1. ovog člana prevoze čamcem na brod ili obratno, na krmi čamca će se istaći zastava trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije, a na pramcu - državna zastava odnosne strane države ili standard predstavnika strane države.
Član 12.
U svečanim prilikama brodovi ističu mali, odnosno veliki nakit.
Mali nakit sastoji se u tome što se, pored zastave trgovačke mornarice Savezne Republike Jugoslavije istaknute na krmi, ističe i:
1) na krmenom jarbolu - posebni znak iz člana 8. ovog pravilnika, a ako ovog znaka nema, zastava trgovačke mornarice