Na osnovu člana 53. stav 6. Zakona o turizmu ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 88/10 i 99/11 - dr. zakon),
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja, donosi
PRAVILNIK
O VRSTI I USLOVIMA GARANCIJE PUTOVANjA, NAČINU AKTIVIRANjA I DRUGIM USLOVIMA KOJE MORA DA ISPUNI ORGANIZATOR PUTOVANjA U ZAVISNOSTI OD VRSTE ORGANIZOVANOG PUTOVANjA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 50 od 18. maja 2012, 44/13)
I. UVODNA ODREDBA
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se propisuju vrste i uslovi garancije putovanja, način aktiviranja, kao i drugi uslovi koje mora da ispuni organizator putovanja u zavisnosti od vrste organizovanog putovanja.
II. VRSTE GARANCIJA PUTOVANjA I USLOVI GARANCIJE PUTOVANjA
1. Garancija putovanja za slučaj insolventnosti
Član 2.
Garancijom putovanja za slučaj insolventnosti organizatora putovanja obezbeđuju se:
1) troškovi nužnog smeštaja, ishrane i povratka putnika sa putovanja u zemlji ili inostranstvu, u mesto polaska;
2) potraživanja uplaćenih sredstava putnika po osnovu ugovora o turističkom putovanju, koje organizator putovanja nije realizovao;
3) potraživanja uplaćenih sredstava putnika, u slučaju otkaza putovanja od strane putnika, u skladu sa opštim uslovima putovanja;
4) potraživanja razlike između ugovorene cene putovanja i cene putovanja snižene srazmerno neizvršenju ili nepotpunom izvršenju usluga obuhvaćenih programom putovanja.
Garancija putovanja iz stava 1. ovog člana može da bude polisa osiguranja potraživanja ili garancija banke.
Insolventnost organizatora putovanja je nesposobnost plaćanja dospelih obaveza u iznosu i u roku dospeća, koja obuhvata finansijsku blokadu organizatora putovanja, kao i nemogućnost izmirenja obaveza organizatora putovanja kada je iznos obaveza veći od iznosa sredstava kojima raspolaže na računima kod banaka.
Član 3.
Ugovarač osiguranja za slučaj insolventnosti je organizator putovanja.
Korisnik osiguranja je lice koje snosi troškove ili ima potraživanja iz člana 2. stav 1. ovog pravilnika.
Član 4.
Garanciju banke za slučaj insolventnosti, plativu bez prigovora na prvi poziv pribavlja organizator putovanja, a u korist lica koje snosi troškove ili ima potraživanja iz člana 2. stav 1. ovog pravilnika.
Član 5.
Garancija putovanja za slučaj insolventnosti obračunava se na osnovu ostvarenog poslovnog prihoda organizatora putovanja u prethodnoj poslovnoj godini i to:
- na poslovni prihod do 50.000 evra iznos garancije putovanja je 25.000 evra;
- na poslovni prihod od 50.000 do 100.000 evra iznos garancije putovanja je 40.000 evra;
- na poslovni prihod od 100.001 evra do 300.000 evra iznos garancije putovanja je 80.000 evra;
- na poslovni prihod od 300.001. evra do 500.000 evra iznos garancije putovanja je 150.000 evra;
- na poslovni prihod od 500.001 evra do 1.000.000 evra iznos garancije putovanja je 200.000 evra;
- na poslovni prihod preko 1.000.000 evra iznos garancije putovanja je 300.000 evra.
Obračun iznosa garancije putovanja vrši se u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan izdavanja garancije putovanja za slučaj insolventnosti.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, obračun visine garancije putovanja organizatora putovanja koji pored delatnosti organizovanja turističkih putovanja obavlja i druge privredne delatnosti, može se vršiti na osnovu poslovnog prihoda ostvarenog u prethodnoj poslovnoj godini od delatnosti organizovanja turističkih putovanja.
Visina poslovnog prihoda organizatora putovanja ostvarenog u prethodnoj poslovnoj godini od delatnosti organizovanja turističkih putovanja utvrđuje se na osnovu nalaza revizora, ovlašćenog računovođe ili veštaka finansijske struke.
Iznos garancije putovanja ugovara se na sledići način:
- 60% iznosa garancije putovanja ugovara se za slučaj iz člana 2. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika;
- 40% iznosa garancije putovanja ugovara se za slučajeve iz člana 2. stav 1. tač. 2) - 4) ovog pravilnika.
Organizatori putovanja mogu da pribave garanciju putovanja za slučaj insolventnosti od više osiguravača i banaka. Ukupan iznos garancija mora da bude u visini iznosa iz stava 1. ovog člana.
Turistička agencija ili drugo lice koje nema godišnje finansijske izveštaje u prethodne dve poslovne godine u svojstvu organizatora putovanja ili u navedenom periodu nije imalo licencu organizatora putovanja, smatra se novoosnovanom turističkom agencijom u smislu ovog pravilnika. Visina garancije putovanja za slučaj insolventnosti za novoosnovanu turističku agenciju ugovara se na iznos od najmanje 100.000 evra u prvoj godini obavljanja delatnosti u svojstvu organizatora putovanja, a u drugoj godini obavljanja delatnosti u svojstvu organizatora putovanja najmanje 50.000 evra, odnosno u skladu sa ostvarenim poslovnim prihodom i visinom garancije koja je propisana stavom 1. ovog člana.
Visina iznosa garancija putovanja za slučaj insolventnosti usklađuje se sa poslovnim prihodom iz godišnjih finansijskih izveštaja za prethodnu poslovnu godinu.
Za sve vreme važenja garancije putovanja za slučaj insolventnosti mora biti obezbeđen iznos iz člana 5. stav 1. ovog pravilnika.
Ako je garancija putovanja za slučaj insolventnosti izdata sa rokom važenja kraćim od roka važenja licence, garancija putovanja za naredni period pribavlja se pre isteka roka važenja postojeće garancije.
2. Garancija putovanja radi naknade štete
Član 6.
Garancijom putovanja radi naknade štete obezbeđuje se naknada štete koja je prouzrokovana putniku neispunjenjem, delimičnim ispunjenjem ili neurednim ispunjenjem obaveza organizatora putovanja, koje su određene opštim uslovima i programom putovanja i to naknada:
1) za