Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 68. stav 2. Zakona o bezbednosti u železničkom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 60/98), savezni ministar nadležan za poslove rada, zdravstva i socijalne politike, u sporazumu sa saveznim ministrom nadležnim za poslove saobraćaja, propisuje

PRAVILNIK

O ZDRAVSTVENIM USLOVIMA KOJE MORAJU ISPUNjAVATI ŽELEZNIČKI RADNICI

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 3 od 21. januara 2000)

1. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se zdravstveni uslovi, koje moraju ispunjavati železnički radnici koji neposredno učestvuju u vršenju železničkog saobraćaja (u daljem tekstu: železnički radnici), način njihovog utvrđivanja i vreme njihovog proveravanja.

Član 2.

Železnički radnici koji na određenim poslovima neposredno učestvuju u vršenju železničkog saobraćaja moraju biti zdravstveno, odnosno psihički i fizički sposobni za obavljanje tih poslova.
Radnici iz stava 1. ovog člana smatraju se zdravstveno, odnosno psihički i fizički sposobnim ako ispunjavaju zdravstvene uslove propisane ovim pravilnikom.
Zdravstveni uslovi koje moraju ispunjavati železnički radnici utvrđuju se na prethodnim zdravstvenim pregledima, a proveravanje zdravstvene sposobnosti u toku rada vrši se na redovnim i vanrednim zdravstvenim pregledima.
Prethodni zdravstveni pregledi vrše se:
1) pre zasnivanja radnog odnosa, odnosno pre raspoređivanja železničkog radnika na određeno radno mesto iz člana 4. ovog pravilnika;
2) pre upućivanja radnika na školovanje ili stručno obučavanje (usavršavanje) za vršenje poslova na određenom radnom mestu iz člana 4. ovog pravilnika.
Odredba stava 4. ovog člana odnosi se i na radnike koji se privremeno raspoređuju na pojedina radna mesta iz člana 4. ovog pravilnika.
Na redovnim zdravstvenim pregledima proverava se zdravstvena, odnosno psihička i fizička sposobnost železničkih radnika, u rokovima i na način koji su utvrđeni ovim pravilnikom.
Na vanrednim zdravstvenim pregledima vrši se proveravanje zdravstvene, odnosno psihičke i fizičke sposobnosti železničkog radnika za koga se osnovano posumnja da iz zdravstvenih razloga više nije sposoban da obavlja svoje poslove i zadatke ili posle svakog udesa, teže povrede, teške i dugotrajne bolesti, kao i u drugim slučajevima propisanim u članu 27. ovog pravilnika.

Član 3.

Za obavljanje poslova na određenom radnom mestu železnički radnik mora ispunjavati zdravstvene uslove propisane ovim pravilnikom.
Ako se kod železničkog radnika na redovnom ili vanrednom zdravstvenom pregledu utvrdi da ne ispunjava zdravstvene uslove propisane ovim pravilnikom, smatraće se zdravstveno nesposobnim za vršenje poslova određene kategorije radnog mesta.

Član 4.

Radna mesta na kojima železnički radnici neposredno učestvujući u vršenju železničkog saobraćaja, zavisno od načina i uslova vršenja tih poslova i njihovog značaja za bezbednost železničkog saobraćaja, u pogledu zdravstvene, odnosno psihičke i fizičke sposobnosti železničkog radnika, razvrstavaju se u četiri kategorije i to u: kategoriju A, kategoriju B, kategoriju C i kategoriju D.
Na radnim mestima kategorije A, B, C i D utvrđivanje zdravstvene, odnosno psihičke i fizičke sposobnosti železničkog radnika vrši se na zdravstvenom pregledu pre stupanja na rad, a provera zdravstvene, odnosno psihičke i fizičke sposobnosti železničkog radnika vrši se na redovnim i vanrednim zdravstvenim pregledima, u skladu sa ovim pravilnikom.

Član 5.

U kategoriju A spadaju sledeća radna mesta:
1) šef stanice koji dežura kao otpravnik vozova;
2) vozni dispečer na telekomandi;
3) otpravnik vozova i operator na postavnici P-2 i P-3;
4) manevrista i vozni manevrista;
5) mašinovođa vučnog vozila;
6) putujući nadzornik vuče;
7) vozač motornog pružnog vozila;
8) skretničar.
U kategoriju B spadaju sledeća radna mesta:
1) rukovalac manevre;
2) nadzorni skretničar;
3) pomoćnik mašinovođe vučnog vozila;
4) mašinovođa za manevru vučnog vozila;
5) pregledač kola;
6) čuvar pruge.
U kategoriju C spadaju sledeća radna mesta:
1) vozovođa;
2) popisni vozovođa;
3) kondukter;
4) magacioner;
5) rukovalac mašine za pružne radove;
6) vođa pružnih radova;
7) čuvar prelaza.
U kategoriju D spadaju sledeća radna mesta:
1) šef stanice;
2) zamenik i pomoćnik šefa stanice;
3) operativni pomoćnik šefa stanice;
4) saobraćajni dispečer;
5) kontrolor za bezbednost železničkog saobraćaja;
6) telegrafista na omnibusu;
7) telegrafista-teleprinterista;
8) nadzornik vuče (unutrašnji, spoljašnji);
9) nadzornik pregledača kola;
10) čuvar kosine;
11) šef pružne deonice;
12) zamenik i pomoćnik šefa pružne deonice;
13) elektromehaničar signalno-sigurnosnog postrojenja (SS);
14) rukovalac signalno-sigurnosnog postrojenja (SS);
15) šef deonice signalno-sigurnosnog postrojenja (SS);
16) pomoćnik šefa deonice signalno-sigurnosnog postrojenja (SS);
17) elektromehaničar telekomunikacija (TT);
18) rukovalac telekomunikacija (TT);
19) šef deonice telekomunikacija (TT);
20) elektromehaničar daljinskog upravljanja (DU);
21) rukovalac daljinskog upravljanja (DU);
22) elektromehaničar kontaktne mreže (KM);
23) rukovalac kontaktne mreže (KM);
24) poslovođa kontaktne mreže (KM);
25) šef deonice kontaktne mreže (KM);
26) elektromehaničar elektro-vučne podstanice (EVP);
27) dispečer Centra za daljinsko upravljanje (DU);
28) šef deonice za daljinsko upravljanje (DU);
29) šef deonice elektro-vučne podstanice (EVP);
30) rukovodilac elektro-energetske dispečerske službe;
31) čuvar mosta i tunela.

Član 6.

Zdravstvene preglede železničkih radnika i zdravstvenu evidenciju vrše zdravstvene organizacije, odnosno ustanove sa organizovanom službom medicine rada koje su osposobljene i opremljene, odnosno koje ispunjavaju propisane uslove u pogledu kadra i opreme za vršenje zdravstvenih pregleda.

2. ZDRAVSTVENI USLOVI

Član 7.

Zdravstveni uslovi koji moraju ispunjavati železnički radnici utvrđuju se i proveravaju u pogledu:
1) opšteg zdravstvenog stanja i psihičke sposobnosti;
2) stanja čula sluha i ispitivanja funkcije ravnoteže;
3) stanja čula vida.
Za svako stanje iz stava 1. ovog člana utvrđuju se i proveravaju zdravstveni uslovi za prvu, drugu i treću zdravstvenu grupu.
Izuzetno, za stanje čula vida, utvrđuju se i proveravaju zdravstveni uslovi za četvrtu zdravstvenu grupu.

Član 8.

U pogledu opšteg zdravstvenog stanja odnosno psihičke i fizičke sposobnosti železnički radnici se razvrstavaju u sledeće zdravstvene grupe:
1) u prvu zdravstvenu grupu - ako njihovo zdravstveno stanje omogućava obavljanje određenih poslova bez opasnosti po bezbednost železničkog saobraćaja i ako ne postoje kontraindikacije propisane ovim pravilnikom;
2) u drugu zdravstvenu grupu - ako njihova oboljenja, uključujući i kontraindikacije, ne umanjuju funkcionalne sposobnosti organizma, kao i radnici kod kojih su nastupile promene usled bolesti ili starenja, ako one ne utiču na zdravstvenu sposobnost radnika, koja je od značaja za bezbednost železničkog saobraćaja;
3) u treću zdravstvenu grupu - ako je utvrđeno da boluju od oboljenja, uključujući i kontraindikacije, koje umanjuju funkcionalne sposobnosti organizma, ali bitno ne utiču na zdravstvenu sposobnost radnika, koja je od značaja za bezbednost železničkog saobraćaja.

Član 9.

U pogledu stanja čula sluha i ispitivanja funkcije ravnoteže železnički radnici se razvrstavaju u sledeće zdravstvene grupe:
1) u prvu zdravstvenu grupu - ako za sluh ispitan tonalnom liminarnom audiometrijom nije utvrđen veći gubitak sluha, na svakom uhu posebno, od 25dBza frekvencije 500, 1000 i 2000Hz, a za frekvenciju od 4000Hz40dBobostrani gubitak sluha po međunarodnim tablicama, poFowler-Sabine-u, do 16% i kod kojih postoji uredna funkcija ravnoteže;
2) u drugu zdravstvenu grupu - ako za sluh ispitan tonalnom liminarnom audiometrijom nije utvrđen veći gubitak sluha, na svakom uhu posebno, od 30dBza frekvencije 500, 1000 i 2000Hz, a za frekvenciju od 4000Hz80dBobostrani gubitak sluha po međunarodnim tablicama, poFowler-Sabine-u, do 30% i kod kojih postoji uredna funkcija ravnoteže;
3) u treću zdravstvenu grupu - ako za sluh ispitan tonalnom liminarnom audiometrijom nije utvrđen veći gubitak sluha, na svakom uhu posebno, od 40dBza frekvencije 500 i 1000Hz, za frekvenciju 2000Hz45dB, a za frekvenciju od 4000Hz90dBobostrani gubitak sluha po međunarodnim tablicama, poFowler-Sabine-u, do 50% i kod kojih postoji uredna funkcija ravnoteže.

Član 10.

U pogledu stanja čula vida železnički radnici se razvrstavaju u sledeće zdravstvene grupe:
1. u prvu zdravstvenu grupu, ako je:
1) oštrina vida na svakom oku 1,0 bez korekcije (način