hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 3. st. 1. i 2. Zakona o računovodstvu ("Službeni glasnik RS", broj 62/13),

Ministar finansija donosi

REŠENjE

O UTVRĐIVANjU PREVODA MEĐUNARODNOG STANDARDA FINANSIJSKOG IZVEŠTAVANjA ZA MALA I SREDNjA PRAVNA LICA (MSFI ZA MSP)

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 117 od 30. decembra 2013)

1. Utvrđuje se prevod Međunarodnog standarda finansijskog izveštavanja za mala i srednja pravna lica (MSFI za MSP), koji je odobren i izdat od strane Odbora za međunarodne računovodstvene standarde (International Accounting Standards Board-IASB) u julu 2009. godine, a koji je odštampan uz ovo rešenje i čini njegov sastavni deo.
2. MSFI za MSP iz tačke 1. ovog rešenja, počeće da se primenjuje od finansijskih izveštaja koji se sastavljaju na dan 31. decembra 2014. godine.
3. Prevod MSFI za MSP iz tačke 1. ovog rešenja dostavljen je kao zvanična verzija na srpskom jeziku od strane Fondacije za Međunarodne standarde finansijskog izveštavanja (MSFI Fondacija), na osnovu Sporazuma o odricanju od autorskih prava na teritoriji Republike Srbije, zaključenog između MSFI Fondacije i Ministarstva finansija i privrede broj998-RS-(MinFin)-Waiver-IFRS & SMEs-201i potpisanog 31. jula 2013. godine.
4. Saglasno Sporazumu iz tačke 3. ovog rešenja, autorska prava na prevod pripadaju MSFI Fondaciji i prevod se ne može preštampavati i objavljivati bez saglasnosti MSFI Fondacije.
5. Ovo rešenje stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 401-00-1304/2013-16
U Beogradu, 25. decembra 2013. godine
Ministar, Lazar Krstić, s.r.

Međunarodni standard finansijskog izveštavanja (IFRS) za male i srednje entitete

Odeljak 1

Mali i srednji entiteti

Nameravani delokrug ovogIFRS
1.1 Namera je daIFRSzaSMEkoriste mali i srednji entiteti (SME). U ovom odeljku se opisuju karakteristike malih i srednjih entiteta.
Opis malih i srednjih entiteta
1.2 Mali i srednji entiteti su entiteti koji:
(a) nemaju javnu odgovornost, i
(b) objavljuju finansijske izveštaje opšte namene za eksterne korisnike. Primeri eksternih korisnika obuhvataju vlasnike koji nisu uključeni u upravljanje poslovanjem, postojeće i potencijalne poverioce, kao i agencije za kreditni rejting.
1.3 Entitet je odgovoran javnosti ako:
(a) se njegovim dužničkim instrumentima ili instrumentima kapitala trguje na javnom tržištu ili je u procesu emisije takvih instrumenata za trgovanje na javnom tržištu (domaćoj ili inostranoj berzi ili neslužbenoj berzi, uključujući i lokalna i regionalna tržišta), ili
(b) drži sredstva u fiducijarnom svojstvu za širu grupu spoljnih strana kao jedan od svojih primarnih poslova. Ovo je obično slučaj sa bankama, kreditnim unijama, osiguravajućim društvima, brokerima/dilerima hartija od vrednosti, zajedničkim ili uzajamnim fondovima i investicionim bankama.
1.4 Neki entiteti mogu da drže sredstva u fiducijarnom svojstvu za širu grupu spoljnih strana zato što drže i upravljaju finansijskim resursima koje su im poverili klijenti, kupci ili članovi koji nisu uključeni u rukovođenje entitetom. Međutim, ako oni to rade iz razloga koji su sporedni u odnosu na primarno poslovanje (što, na primer, može biti slučaj sa turističkim agentima ili agentima za nekretnine, školama, dobrotvornim organizacijama, zadružnim preduzećima koja zahtevaju nominalne članarine i prodavcima koji dobijaju avansna plaćanja pre isporuke robe ili usluga, poput komunalnih preduzeća), to ih ne čini odgovornim prema javnosti.
1.5 Ako entitet odgovoran javnosti koristi ovajIFRS, njegovi finansijski izveštaji se ne opisuju kao izveštaji koji su u skladu saIFRSzaSME- čak i ako zakon ili propis u nadležnoj jurisdikciji dozvoljava ili zahteva da ovajIFRSkoriste javno odgovorni entiteti.
1.6 Zavisnom entitetu čiji matični entitet koristi pune (kompletne)IFRS, ili je deo konsolidovane grupe koja koristi set punihIFRS, nije zabranjeno da koristi ovajIFRSu sopstvenim finansijskim izveštajima ako taj zavistan entitet sam po sebi nema javnu odgovornost. Ako se njegovi finansijski izveštaji opisuju kao izveštaji u skladu saIFRSzaSME, on mora da se uskladi sa svim odredbama ovogIFRS.

Odeljak 2

Koncepti i sveobuhvatni principi

Delokrug ovog odeljka
2.1 U ovom odeljku se opisuje cilj finansijskih izveštaja malih i srednjih entiteta (SME) i karakteristike koje informacije u finansijskim izveštajima malih i srednjih entiteta čine korisnim. Takođe se daju i koncepti i osnovni principi koji leže u osnovi finansijskih izveštaja malih i srednjih entiteta.
Cilj finansijskih izveštaja malih i srednjih entiteta
2.2 Cilj finansijskih izveštaja malih i srednjih entiteta je da obezbede informacije o finansijskoj poziciji, performansama i tokovima gotovine nekog entiteta koje su korisne za donošenje ekonomskih odluka raznovrsnih korisnika koji nisu u poziciji da traže izveštaje namenjene da zadovolje potrebe za određenim informacijama koje su njima potrebne.
2.3 Finansijski izveštaji pokazuju i rezultate kontrole rukovodstva - odgovornosti rukovodstva za resurse koji su im povereni.
Kvalitativne karakteristike informacija u finansijskim izveštajima
Razumljivost
2.4 Informacije date u finansijskim izveštajima treba da budu prezentovane na način koji ih čini razumljivim za korisnike koji su u razumnoj meri upoznati sa poslovnim i ekonomskim aktivnostima i računovodstvom, i voljni su da proučavaju informacije sa razumnom pažnjom. Međutim, potreba za razumljivošću ne dozvoljava izostavljanje relevantnih informacija po osnovu toga što će možda nekim korisnicima biti suviše teško da ih razumeju.
Relevantnost
2.5 Informacija data u finansijskim izveštajima mora biti relevantna za potrebe donošenja odluka korisnika. Informacija je relevantna kada može uticati na ekonomske odluke korisnika time što im pomaže da procene prošle, sadašnje ili buduće događaje, ili time što potvrđuje ili ispravlja prethodne procene korisnika.
Materijalnost
2.6 Informacija je materijalna (materijalno značajna) - te stoga i relevantna - ako bi njeno izostavljanje ili pogrešno iskazivanje moglo da utiče na ekonomske odluke korisnika donete na osnovu finansijskih izveštaja. Materijalnost zavisi od veličine stavke ili greške procenjene u određenim okolnostima njenog izostavljanja ili pogrešnog formulisanja. Međutim, neadekvatno je vršiti, ili ostavljati neispravljena, nematerijalna odstupanja odIFRSzaSMEda bi se postigla određena prezentacija finansijske pozicije, finansijskih performansi ili tokove gotovine.
Pouzdanost
2.7 Informacija obezbeđena u finansijskim izveštajima mora biti pouzdana. Informacija je pouzdana kada u njoj nema materijalnih grešaka i predrasuda i kada verno predstavlja ono što ta informacija treba da predstavlja ili što bi moglo razumno da se očekuje da ona predstavlja. Finansijski izveštaji nisu oslobođeni predrasuda (odnosno, nisu neutralni) ako, selekcijom ili prezentacijom informacija u njima, postoji namera da se utiče na donošenje odluka ili rasuđivanje kako bi se postigao unapred određeni rezultat ili ishod.
Suština iznad forme
2.8 Transakcije i drugi događaji i uslovi treba da se računovodstveno obuhvataju i prezentuju u skladu sa njihovom suštinom, a ne samo na osnovu njihovog pravnog oblika. Ovo povećava pouzdanost finansijskih izveštaja.
Opreznost
2.9 Neizvesnosti koje neizbežno okružuju mnoge događaje i okolnosti, se prikazuju obelodanjivanjem njihove prirode i stepena, kao i korišćenjem opreznosti pri sastavljanju finansijskih izveštaja. Opreznost predstavlja uključivanje određenog stepena opreza pri rasuđivanju potrebnom za procenu koju zahtevaju uslovi neizvesnosti, tako da imovina ili prihodi nisu precenjeni, a obaveze ili troškovi nisu potcenjeni. Međutim, korišćenje opreznosti ne dozvoljava namerno potcenjivanje imovine ili prihoda, ili namerno precenjivanje obaveza ili troškova. Ukratko, opreznost ne dozvoljava predrasude.
Potpunost
2.10 Da bi bila pouzdana, informacija u finansijskim izveštajima mora da bude potpuna u okviru granica materijalnosti i troška. Izostavljanje može prouzrokovati da informacija bude lažna ili obmanjujuća, te na taj način nepouzdana i manjkava kada je reč o relevantnosti.
Uporedivost
2.11 Korisnici moraju biti u mogućnosti da uporede finansijske izveštaje nekog entiteta da bi utvrdili trendove u pogledu njegove finansijske

hor002