Na osnovu člana 52. i člana 56. stav 2. tačka 1) Zakona o reviziji ("Službeni glasnik RS", broj 62/13),
Skupština Komore ovlašćenih revizora, na petnaestoj sednici održanoj 20. novembra 2013. godine, donosi
STATUT
KOMORE OVLAŠĆENIH REVIZORA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 3 od 15. januara 2014)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Komora ovlašćenih revizora (u daljem tekstu: Komora) je nezavisna profesionalna organizacija licenciranih ovlašćenih revizora zaposlenih u društvima za reviziju, društava za reviziju i samostalnih revizora, koja ima svojstvo pravnog lica, sa pravima, obavezama i odgovornostima utvrđenim Zakonom o reviziji ("Službeni glasnik RS", broj 62/13 - u daljem tekstu: Zakon), ovim statutom i opštim aktima Komore.
Član 2.
Ovim statutom uređuju se: poslovi koje Komora obavlja u okviru zakonskih ovlašćenja, način obavljanja poslova Komore, unutrašnja organizacija i rad Komore, sastav, način, postupak izbora i nadležnost organa Komore, prava i dužnosti društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora kao članova Komore, kao i druga pitanja od značaja za rad i organizaciju Komore.
Na Statut Komore, u delu koji se odnosi na obavljanje javnih ovlašćenja iz člana 47. Zakona, saglasnost daje ministarstvo nadležno za poslove finansija (u daljem tekstu: Ministarstvo) po prethodno pribavljenom mišljenju Odbora za javni nadzor nad obavljanjem revizije (u daljem tekstu: Odbor za javni nadzor).
Član 3.
Članstvo u Komori obavezno je za društva za reviziju, samostalne revizore i licencirane ovlašćene revizore zaposlene u društvu za reviziju, odnosno kod samostalnog revizora.
Društvo za reviziju i samostalni revizor stiču članstvo u Komori danom upisa u Registar društava za reviziju i samostalnih revizora.
Licencirani ovlašćeni revizor stiče članstvo u Komori danom upisa u Registar licenciranih ovlašćenih revizora.
Društvu za reviziju i samostalnom revizoru prestaje članstvo u Komori danom podnošenja zahteva za brisanje iz registra članova Komore, kao i u drugim slučajevima u skladu sa Zakonom i ovim statutom.
Licenciranom ovlašćenom revizoru prestaje članstvo u Komori danom brisanja iz Registra licenciranih ovlašćenih revizora.
Dobrovoljni članovi Komore, bez prava glasa u Skupštini Komore su ovlašćeni revizori i ovlašćeni interni revizori.
Neplaćanjem članarine, članovima Komore prestaje članstvo u Komori.
Član 4.
Poslovno ime Komore je: "Komora ovlašćenih revizora".
Poslovno ime Komore glasi na srpskom jeziku i napisano je ćiriličnim pismom.
Prevod poslovnog imena Komore na engleskom jeziku glasi: "Chamber of authorized auditors".
Član 5.
Komora ima svojstvo pravnog lica.
Komora ima račun.
Sedište Komore je u Beogradu.
Komora može da ima ogranke u skladu sa ovim statutom.
Komora se Registruje u Agenciji za privredne registre, u skladu sa zakonom.
Član 6.
Komoru predstavlja i zastupa generalni sekretar Komore bez ograničenja.
Član 7.
Za svoje obaveze u pravnom prometu, Komora odgovara svim svojim sredstvima.
Komora ne odgovara za obaveze članova Komore.
Član 8.
Komora ima pečat i štambilj, a može imati žig i suvi žig.
Pečat, žig i suvi žig su okruglog oblika, prečnika 30mm, a štambilj Komore je pravougaonog oblika veličine 60x30mmi svi sadrže naziv i sedište Komore ispisan ćiriličnim pismom na srpskom jeziku.
Generalni sekretar donosi Pravilnik o upotrebi, čuvanju i uništavanju pečata, žiga i štambilja Komore.
Član 9.
Komora ima grafički amblem koji utvrđuje Skupština Komore.
Komora u svom poslovanju koristi memorandum (poslovni papir) koji sadrži poslovno ime, grafički amblem, adresu sedišta, brojeve telefona i faksa, kao i e-mail.
U korespondenciji sa inostranstvom, Komora koristi memorandum koji sadrži elemente iz stava 2. ovog člana ispisan na engleskom jeziku.
Član 10.
Komora je dužna da obaveštava javnost o svim pitanjima iz nadležnosti Komore.
Komora je dužna da obaveštava Ministarstvo i Odbor za javni nadzor o disciplinskim postupcima koji se vode protiv članova Komore pred nadležnim organima Komore.
Ako se u disciplinskim postupcima ustanovi da postoji sumnja da je izvršeno krivično delo, Komora je dužna da obavesti i nadležne pravosudne organe.
Komora je dužna da na zahtev organa iz st. 2. i 3. ovog člana dostavi potrebne podatke o činjenicama o kojima ima saznanje.
Komora je dužna da obezbedi uslove da se članovi Komore i zaposleni u Komori redovno i potpuno obaveštavaju o radu Komore i njenih organa, kao i o svim pojedinostima koje su od značaja za ostvarivanje prava i obaveza članova Komore i delatnosti Komore.
Komora ima svoju prezentaciju na internetu.
II. SREDSTVA ZA RAD KOMORE
Član 11.
Komora stiče sredstva za rad od:
1) članarine koju plaćaju članovi Komore;
2) nadoknade za održavanje, upis i davanje podataka iz registara koje vodi Komore;
3) posebnog doprinosa za obavljanje kontrole kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora;
4) nadoknade za sprovođenje konsultacija, obuke i ispita za sticanje profesionalnih zvanja;
5) nadoknade za izdavanje sertifikata;
6) nadoknade za razmatranje zahteva;
7) nadoknade za sprovođenje kontinuiranog profesionalnog usavršavanja;
8) donacija, sponzorstva, poklona;
9) pretplate na časopis Komore i
10) drugih izvora, u skladu sa Zakonom i aktima Komore.
Sredstva za rad Komora koristi za ostvarivanje njenih zadataka koji su utvrđeni Zakonom i ovim statutom, u skladu sa godišnjim Programom rada i finansijskim planom Komore.
Sredstva Komore vode se na računu Komore.
Komora na posebnom podračunu vodi sredstva namenjena za kontrolu kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora.
Za raspolaganje sredstvima Komore odgovoran je generalni sekretar, a izuzetno lice koje on ovlasti.
Član 12.
Komora, uz prethodnu saglasnost Ministarstva, koje pre davanja saglasnosti pribavlja mišljenje Odbora za javni nadzor, svojim opštim aktima utvrđuje visinu članarine za članove Komore, iznos nadoknade za upis u registre Komore, nadoknade za ispite koje sprovodi Komora, nadoknade za izdavanje izvoda iz registara, uverenja i potvrda o evidencijama koje Komora vodi, ostale nadoknade Komore, kao i visinu posebnog doprinosa za obavljanje kontrole kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora.
III. POSLOVI KOJE OBAVLjA KOMORA
Član 13.
Komora obavlja sledeće poslove kao javna ovlašćenja:
1) donosi i sprovodi program ispita za sticanje zvanja ovlašćeni revizor, organizuje ispite za sticanje zvanja ovlašćeni revizor i izdaje sertifikat za zvanje ovlašćeni revizor;
2) uređuje bliže uslove i postupak za oslobađanje polaganja teorijskog ispita, odnosno dela ispita predviđenih programom Komore za sticanje zvanja ovlašćeni revizor;
3) donosi program kontinuiranog profesionalnog usavršavanja i organizuje stručno usavršavanje licenciranih ovlašćenih revizora;
4) propisuje minimum radne dokumentacije koja čini sadržaj metodologije;
5) vodi Registar licenciranih ovlašćenih revizora;
6) vodi Registar društava za reviziju i samostalnih revizora;
7) vodi Registar izrečenih mera;
8) vodi Registar članova Komore;
9) utvrđuje visinu članarine za članove Komore;
10) utvrđuje iznos nadoknade za upis u registre Komore, nadoknade za ispite koje sprovodi Komora, nadoknade za izdavanje izvoda iz registara, uverenja i potvrda o evidencijama koje Komora vodi, kao i ostalih nadoknada propisanih opštim aktima Komore;
11) utvrđuje visinu posebnog doprinosa za obavljanje kontrole kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora;
12) donosi godišnji plan provere kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora;
13) donosi metodologiju za proveru kvaliteta obavljenih revizija, proveru kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora;
14) obavlja kontrolu kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora.
Poslove iz stava 1. ovog člana Komora obavlja kao poverene poslove.
Akt iz stava 1.