Na osnovu člana 16a. stav 2, a u vezi s članom 10. Zakona o Narodnoj banci Jugoslavije ("Službeni list SRJ", br. 32/93, 41/94, 61/95, 29/97, 44/99 i 73/2000), donosim
STATUT
NARODNE BANKE JUGOSLAVIJE
(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 54 od 28. septembra 2001)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Narodna banka Jugoslavije, kao organ Savezne Republike Jugoslavije, obavlja poslove koji su joj na osnovu Ustava SRJ, Zakona o Narodnoj banci Jugoslavije i drugih saveznih zakona stavljeni u nadležnost.
Član 2.
Narodna banka Jugoslavije je pravno lice.
Sedište Narodne banke Jugoslavije je u Beogradu.
Član 3.
Narodna banka Jugoslavije ima u svom sastavu glavne republičke filijale, filijale i specijalizovane organizacije.
Član 4.
Pečat Narodne banke Jugoslavije je okruglog oblika i sadrži naziv i sedište Narodne banke Jugoslavije i grb Savezne Republike Jugoslavije.
Narodna banka Jugoslavije ima žig okruglog oblika, sa nazivom i sedištem Narodne banke Jugoslavije.
Narodna banka Jugoslavije ima štambilj četvrtastog oblika, sa nazivom i sedištem Narodne banke Jugoslavije.
Glavne republičke filijale, filijale i specijalizovane organizacije imaju pečat okruglog oblika, koji, pored njihovog naziva, sadrži i grb Savezne Republike Jugoslavije.
Glavne republičke filijale, filijale i specijalizovane organizacije imaju štambilj, sa njihovim nazivom, kao i žig, takođe sa njihovim nazivom.
Način upotrebe, broj i čuvanje pečata, štambilja i žiga, rukovanje njima, kao i druga pitanja u vezi sa pečatom, štambiljem i žigom, regulišu se aktom koji donosi guverner Narodne banke Jugoslavije.
II. RUKOVOĐENjE NARODNOM BANKOM JUGOSLAVIJE
A. Guverner
Član 5.
Guverner Narodne banke Jugoslavije (u daljem tekstu: guverner) rukovodi Narodnom bankom Jugoslavije, organizuje njeno poslovanje na osnovu ustava SRJ, Zakona o Narodnoj banci Jugoslavije i drugog saveznog zakona i odgovoran je za njen rad.
Član 6.
Guverner predstavlja i zastupa Narodnu banku Jugoslavije.
Narodnu banku Jugoslavije, po ovlašćenju guvernera, predstavljaju i zamenik guvernera i viceguverneri.
Guverner može viceguvernere i druge radnike Narodne banke Jugoslavije ili druga lica ovlastiti da zastupaju Narodnu banku Jugoslavije u zaštiti njenih imovinskih i drugih interesa.
Guverner može rukovodeće radnike iz člana 50. ovog statuta svojim aktom ovlastiti da odlučuju o pravima i obavezama iz radnog odnosa radnika zaposlenih u Narodnoj banci Jugoslavije, da odlučuju u upravnim stvarima i da preduzimaju određene pravne radnje kada je to predviđeno Zakonom o Narodnoj banci Jugoslavije i drugim saveznim zakonom.
Ovlašćenja iz st. 3. i 4. ovog člana daju se u pismenoj formi i mogu biti generalna ili pojedinačna.
Član 7.
Guverner, po potrebi, obrazuje stručna i savetodavna stalna i povremena radna tela.
Član 8.
Guverner odlučuje o posetama rukovodećih radnika iz člana 50. ovog statuta i drugih radnika Narodne banke Jugoslavije inostranim centralnim bankama, međunarodnim finansijskim organizacijama i drugim institucijama u inostranstvu.
B. Zamenik guvernera
Član 9.
Zamenik guvernera zamenjuje guvernera u slučaju njegove odsutnosti ili sprečenosti, sa istim pravima, obavezama i odgovornostima.
Zamenik guvernera, po ovlašćenju guvernera, može obavljati određene poslove iz nadležnosti guvernera i u vreme kada je guverner prisutan.
V. Viceguverneri
Član 10.
Viceguverneri obavljaju poslove koje im poveri guverner a odnose se na koordinaciju rada u osnovnim organizacionim jedinicama Narodne banke Jugoslavije - u oblastima poslova monetarnog sistema i politike, deviznih poslova i odnosa sa inostranstvom, poslova kontrole, poslova unutrašnje kontrole i revizije, računovodstveno-finansijskih poslova i poslova trezora, staraju se o izvršenju poslova u tim oblastima i obavljaju druge poslove.
Za zakonito, stručno i blagovremeno obavljanje poslova iz svog delokruga viceguverneri su odgovorni guverneru.
III. OSNOVI ORGANIZACIJE POSLOVANjA NARODNE BANKE JUGOSLAVIJE
1. Osnovi unutrašnje organizacije i rada
Član 11.
Poslovi koje Narodna banka Jugoslavije obavlja radi izvršavanja svojih funkcija razvrstavaju se i grupišu na:
1) poslove monetarnog sistema i politike,
2) devizne poslove i odnose sa inostranstvom,
3) poslove kontrole,
4) poslove unutrašnje kontrole i revizije,
5) poslove istraživanja,
6) zakonodavno-pravne poslove,
7) računovodstveno-finansijske poslove,
8) poslove trezora,
9) poslove izrade novčanica i kovanog novca,
10) poslove platnog prometa u zemlji,
11) opšte poslove.
Član 12.
Poslovi iz člana 11. ovog statuta organizuju se u organizacionim jedinicama, koje se obrazuju kao osnovne organizacione jedinice i kao specijalizovane organizacije.
U osnovnim organizacionim jedinicama i u specijalizovanim organizacijama obrazuju se samostalne i uže organizacione jedinice.
Član 13.
Osnovne organizacione jedinice Narodne banke Jugoslavije su Sedište Narodne banke Jugoslavije, glavne republičke filijale u Beogradu i Podgorici i filijale u Novom Sadu i Prištini.
Guverner može, po potrebi, obrazovati i druge filijale.
Specijalizovane organizacije Narodne banke Jugoslavije su Zavod za izradu novčanica i kovanog novca - Topčider i Zavod za obračun i plaćanja.
a) Sedište Narodne banke Jugoslavije
Član 14.
U Sedištu Narodne banke Jugoslavije obavljaju se poslovi iz člana 11. stav 1. tač. od 1. do 8. i tačka 11. ovog statuta.
Radi obavljanja poslova iz stava 1. ovog člana, u Sedištu Narodne banke Jugoslavije obrazuju se, kao samostalne organizacione jedinice - sektori, generalni sekretarijat i direkcije.
U Sedištu Narodne banke Jugoslavije mogu se obrazovati i druge samostalne organizacione jedinice, s drugim nazivom, ako to više odgovara prirodi poslova koji se njima obavljaju.
Član 15.
U samostalnim organizacionim jedinicama iz člana 14. ovog statuta mogu se, kao uže organizacione jedinice, obrazovati odeljenja, odseci, službe i referati.
U samostalnim organizacionim jedinicama iz člana 14. ovog statuta mogu se obrazovati i druge uže organizacione jedinice, s drugim nazivom, ako to više odgovara prirodi poslova koji se u njima obavljaju.
Član 16.
Samostalnom organizacionom jedinicom iz člana 14. ovog statuta rukovodi i njen rad organizuje generalni direktor, odnosno generalni sekretar.
Generalni direktor, odnosno generalni sekretar iz stava 1. ovog člana u obavljanju svojih poslova postupa po nalozima i uputstvima guvernera, zamenika guvernera i nadležnog viceguvernera.
Za zakonito, stručno i blagovremeno obavljanje poslova iz svog delokruga, generalni direktor, odnosno generalni sekretar iz stava 1. ovog člana odgovoran je guverneru.
Član 17.
Generalnog direktora sektora, u slučaju njegove odsutnosti ili sprečenosti, zamenjuje zamenik generalnog direktora sektora, sa istim pravima, obavezama i odgovornostima.
Zamenik generalnog direktora sektora za svoj rad odgovoran je guverneru, kao i generalnom direktoru sektora.
Član 18.
Generalni direktor samostalne organizacione jedinice iz člana 14. ovog statuta ima jednog ili više pomoćnika.
b) Glavne republičke filijale i filijale
Član 19.
Glavne republičke filijale posluju pod nazivom:
1) Narodna banka Jugoslavije - glavna republička filijala u Beogradu,
2) Narodna banka Jugoslavije - glavna republička filijala u Podgorici.
Filijale posluju pod nazivom:
1) Narodna banka Jugoslavije - filijala u Novom Sadu,
2) Narodna banka Jugoslavije - filijala u Prištini.
Član 20.
U glavnim republičkim filijalama obavljaju se izvršni i operativni poslovi, i to:
- poslovi sprovođenja monetarnog sistema i politike;
- poslovi