Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu tačke 2. Odluke o obrazovanju Komisije za pitanja staranja o imovini i evidentiranja imovine prognanih i izbeglih lica sa okupiranog dela Republike Srpske Krajine i iz Hrvatske i imovine građana SR Jugoslavije koja se nalazi u Hrvatskoj i okupiranom delu Republike Srpske Krajine ("Službeni list SRJ", br. 46/95), Komisija donosi

UPUTSTVO

O NAČINU EVIDENTIRANjA IMOVINE PROGNANIH I IZBEGLIH LICA SA OKUPIRANOG DELA REPUBLIKE SRPSKE KRAJINE I IZ HRVATSKE I IMOVINE GRAĐANA SRJ KOJA SE NALAZI U HRVATSKOJ I NA OKUPIRANOM DELU REPUBLIKE SRPSKE KRAJINE

(Objavljeno u "Sl. listu SRJ", br. 51/95)

1.
Ovim uputstvom propisuje se način evidentiranja imovine prognanih i izbeglih lica sa okupiranog dela Republike Srpske Krajine i iz Hrvatske i imovine građana SRJ koja se nalazi u Hrvatskoj i na okupiranom delu Republike Srpske Krajine, obrade podataka i druga pitanja od značaja za prikupljanje podataka o imovini tih lica.
2.
Lica iz tačke 1. ovog uputstva mogu prijaviti imovinu iz te tačke na zapisnik lično, a imovinu umrlih, nestalih i drugih lica mogu prijaviti članovi njihovog porodičnog domaćinstva, organu u republici nadležnom za pitanja izbeglica ili Saveznom ministarstvu pravde, Novi Beograd, Ulica omladinskih brigada br. 1.
Odredba stava 1. ove tačke odnosi se i na lica iz tačke 1. ovog uputstva koja su razmenila ili prodala imovinu nesrazmerno njenoj stvarnoj vrednosti.
3.
Lica iz tačke 1. ovog uputstva sa prebivalištem, odnosno prijavom boravka u inostranstvu, mogu prijaviti imovinu iz te tačke na zapisnik diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Savezne Republike Jugoslavije u zemlji prebivališta, odnosno boravišta.
Diplomatsko ili konzularno predstavništvo Savezne Republike Jugoslavije, bez odlaganja, dostaviće zapisnike Saveznom ministarstvu pravde.
4.
Organi u republici nadležni za pitanja izbeglica, bez odlaganja, dostaviće zapisnike o prijavljenoj imovini iz tačke 1. ovog uputstva Saveznom ministarstvu pravde.
5.
O prikupljenim i obrađenim podacima o stanju imovine lica iz tačke 1. ovog uputstva evidenciju vodi Savezno ministarstvo pravde.
6.
Evidencija iz tačke 5. ovog uputstva obuhvata:
1) stvari (pokretne i nepokretne);
2) investicije;
3) novčana sredstva;
4) druga imovinska prava;
5) procenu vrednosti imovine;
6) tehničke podatke;
7) lokaciju;
8) namenu;
9) površinu, jedinicu mere;
10) dokaze o vlasništvu ili pravu korišćenja;
11) druge podatke značajne za evidentiranje imovine.
7.
Savezno ministarstvo pravde dostavlja Izveštaj o prikupljenim podacima o imovini lica iz tačke 1. ovog uputstva, kao i periodične analize, informacije i dr. u vezi s tom imovinom, Komisiji.
8.
Izveštaj iz tačke 7. ovog uputstva sadrži, naročito:
1) ukupan broj podnetih prijava na zapisnik;
2) ukupno obrađenih zapisnika;
3) specifikaciju imovine po vrsti, nameni i drugim karakteristikama;
4) procenu vrednosti imovine;
5) dokaze o imovini, raspoloživu arhivsku građu i drugu dokumentaciju u vezi sa tom imovinom;
6) zbirne podatke o imovini obuhvaćenoj u izveštajnom periodu.
9.
Zbirni podaci o imovini lica iz tačke 1. ovog uputstva mogu se dostavljati saveznim organima i organizacijama, naučnim i drugim institucijama iz ovog uputstva, za potrebe njihovog delokruga, samo po odobrenju Komisije.
Zbirni podaci iz stava 1. ove tačke mogu se, pod odobrenju Savezne vlade, dostavljati međunarodnim organizacijama i institucijama.
10. Evidencija o imovini iz tačke 1. ovog uputstva predstavlja trajnu arhivsku građu i dokumentaciju od posebnog značaja.
11. Savezno ministarstvo pravde će na zahtev lica iz tačke 1. ovog uputstva i drugih lica koja za to imaju pravni interes, izdavati potvrde o prijavljenoj imovini, o izdatim kopijama dokumenata, o verodostojnosti dokaza, o postojanju javnih isprava o navedenoj imovini i o postojanju drugih činjenica o toj imovini.
12. Postojeće podatke o imovini lica iz tačke 1. ovog uputstva prikupljene i obrađene u organima u republici nadležnim za poslove izbeglica i drugim organima i organizacija, preuzeće Savezno ministarstvo pravde radi unošenja u evidenciju iz tačke 6. ovog uputstva.
13. Bilans stanja vrednosti imovine iz tačke 1. ovog uputstva utvrdiće Savezno ministarstvo za finansije, neposredno ili preko pravnog lica koje ovlasti.
Procena vrednosti imovine utvrdiće se po metodologiji koju donosi Savezno ministarstvo za finansije.
14. Ovo uputstvo stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".