Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 25. stav 5. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", broj 52/11), člana 51. stav 1. tačka 4) Statuta Narodne biblioteke Srbije 0101 broj 123/1 od 11. februara 2011. godine i Odluke o izmeni i dopuni Statuta Narodne biblioteke Srbije 0101 broj 80/3 od 30. marta 2012. godine,
V.d. upravnik Narodne biblioteke Srbije donosi

UPUTSTVO

O NAČINU VRŠENjA NADZORA NAD STRUČNIM RADOM U BIBLIOTEKAMA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 7 od 23. januara 2013)

Predmet Uputstva

Član 1.

Ovim uputstvom uređuje se način vršenja nadzora nad stručnim radom u javnim bibliotekama i bibliotekama organizovanim kao organizacione jedinice drugih ustanova, organizacija, udruženja i drugih pravnih lica (u daljem tekstu: biblioteka), biblioteke i lica ovlašćena za vršenje nadzora, dinamika vršenja nadzora, obaveze matičnih biblioteka i biblioteka, sadržaj nadzora, izrada, sadržaj i dostava zapisnika, izvori podataka, parametri za evaluaciju rada biblioteka i obaveze biblioteka po zapisniku o stručnom nadzoru.

Biblioteke ovlašćene za vršenje nadzora

Član 2.

Nadzor nad stručnim radom biblioteke (u daljem tekstu: stručni nadzor) vrši u skladu sa zakonom biblioteka kojoj je zakonom ili podzakonskim aktom povereno obavljanje matičnih funkcija (u daljem tekstu: matična biblioteka).

Lica ovlašćena za vršenje nadzora

Član 3.

Stručni nadzor vrše stručni radnici matične biblioteke kao lica koja za vršenje stručnog nadzora u biblioteci ovlasti direktor matične biblioteke.
Za vršenje stručnog nadzora direktor matične biblioteke može ovlastiti lice sa stečenim visokim obrazovanjem na studijama prvog i drugog stepena u trajanju od najmanje četiri godine i položenim stručnim ispitom.
Lica ovlašćena za stručni nadzor, u okviru ovlašćenja, samostalna su u svom radu.

Dinamika vršenja nadzora

Član 4.

Stručni nadzor se vrši kao redovni stručni nadzor i kao vanredni stručni nadzor.
Redovni stručni nadzor se u načelu vrši jednom u dve godine.
Vanredni stručni nadzor se vrši u slučaju vanredne potrebe (požar, poplava, zemljotres, preseljenje) ili na zahtev republičkih, odnosno pokrajinskih organa nadležnih za kulturu, osnivača, javne biblioteke ili pravnog lica u čijem sastavu biblioteka radi.
Vanredni stručni nadzor se vrši i u slučaju indicija da je došlo do poremećaja u ostvarivanju zakonom propisanih funkcija biblioteke.
Stručni nadzor se može realizovati kao potpuni stručni nadzor i kao parcijalni stručni nadzor.

Obaveze matične biblioteke

Član 5.

Matična biblioteka pismenim putem obaveštava biblioteku o stručnom nadzoru.
Vreme stručnog nadzora matična biblioteka utvrđuje u saradnji sa bibliotekom u kojoj se vrši stručni nadzor.

Obaveze biblioteke

Član 6.

Biblioteka je dužna da licu ovlašćenom za stručni nadzor omogući neposredan stručni nadzor, stavi na uvid svu raspoloživu dokumentaciju i podatke neophodne za vršenje stručnog nadzora i obezbedi prisustvo stručnih radnika čiji se rad nadzire.

Sadržaj nadzora

Član 7.

Stručni nadzor obuhvata: uslove za obavljanje delatnosti biblioteke (prostor, bibliotečka oprema, tehnička oprema i telekomunikaciona i računarska oprema), resurse za rad biblioteke (bibliotečko-informacioni stručnjaci i kolekcije bibliotečko-informacione građe i izvora), stručni rad na nabavci, obradi, smeštaju i zaštiti, korišćenju, evidenciji, reviziji i otpisu bibliotečko-informacione građe i izvora,