Na osnovu člana 13. Zakona o pomilovanju ("Službeni list SFRJ", br. 4/77), u sporazumu sa saveznim sekretarom za narodnu odbranu, savezni sekretar za pravosuđe i organizaciju savezne uprave propisuje
UPUTSTVO
O POSTUPANjU SUDOVA I USTANOVA ZA IZDRŽAVANjE KAZNE PO PREDMETIMA POMILOVANjA
(Objavljeno u "Sl. listu SFRJ", br. 31/80)
1.
Ovim uputstvom uređuje se postupanje sudova opšte nadležnosti i vojnih sudova (u daljem tekstu: sud) i ustanova za izdržavanje kazne po predmetima pomilovanja koje daje Predsedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
2.
Kad sud utvrdi da su ispunjeni uslovi za pokretanje postupka pomilovanja, pribaviće izveštaje i podatke potrebne za odlučivanje po molbi.
Zavisno od sadržine molbe za pomilovanje, sud će pribaviti:
1) izveštaj o radu, ponašanju i zdravstvenom stanju osuđenog lica koje se nalazi na izdržavanju kazne - od uprave ustanove u kojoj izdržava kaznu;
2) podatke o razlozima zbog kojih osuđeno lice nije stupilo na izdržavanje kazne - od suda nadležnog za izvršenje kazne;
3) izveštaj o ponašanju osuđenog lica koje se nalazi na uslovnom otpustu - od opštinskog organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove;
4) izveštaj o ponašanju osuđenog lica i drugim okolnostima od značaja za osuđeno lice za koje se traži brisanje osude, ukidanje ili određivanje kraćeg trajanja izrečene mere bezbednosti (zabrane vršenja poziva, delatnosti ili dužnosti, zabrane javnog istupanja, zabrane upravljanja motornim vozilom učiniocu koji je vozač po zanimanju ili proterivanja stranca iz zemlje), ili ukidanje određene pravne posledice osude predviđene saveznim zakonom ili određivanje njenog kraćeg trajanja - od opštinskog organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove.
3.
Pored podataka iz tačke 2. ovog uputstva, sud može, imajući u vidu stepen društvene opasnosti izvršenog krivičnog dela i ličnost izvršioca, pribaviti i druge podatke od značaja za rešavanje molbe za pomilovanje.
Podaci iz stava 1. ove tačke mogu se pribaviti od mesne zajednice, organizacije udruženog rada, samoupravne i druge organizacije ili zajednice.
4.
Izveštaje i podatke iz tač. 2. i 3. ovog uputstva za osuđeno vojno lice, koje je posle osude zadržalo to svojstvo, sud će pribaviti od vojne ustanove za izdržavanje kazne i od komande nadležne armijske oblasti, odnosno od druge odgovarajuće komande.
5.
Na osnovu prikupljenih izveštaja i podataka iz tač. 2. do 4. ovog uputstva, kao i podataka iz spisa krivičnog predmeta, sud će sastaviti referat koji treba da sadrži:
1) lične podatke za osuđeno lice;
2) podatke o izrečenoj kazni i o sniženju kazne (na osnovu pomilovanja ili vanrednog ublažavanja kazne);
3) podatke o izvršenju kazne (gde izdržava kaznu, kad je počeo da izdržava kaznu i kad mu ističe kazna; ako osuđeni nije počeo da izdržava kaznu, da li je izdat nalog za izdržavanje kazne; ako je osuđenom odložen početak izdržavanja kazne - po kom osnovu je to učinjeno i do kad je odložen početak izdržavanja kazne; da li je osuđeno lice na uslovnom otpustu i od kada);
4) obrazloženo mišljenje suda o opravdanosti ili neopravdanosti molbe za pomilovanje.
6.
Ako je podneseno više molbi za pomilovanje većeg broja lica osuđenih jednom presudom, sud će sastaviti jedan referat, s tim što će u njemu posebno navesti podatke iz tačke 5. ovog uputstva za svako osuđeno lice, a na kraju će dati i mišljenje o opravdanosti ili neopravdanosti svake molbe za pomilovanje.
7.
Zapisnik o većanju i glasanju sudskog veća priključuje se referatu u zatvorenom omotu.
8.
Kad uprava ustanove za izdržavanje kazne primi molbu za pomilovanje, odnosno zahtev suda za dostavljanje izveštaja iz tačke 2. stav 2. odredba pod 1 ovog uputstva, sastaviće izveštaj koji treba da sadrži:
1) lične podatke za osuđenog;
2) podatke o presudi (podatke o sudu koji