Na osnovu člana 164. Zakona o policiji ("Službeni glasnik RS", broj 101/05),
Vlada donosi
UREDBU
O DISCIPLINSKOJ ODGOVORNOSTI U MINISTARSTVU UNUTRAŠNjIH POSLOVA
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 8 od 27. januara 2006)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovom uredbom bliže se uređuje disciplinska odgovornost u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Član 2.
O disciplinskoj odgovornosti policijskih službenika u prvom stepenu odlučuje lice određeno zakonom, odnosno lice ovlašćeno u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: disciplinski starešina).
O prigovorima protiv odluka disciplinskog starešine, u drugom stepenu, odlučuje nadležno veće disciplinske komisije, sastavljeno od predsednika veća i dva člana.
Sedište, područja za koja se obrazuju i sastav veća disciplinske komisije određuje ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar), rešenjem o imenovanju članova disciplinske komisije. Ministar određuje i naknadu za rad u disciplinskoj komisiji.
II. DISCIPLINSKI POSTUPAK
Član 3.
Disciplinska odgovornost policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu (u daljem tekstu: zaposleni) utvrđuje se u disciplinskom postupku koji se smatra hitnim.
Disciplinski postupak vodi se sa što manje troškova i gubitka vremena, s tim da se potpuno i pravilno utvrdi činjenično stanje.
Član 4.
Disciplinski postupak pokreće disciplinski starešina.
Disciplinski starešina može disciplinski postupak da pokrene po sopstvenoj inicijativi ili na predlog rukovodioca organizacione jedinice u kojoj zaposleni radi (u daljem tekstu: neposredni rukovodilac).
Svaki zaposleni koji sazna za učinjenu povredu službene dužnosti može disciplinskom starešini da podnese inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka.
Ako za učinjenu povredu službene dužnosti sazna policijski službenik, dužan je da saznanja o tome u pisanom obliku dostavi bez odlaganja i neposredno nadređenom službeniku.
Član 5.
Disciplinski starešina pokreće disciplinski postupak pismenim zaključkom.
Zaključak se dostavlja zaposlenom. Protiv zaključka zaposleni nema pravo prigovora.
Član 6.
Disciplinski starešina vodi disciplinski postupak i odlučuje o disciplinskoj odgovornosti.
U disciplinskom postupku održava se usmena rasprava na kojoj zaposleni ima pravo da izloži svoju odbranu. Zaposleni na raspravi može da se brani sam ili preko zastupnika, a može da za raspravu dostavi i pismenu odbranu.
Rasprava se može održati bez prisustva zaposlenog ako za to postoje važni razlozi, a zaposleni je na raspravu uredno pozvan.
Član 7.
Pri izricanju disciplinske mere vodi se računa o stepenu odgovornosti zaposlenog, težini posledica povrede službene dužnosti, subjektivnim i objektivnim okolnostima pod kojima je povreda službene dužnosti izvršena, kao i o ranije izrečenim disciplinskim