Na osnovu člana 99. tač. 6. i 12. Ustava Savezne Republike Jugoslavije, Savezna vlada donosi
UREDBU
O OBRAZOVANjU SAVEZNIH MINISTARSTAVA, DRUGIH SAVEZNIH ORGANA I ORGANIZACIJA I SLUŽBI SAVEZNE VLADE
(Objavljena u "Sl. listu SRJ", br. 41 od 27. jula 2001; 42/01, 43/01, 66/01, 67/01)
I. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Član 1.
Za obavljanje svojih upravnih funkcija, Savezna vlada ovom uredbom obrazuje i ukida savezna ministarstva, druge savezne organe, savezne organizacije i službe (u daljem tekstu: savezni organi uprave) i utvrđuje njihovu organizaciju i delokrug.
Član 2.
Savezni organi su savezna ministarstva, savezne uprave, savezni inspektorati i drugi savezni organi obrazovani ovom uredbom.
Savezne organizacije su savezni sekretarijati, savezni zavodi, savezne direkcije, arhivi i druge savezne organizacije obrazovane ovom uredbom.
Savezni organi i savezne organizacije mogu se obrazovati i kao kolegijalni organi (komiteti, komisije i sl.).
Član 3.
Savezna ministarstva, u svom delokrugu:
1) izvršavaju savezne zakone, druge propise i opšte akte Savezne skupštine i Savezne vlade;
2) pripremaju predloge za utvrđivanje i vođenje politike Savezne vlade i predloge zakona, drugih propisa i opštih akata;
3) rešavaju u upravnim stvarima;
4) vrše upravni nadzor;
5) obavljaju druge upravne poslove utvrđene saveznim zakonom.
Član 4.
Savezne uprave, drugi savezni organi i kolegijalni organi neposredno izvršavaju savezne zakone, druge propise i opšte akte u oblasti za koju su obrazovani.
Član 5.
Savezni inspektorati se obrazuju za obavljanje inspekcijskog nadzora nad izvršavanjem saveznih propisa.
Član 6.
Savezne organizacije se obrazuju za vršenje stručnih i upravnih poslova.
Član 7.
Službe se obrazuju za vršenje stručnih i drugih poslova za potrebe Savezne vlade i saveznih organa uprave.
Član 8.
Savezne uprave, savezni inspektorati i drugi savezni organi i savezne organizacije obrazuju se u sastavu saveznih ministarstava i saveznih sekretarijata, a mogu se obrazovati i kao samostalni organi.
Kolegijalni organi i službe obrazuju se, po pravilu, kao samostalni organi, odnosno službe.
Savezni ministar koji rukovodi saveznim ministarstvom u čijem je sastavu savezni organ, odnosno savezna organizacija može izdavati obavezna uputstva tom organu, odnosno organizaciji, određivati im pojedine zadatke iz njihovog delokruga i tražiti izveštaje o obavljanju poslova iz njihove nadležnosti.
Član 9.
Za obavljanje poslova iz delokruga saveznih ministarstava, drugih saveznih organa i saveznih organizacija van njihovog sedišta, obrazuju se organizacione jedinice, odnosno područni organi.
Područne organe obrazuje Savezna vlada.
Član 10.
Savezna ministarstva, drugi savezni organi i savezne organizacije, u vršenju poslova iz svog delokruga, sarađuju međusobno i s odgovarajućim republičkim organima, odnosno organizacijama.
Član 11.
Savezna ministarstva, drugi savezni organi i savezne organizacije sarađuju s organima drugih država i s međunarodnim organizacijama u poslovima koji se odnose na pripremanje, zaključivanje i izvršavanje međunarodnih ugovora, kao i u drugim poslovima međunarodne saradnje u svom delokrugu.
U vršenju poslova iz stava 1. ovog člana savezna ministarstva, drugi savezni organi i savezne organizacije sarađuju sa Saveznim ministarstvom za inostrane poslove.
Član 12.
Saveznim ministarstvom rukovodi savezni ministar.
Saveznom upravom rukovodi direktor, saveznim inspektoratom - glavni savezni inspektor, komitetom - predsednik komiteta, pravobranilaštvom - pravobranilac, telom - predsednik tela, komisijom - predsednik komisije, saveznim sekretarijatom - savezni sekretar, saveznim zavodom, saveznom direkcijom, arhivom, agencijom, muzejom i službom - direktor, a Generalnim sekretarijatom - generalni sekretar.
Savezni ministar za inostrane poslove, savezni ministar za odbranu, funkcioner koji rukovodi saveznim organom, odnosno saveznom organizacijom van sastava saveznih ministarstava, kao i funkcioner koji rukovodi službom iz člana 49. tač. 1. i 2. ove uredbe imaju zamenika, koji ih zamenjuje u slučaju njihove odsutnosti ili sprečenosti i obavlja poslove koje mu poveri funkcioner koga zamenjuje.
Član 13.
Savezna vlada, na predlog funkcionera iz člana 12. stav 3. ove uredbe, postavlja i razrešava zamenika tih funkcionera.
Funkcionera koji rukovodi saveznim organom, saveznom organizacijom, odnosno službom i članove kolegijalnih organa i organizacija postavlja i razrešava Savezna vlada na predlog predsednika Savezne vlade.
Funkcioneri iz stava 2. ovog člana, koji rukovode saveznim organom uprave van sastava saveznih ministarstava, u vršenju svojih funkcija ostvaruju koordinaciju i saradnju sa predsednikom Savezne vlade.
Član 14.
U saveznom ministarstvu postavljaju se sekretar ministarstva i pomoćnici saveznog ministra.
U drugom saveznom organu, saveznoj organizaciji i službi mogu se postavljati pomoćnici funkcionera koji rukovode tim organom, organizacijom, odnosno službom.
Savezna vlada postavlja i razrešava sekretara i pomoćnike iz stava 1. ovog člana na predlog saveznog ministra, a pomoćnike iz stava 2. ovog člana - na predlog funkcionera koji rukovodi drugim saveznim organom, saveznom organizacijom, odnosno službom.
U Saveznom ministarstvu za inostrane poslove, za obavljanje poslova koji zahtevaju posebnu stručnost i samostalnost, na predlog saveznog ministra za inostrane poslove, Savezna vlada može da postavi i razreši ambasadora.
U Generalnom sekretarijatu za obavljanje najstručnijih poslova koji zahtevaju posebnu samostalnost u radu, mogu se postavljati specijalni savetnici predsednika Savezne vlade i savezni savetnici.
Specijalne savetnike predsednika Savezne vlade postavlja i razrešava predsednik Savezne vlade.
Savezne savetnike postavlja i razrešava Savezna vlada, na predlog predsednika Savezne vlade i potpredsednika Savezne vlade.
U Generalnom sekretarijatu mogu se, za obavljanje određenih stručnih poslova, postavljati i savetnici predsednika i potpredsednika Savezne vlade.
Savetnike predsednika i potpredsednika Savezne vlade postavlja i razrešava Savezna vlada, na predlog funkcionera za čije se potrebe savetnici postavljaju.
U pravobranilaštvu, na predlog pravobranioca, Savezna vlada postavlja i razrešava zamenika pravobranioca.
Član 15.
Sekretar saveznog ministarstva obavlja najsloženije poslove iz delokruga ministarstva koji zahtevaju posebnu stručnost i samostalnost u radu, kao i poslove koji se odnose na unutrašnju organizaciju i rad ministarstva, saradnju ministarstva sa drugim organima i organizacijama, izvršavanje programa rada i druge poslove koje mu odredi savezni ministar.
Član 16.
Pomoćnik saveznog ministra, odnosno pomoćnik funkcionera koji rukovodi saveznim organom, saveznom organizacijom, odnosno službom obavlja poslove koji zahtevaju posebnu stručnost i samostalnost, a odnose se na neposredno organizovanje rada iz jedne ili više oblasti iz delokruga saveznog ministarstva, drugog saveznog organa, savezne organizacije i službe i rukovođenje radom u izvršavanju tih poslova, kao i druge poslove utvrđene opštim aktom o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta.
Član 17.
Savezni savetnici daju mišljenja predsedniku Savezne vlade i potpredsedniku Savezne vlade o predlozima koji se dostavljaju Saveznoj vladi na razmatranje i usvajanje.
Poslovi za čije se obavljanje postavlja specijalni savetnik, odnosno savezni savetnik uređuju se aktom o njegovom postavljenju.
Član 18.
Za razmatranje pitanja koja se odnose na pripremu, odnosno izvršenje saveznih zakona, drugih propisa i opštih akata Savezne skupštine i Savezne vlade i utvrđivanje i sprovođenje politike u određenoj oblasti, kao i drugih pitanja značajnih za obavljanje poslova iz delokruga saveznih ministarstava mogu se obrazovati saveti ili druga savetodavna tela saveznih ministarstava.
Savet ili drugo savetodavno telo iz stava 1. ovog člana obrazuje savezni ministar.
Savet ili drugo savetodavno telo iz stava 1. ovog člana, koje razmatra pitanja iz delokruga dva ili više ministarstava, obrazuje Savezna vlada, na predlog saveznih ministara.
Aktom o obrazovanju saveta ili drugog savetodavnog tela uređuju se njegovi zadaci i poslovi, sastav, naknada za rad lica koja učestvuju u njegovom radu i druga pitanja značajna za njegov rad.
Savezni ministar, odnosno funkcioner koji rukovodi drugim saveznim organom, saveznom organizacijom, odnosno službom može obrazovati stručne (ekspertske) radne grupe radi pripreme predloga za utvrđivanje politike i predloga zakona iz delokruga ministarstva, kao i radi razmatranja drugih značajnih