Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 100. stav 2. Zakona o državnim službenicima ("Službeni glasnik RS", br. 79/05, 81/05 - ispravka, 83/05 - ispravka, 64/07, 67/07 - ispravka i 116/08),
Vlada donosi

UREDBU

O PROGRAMU I NAČINU POLAGANjA DRŽAVNOG STRUČNOG ISPITA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 16 od 6. marta 2009)

Sadržina uredbe

Član 1.

Ovom uredbom uređuje se program i način polaganja državnog stručnog ispita za rad u ministarstvima, organima uprave u sastavu ministarstava, posebnim organizacijama, sudovima, javnim tužilaštvima, Republičkom javnom pravobranilaštvu, službama Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, službama organa čije članove bira Narodna skupština, kao i stručnim službama upravnih okruga.

Obim primene uredbe

Član 2.

Odredbe ove uredbe shodno se primenjuju na imaoce javnih ovlašćenja kada vrše poverene poslove državne uprave, kao i na organe autonomnih pokrajina, opština, gradova i grada Beograda - u njihovom delokrugu.

Ko podleže obavezi polaganja

Član 3.

Državni stručni ispit obavezan je da polaže državni službenik koji je zasnovao radni odnos na neodređeno vreme, ako nema položen državni stručni ispit, odnosno drugi odgovarajući ispit u skladu sa zakonom ili se nalazi na probnom radu i pripravnik u organu iz člana 1. ove uredbe (u daljem tekstu: kandidat).

Posebni slučajevi u kojima postoji obaveza polaganja

Član 4.

Državni službenik koji je položio državni stručni ispit po programu za kandidate sa stečenim srednjim obrazovanjem, a u toku rada je stekao viši stepen obrazovanja, dužan je da, pre premeštaja na radno mesto za koje je uslov viši stepen obrazovanja, položi državni stručni ispit po programu za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem.

Program državnog stručnog ispita

Član 5.

U toku ispita proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti iz ispitnih predmeta.
Oblasti koje čine sadržinu ispitnih predmeta navedene su u Programu državnog stručnog ispita (Prilog 1), koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Ispitni predmeti

Član 6.

Državni stručni ispit za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine i za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem na studijama prvog stepena (osnovne akademske studije, osnovne strukovne studije), odnosno na studijama u trajanju do tri godine (u daljem tekstu: kandidati sa visokim obrazovanjem) sadrži sledeće ispitne predmete:
1) Ustavno uređenje;
2) Osnovi sistema Evropske unije;
3) Sistem državne uprave;
4) Radno zakonodavstvo;
5) Kancelarijsko poslovanje.
Državni stručni ispit za kandidate sa stečenim srednjim obrazovanjem sadrži sledeće ispitne predmete:
1) Osnovi sistema državne uprave i ustavnog uređenja;
2) Osnovi sistema Evropske unije;
3) Osnovi sistema radnih odnosa i radni odnosi državnih službenika;
4) Kancelarijsko poslovanje.

Način i rokovi polaganja državnog stručnog ispita za lica koja konkurišu za postavljenje za koje je uslov položen državni stručni ispit

Član 7.

Državni stručni ispit mogu polagati i lica koja podnesu prijavu na javni konkurs za popunjavanje položaja u državnom organu kao i lica koja podnesu prijavu na javni oglas za postavljenje u organu jedinice lokalne samouprave, i u tom slučaju se na njih shodno primenjuju odredbe ove uredbe.
Lica iz stava 1. ovog člana dužna su da podnesu zahtev za polaganje državnog stručnog ispita u roku od pet dana od dana isteka roka za podnošenje prijava na javni konkurs za popunjavanje položaja u državnom organu, odnosno javnog oglasa za postavljenje u organu jedinica lokalne samouprave.
Ispitna komisija dužna je da utvrdi vreme polaganja državnog stručnog ispita tako da se ispit održi najkasnije u roku od sedam dana od dana prijema zahteva za polaganje državnog stručnog ispita.

Polaganje državnog stručnog ispita drugih lica

Član 8.

Državni stručni ispit mogu polagati i lica sa kojima je, u skladu sa zakonom, zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju radi obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita.
Državni stručni ispit mogu polagati i lica zainteresovana za rad na poslovima za čije obavljanje je potreban položen državni stručni ispit i u tom slučaju na njih se shodno primenjuju odredbe ove uredbe.
Lica iz stava 2. ovog člana moraju imati najmanje jednu godinu radnog iskustva u struci o čemu, uz zahtev za polaganje državnog stručnog ispita, prilažu dokaz.

Ispitne komisije

Član 9.

Za sprovođenje državnog stručnog ispita obrazuju se ispitne komisije.
Ispitne komisije jesu:
1) Ispitna komisija za polaganje državnog stručnog ispita za kandidate sa visokim obrazovanjem, i
2) Ispitna komisija za polaganje državnog stručnog ispita za kandidate sa srednjim obrazovanjem.
Ispitna komisija iz stava 2. tačka 1. ovog člana ima predsednika, zamenika predsednika i tri člana, a ispitna komisija iz stava 2. tačka 2. predsednika, zamenika predsednika i dva člana.
Ispitna komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.
Administrativne poslove za ispitnu komisiju obavlja sekretar.
Sekretar ispitne komisije ima zamenika.

Član 10.

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove uprave, na period od 2 godine.
Rešenjem o obrazovanju ispitne komisije, pored predsednika, zamenika predsednika i članova ispitne komisije, određuju se i ispitivači za pojedine ispitne predmete.

Član 11.

Predsednik, zamenik predsednika i članovi ispitne komisije moraju biti državni službenici koji imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.
Ispitivači moraju imati najmanje onaj stepen obrazovanja koji odgovara stepenu obrazovanja za koji se obrazuje ispitna komisija, osim ispitivača u ispitnoj komisiji za kandidate sa visokim obrazovanjem koji moraju imati stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.

Član 12.

Predsedniku, zameniku predsednika, članovima ispitne komisije, ispitivačima, sekretaru i zameniku sekretara ispitne komisije, kao i licima koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju ispita pripada naknada za rad čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove uprave.

Zahtev za polaganje ispita

Član 13.

Zahtev za polaganje državnog stručnog ispita, sa potrebnim dokazima, podnosi se na Obrascu 1, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 14.

Zahtev za polaganje državnog stručnog ispita podnosi organ u kome je zaposlen državni službenik, a može ga podneti i sam državni službenik, kao i lice iz čl. 7. i 8. ove uredbe (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).
Organ je u obavezi da zahtev za polaganje državnog stručnog ispita podnese najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je zaposleni, saglasno zakonu ili drugom posebnom propisu, obavezan da ispit položi. Ukoliko organ ne postupi u utvrđenom roku, zahtev može podneti kandidat.

Troškovi polaganja ispita

Član 15.

Organ u kome je kandidat zaposlen, odnosno podnosilac zahteva, dužan je da uplati troškove polaganja državnog stručnog ispita pre polaganja ispita.
Troškove polaganja državnog stručnog ispita rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove uprave.

Odluka o zahtevu za polaganje ispita

Član 16.

O zahtevu za polaganje državnog stručnog ispita odlučuje ministar nadležan za poslove uprave rešenjem koje se dostavlja podnosiocu zahteva.
Vodeći računa o roku u kome je kandidat obavezan da položi državni stručni ispit, ispitna komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva.
Ispitna komisija određuje i raspored članova ispitne komisije, odnosno ispitivača za svaki ispitni rok.

Tok ispita

Član 17.

Ispit je javan i polaže se, po pravilu, usmeno.
Ispit započinje postavljanjem ispitnih pitanja kandidatu.

Član 18.

O toku ispita vodi se zapisnik u koji se unose podaci o rezultatima ispita, na osnovu pojedinačnih pisanih izveštaja članova ispitne komisije, odnosno ispitivača.
Zapisnik potpisuju članovi i sekretar ispitne komisije.

Član 19.

Znanje koje je kandidat pokazao iz svakog ispitnog predmeta ocenjuje se posebno opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocena se saopštava kandidatu neposredno po polaganju ispita iz svakog ispitnog predmeta.

Član 20.

Posle završetka državnog stručnog ispita ispitna komisija utvrđuje opšti uspeh koji je kandidat postigao na ispitu ocenom "položio" ili "nije položio".
Rezultat polaganja ispita unosi se u zapisnik po utvrđivanju opšteg uspeha kandidata.
: