Na osnovu člana 2. Zakona o Vladi Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 5/91 i 45/93), a u vezi sa članom 2. stav 1. tačka 2) Zakona o merama za otklanjanje i ublažavanje posledica primene sankcija međunarodnih organizacija ("Službeni glasnik RS", br. 46/92 i 7/95),
Vlada Republike Srbije, donosi
UREDBU
O PROMETU I KUPOVNOJ CENI PŠENICE RODA 2000. GODINE
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 23 od 27. juna 2000)
Član 1.
Proizvođači merkantilne pšenice roda 2000. godine mogu prodavati pšenicu samo Saveznoj direkciji za robne rezerve, Republičkoj direkciji za robne rezerve, gradskim i opštinskim direkcijama za robne rezerve (u daljem tekstu: Direkcija), žitomlinskim, pekarskim i konditorskim preduzećima i zemljoradničkim zadrugama koje su ugovorile proizvodnju pšenice i drugim pravnim licima i preduzetnicima, koji su registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice.
Merkantilnom pšenicom mogu se plaćati usluge u žetvi (kombajniranje, žetva i vršidba).
Proizvođači semenske pšenice roda 2000. godine dužni su da svu proizvedenu količinu prodaju organizatorima proizvodnje - preduzećima za doradu i promet semena.
Član 2.
Republička direkcija za robne rezerve kupiće sve ponuđene tržišne viškove merkantilne pšenice po kupovnoj ceni od 4,00 nova dinara po kilogramu.
Član 3.
Žitomlinska, pekarska i konditorska preduzeća i zemljoradničke zadruge koje su ugovorile proizvodnju pšenice i druga pravna lica i preduzetnici iz člana 1. ove uredbe, koji su registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice u finalne proizvode mogu kupovati pšenicu do nivoa svojih potreba, s tim da ista pšenicu ne mogu kupovati na bazi kreditnih aranžmana, već isključivo na osnovu sopstvenih likvidnih sredstava.
Pravna lica, zemljoradničke zadruge i preduzetnici iz stava 1. ovog člana dužni su da otkupljenu pšenicu iznad nivoa sopstvenih potreba prodaju Republičkoj direkciji za robne rezerve.
Zemljoradničke zadruge, druga pravna lica i preduzetnici koji su ugovorili proizvodnju pšenice, a nisu registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice, dužni su da otkupljenu pšenicu prodaju Republičkoj direkciji za robne rezerve.
Član 4.
Pšenica iz člana 1. ove uredbe mora odgovarati propisanom kvalitetuJUS-a.
Kvalitet pšenice koja se kupuje, skladišti i stavlja u promet za potrebe žitomlinskih, pekarskih i konditorskih preduzeća, preduzeća za doradu i promet semena i zemljoradničkih zadruga koje su ugovorile proizvodnju pšenice i drugih pravnih lica i preduzetnika, koji su registrovani za obavljanje prerade pšenice, utvrđuje republička, odnosno područne poljoprivredne službe, pravna lica i preduzetnici koji su registrovani za obavljanje delatnosti utvrđivanja kvaliteta pšenice.
Kvalitet pšenice koja se kupuje, skladišti i stavlja u promet za potrebe robnih rezervi utvrđuje republička, odnosno područne poljoprivredne službe.
Direkcija, preduzeća i preduzetnici iz člana 1. ove uredbe koji kupuju pšenicu, zaključiće ugovor sa poljoprivrednim službama, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima koji su registrovani za obavljanje delatnosti utvrđivanja kvaliteta pšenice.
Kupci pšenice iz člana 1. ove uredbe i skladištari dužni su da omoguće poljoprivrednoj službi, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima, kontrolu kvantiteta i kvaliteta pšenice koja se skladišti.
Troškove utvrđivanja kvantiteta i kvaliteta merkantilne pšenice u iznosu od 0,4% od zaštitne cene ove pšenice prve klase roda 2000. godine, snosi kupac, odnosno skladištar.
Član 5.
Pšenica iz člana 1. ove uredbe kupuje se neposredno od proizvođača po kupovnoj ceni od 4,00 nova dinara po kilogramu zaJUSkvalitet.
Isplata kupljene merkantilne i semenske pšenice vrši se jednokratno u roku od 15 dana od dana predaje pšenice.
Zavod za obračun i plaćanja svakih sedam dana dostavlja Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pregled izvršenih isplata kupljene pšenice po subjektima.
Član 6.
Pšenica koja ne odgovaraJUSkvalitetu (naklijala iznad 4% ili zaražena glavnicom) posebno se skladišti kod preduzeća koje odredi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Poljoprivredna služba, preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici koji utvrđuju kvalitet pšenice dužni su da vode posebnu evidenciju o proizvođačima i količinama uskladištene pšenice iz stava 1. ovog člana.
Troškove skladištenja pšenice iz stava 1. ovog člana snosi njen vlasnik.
Pšenicom iz stava 1. ovog člana ne mogu se plaćati usluge iz člana 1. stav 2. ove uredbe.
Član 7.
Prodaju uskladištene pšenice iz člana 6. stav 1. ove uredbe odobrava Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Član 8.
Direkcija izveštava Vladu Republike Srbije svakih sedam dana o količini kupljene pšenice za svoje potrebe, a po završenoj žetvi svaka dva meseca o stanju zaliha pšenice u republičkim robnim rezervama.
Poljoprivredna služba, preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici, koji utvrđuju kvalitet pšenice izveštavaju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo trgovine o kvalitetu i kvantitetu uskladištene pšenice svaka tri dana, a po završenoj žetvi pšenice o količinama uskladištene pšenice sa stanjem na dan 31.