Na osnovu člana 83. tačka 7. Ustava Republike Srbije na predlog Vlade Republike Srbije,
Predsednik Republike Srbije, donosi
UREDBU
O RADNOM ANGAŽOVANjU I ISPLATI NAKNADE ZARADE ZAPOSLENIMA U PREDUZEĆIMA U KOJIMA SU RATNIM DEJSTVIMA UNIŠTENI OBJEKTI, SREDSTVA ZA RAD ILI OPREMA
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 20 od 24. aprila 1999)
Član 1.
Preduzeće ili deo preduzeća u kome su ratnim dejstvima potpuno ili delimično uništeni objekti, sredstva za rad ili oprema, usled čega zaposleni nisu u mogućnosti da rade, dužno je da preduzme mere da zaposlene najkasnije u roku od tri meseca od dana kada su ostali bez posla, radno angažuje, odnosno obezbedi njihovo trajno zapošljavanje u istom preduzeću ili drugom pravnom licu.
Mere iz stava 1. ovog člana preduzeće je dužno da preduzme u saradnji sa nadležnim ministarstvom, organima lokalne samouprave, sindikatom, komorom i Republičkim zavodom za tržište rada.
Radnim angažovanjem, u smislu stava 1. ovog člana, smatra se obavljanje određenih poslova u istom ili nižem stepenu stručne spreme od one koju zaposleni ima, uključujući i obnavljanje uništenih objekata, sredstava za rad ili opreme i drugo.
Preduzeće u kome je zaposleni u radnom odnosu i preduzeće u kome je radno angažovan, zaključuju sporazum, kojim se uređuju prava zaposlenog iz radnog odnosa.
Član 2.
Zaposlenima iz člana 1. ove uredbe, koji nisu privremeno radno angažovani, pripada pravo na naknadu zarade najmanje u visini garantovane neto zarade i pravo na obavezno socijalno osiguranje.
Naknadu zarade iz stava 1. ovog člana sa pripadajućim doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, isplaćuje poslodavac.
Na naknadu zarade iz st. 1. i 2. ovog člana ne plaća se porez na dohodak građana.
Osnovicu za plaćanje doprinosa iz stava 2. ovog člana čini isplaćena naknada zarade.
Sredstva za isplatu naknade zarade i plaćanje doprinosa iz st. 1. i 2. ovog člana obezbeđuju se iz sredstava solidarnosti, u skladu sa posebnim aktom, preko Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.
Član 3.
Nadležna ministarstva sastavljaju spisak preduzeća, u skladu sa ovom uredbom, imajući u vidu sledeće kriterijume:
1) da li preduzeće, ili deo preduzeća koje je nastavilo sa radom, odnosno u kome je zaposleni radno angažovan može da obezbedi sredstva za isplatu naknade zarada najmanje u visini garantovane neto zarade i doprinose za obavezno socijalno osiguranje zaposlenima, u smislu člana 2. ove uredbe;
2) prosečnu neto zaradu u preduzeću koje je nastavilo da radi, odnosno u kome je zaposleni radno angažovan, u poslednja tri meseca pre nastupanja okolnosti iz člana 1. ove uredbe;
3) obim u kojem su uništeni objekti, sredstva za rad i oprema i mogućnost nastavka rada u preduzeću ili delu preduzeća;
4) broj zaposlenih koji nije u mogućnosti da nastave rad, odnosno da se radno angažuje;
5) da li se u preduzeću ili delu preduzeća odvijao proces proizvodnje pre nego što je nastalo uništenje objekata, sredstava za rad ili opreme.
Član 4.
Preduzeće ili deo preduzeća iz člana 1. ove uredbe pripremiće spisak sa brojem zaposlenih koji nisu radno angažovani i dostaviti ministarstvu nadležnom za određenu oblast, odnosno delatnost.
Nadležna ministarstva, u skladu sa kriterijumima utvrđenim ovom uredbom, dostavljaju Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja, spisak preduzeća sa brojem zaposlenih kojima treba obezbediti sredstva za ostvarivanje prava iz člana 2. ove uredbe.
Vlada Republike Srbije, na predlog Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, donosi odgovarajući akt, kojim se utvrđuju preduzeća i broj zaposlenih za koje se obezbeđuju sredstva za ostvarivanje prava iz člana 2. ove uredbe.
Član 5.
Naknada zarade sa pripadajućim doprinosima iz člana 2. ove uredbe obezbeđuje se zaposlenom u aprilu, maju i junu 1999. godine, počev od dana u kojem je nastupio jedan od slučajeva iz člana 1. stav 1. ove uredbe.
Član 6.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".