Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 45. stav 4. Zakona o vanrednim situacijama ("Službeni glasnik RS", broj 111/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07 i 65/08),
Vlada donosi

UREDBU

O SADRŽAJU I NAČINU IZRADE PLANOVA ZAŠTITE I SPASAVANjA U VANREDNIM SITUACIJAMA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 8 od 11. februara 2011)

Član 1.

Ovom uredbom uređuje se sadržaj i način izrade Plana zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama na nivou Republike Srbije (u daljem tekstu: Nacionalni plan), organa državne uprave, autonomnih pokrajina, jedinica lokalne samouprave, privrednih društava i drugih pravnih lica, i drugih organizacija, (u daljem tekstu: Plan).

Član 2.

Plan zaštite i spasavanja sadrži sve neophodne elemente za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama a naročito:
1) pripravnost - spremnost za vanredne situacije;
2) mobilizaciju - aktiviranje u slučaju neposredne opasnosti ili nastanka vanredne situacije;
3) zaštitu i spasavanje po vrstama opasnosti;
4) mere i zadatke civilne zaštite;
5) osmatranje, rano upozoravanje, obaveštavanje i uzbunjivanje;
6) upotrebu snaga zaštite i spasavanja;
7) ublažavanje i otklanjanje posledica;
8) informisanje javnosti.

Član 3.

Nosilac izrade Nacionalnog plana je organizaciona jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova u čijem delokrugu je oblast vanrednih situacija (u daljem tekstu: Nadležna služba).
Subjekti iz člana 1. učestvuju u izradi Nacionalnog plana u skladu sa utvrđenim nadležnostima i delokrugom odnosno delatnostima i javnim ovlašćenjima.

Član 4.

Ovlašćenim i osposobljenim pravnim licima i drugim organizacijama opremljenim i osposobljenim za zaštitu i spasavanje koji su utvrđeni kao nosioci posebnih zadataka u zaštiti i spasavanju, dostavljaju se izvodi iz Nacionalnog plana, Plana pokrajine i Plana jedinice lokalne samouprave u cilju izrade sopstvenih planova, odnosno planiranja i angažovanja ljudskih i materijalnih kapaciteta u realizaciji zadataka zaštite i spasavanja.

Član 5.

Privredna društva i druga pravna lica koja proizvode, skladište i transportuju opasne materije, upravljaju objektima ugroženim sa aspekta terorističkih napada, izrađuju dokument - Plan zaštite od udesa koji je sastavni deo Plana.
Privredna društva i druga pravna lica koja upravljaju opasnim materijama čije su vrste i količine definisane propisima kojima se uređuje zaštita životne sredine, zaštita od hemijskog udesa, Plan zaštite od udesa se izrađuje u skladu sa tim propisima.
Plan zaštite iz stava 1. ovog člana izrađuje se na osnovu Pravilnika o načinu izrade i sadržaju Plana zaštite od udesa koji donosi ministar unutrašnjih poslova u roku od trideset dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Pravna lica, vlasnici i korisnici visokih brana i akumulacija dužna su da izrađuju planove zaštite u skladu sa članom 4. ove uredbe.
Pravna lica iz stava 4. ovog člana su obavezna da naročito planiraju i način uzbunjivanja i obaveštavanja stanovništva nizvodno od visokih brana.

Član 6.

Subjekti sistema zaštite i spasavanja dužni su da na zahtev Nadležne službe izrađuju i dostavljaju akta i priloge iz utvrđenih nadležnosti i delokruga, odnosno delatnosti i javnih ovlašćenja kao i podatke kojima raspolažu a koji su od značaja za izradu Procene ugroženosti i Nacionalnog plana.
U izvršavanju poslova planiranja zaštite i spasavanja, subjekti sistema zaštite i spasavanja dužni su da međusobno