Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 81. stav 3. Zakona o pravima i dužnostima saveznih organa u pogledu sredstava u društvenoj svojini koja oni koriste ("Službeni list SFRJ", br. 56/80), Savezno izvršno veće donosi

UREDBU

O USLOVIMA I NAČINU PRIBAVLjANjA, KORIŠĆENjA, ODRŽAVANjA, ČUVANjA I ZAŠTITE PREDMETA UMETNIČKE I KULTURNE VREDNOSTI KOJE KORISTE SAVEZNI ORGANI

(Objavljena u "Sl. listu SFRJ" br. 62/81)

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način pribavljanja, korišćenja, održavanja, čuvanja i zaštite predmeta umetničke i kulturne vrednosti koje koriste savezni organi iz člana 7. Zakona o pravima i dužnostima saveznih organa u pogledu sredstava u društvenoj svojini koja oni koriste (u daljem tekstu: Zakon).

Član 2.

Predmeti umetničke i kulturne vrednosti pribavljaju se pravnim poslom, uz naknadu ili bez naknade, po osnovu poklona, legata ili na drugi način.
Predmeti umetničke i kulturne vrednosti pribavljeni za potrebe saveznih organa čine zbirku predmeta umetničke i kulturne vrednosti saveznih organa.

Član 3.

Predmete umetničke i kulturne vrednosti pribavljaju organi iz člana 14. Zakona na osnovu predloga komisije koju obrazuju ti organi. Komisije se sastoje od predsednika i najmanje šest članova i imenuju se iz reda istaknutih umetnika i kulturnih radnika.
Organi iz stava 1. ovog člana mogu obrazovati zajedničku komisiju.
Pri davanju predloga za nabavku predmeta umetničke i kulturne vrednosti, komisije iz stava 1. ovog člana dužne su da vode računa o zastupljenosti umetničkih i kulturnih dostignuća naroda i narodnosti Jugoslavije, kao i o zastupljenosti autora u zbirci predmeta umetničke i kulturne vrednosti saveznih organa.

Član 4.

O korišćenju, održavanju, čuvanju i zaštiti predmeta umetničke i kulturne vrednosti stara se Uprava poslovnih zgrada saveznih organa, odnosno stručne službe kojima to povere organi iz člana 14. Zakona (u daljem tekstu: stručna služba).
O korišćenju i zaštiti bibliografskih predmeta i retkih knjiga stara se Savezni sekretarijat za pravosuđe i organizaciju savezne uprave.

Član 5.

Stručna služba stara se o pravilnom korišćenju predmeta umetničke i kulturne vrednosti, u skladu sa namenom službenih prostorija i potrebama njihovog estetičkog uređenja.
Predmeti umetničke i kulturne vrednosti postavljaju se odnosno izlažu, prvenstveno u prostorijama dostupnim većem broju ljudi (sale za sastanke i holovi, veće radne prostorije).
Predmeti umetničke i kulturne vrednosti postavljaju se u službenim prostorijama na osnovu projekta enterijera ili na osnovu mišljenja stručnjaka za enterijer.

Član 6.

Na zahtev muzeja, galerija ili autora umetničkog dela, predmeti umetničke i kulturne vrednosti mogu se davati za potrebe organizovanja javnih izložbi i drugih manifestacija većeg kulturnog značaja, o čemu odlučuju organi iz člana 14. Zakona.
Stručna služba dužna je da zaključi ugovor sa licem kome se pozajmljuje predmet umetničke i kulturne vrednosti za svrhe iz stava 1. ovog člana i da tim ugovorom obezbedi potpunu zaštitu i uredno vraćanje pozajmljenog predmeta.

Član 7.

Stručna služba dužna je da obezbedi odgovarajuće uslove čuvanja i smeštaja predmeta umetničke i kulturne vrednosti.
Prostorije za smeštaj i čuvanje predmeta umetničke i kulturne vrednosti moraju imati potrebne mikroklimatske uslove.
Korišćenje i odlaganje predmeta umetničke i kulturne vrednosti u depo, vrši se na način koji obezbeđuje njihovu zaštitu od mehaničkog oštećenja.
Stručna služba organizuje restauraciju i konzervaciju predmeta umetničke i kulturne vrednosti.

Član 8.

Stručna služba pored evidencije koja se vodi po opštim propisima o evidenciji o društvenim sredstvima koje koriste savezni organi, vodi i posebnu evidenciju o predmetima umetničke i kulturne vrednosti.
Posebna evidencija sastoji se iz registra predmeta kulturne i umetničke vrednosti i kartoteke sa kartonom za svaki pojedini predmet.
Karton iz stava 2. ovog člana sadrži: fotografiju umetničkog dela; ime autora dela; naziv dela; podatke o materijalu i tehnici izrade i dimenzijama dela i vremenu njegovog nastanka; procenu umetničke vrednosti dela; opšte podatke o delu; podatke o restauraciji i konzervaciji dela; podatke o izlaganju dela; podatke o smeštaju i nabavnu vrednost dela.

Član 9.

Stručna služba dužna je da ustroji evidenciju o predmetima umetničke i kulturne vrednosti u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 10.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".