Na osnovu člana 54. stav 2. Zakona o vodama ("Službeni glasnik RS", broj 30/10) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08 i 16/11),
Vlada donosi
UREDBU
O UTVRĐIVANjU OPŠTEG PLANA ZA ODBRANU OD POPLAVA ZA PERIOD OD 2012. DO 2018. GODINE
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 23 od 28. marta 2012)
Član 1.
Ovom uredbom utvrđuje se Opšti plan za odbranu od poplava za period od 2012. do 2018. godine, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Član 2.
Mere koje se moraju preduzeti preventivno i u periodu nailaska velikih voda (spoljnih i unutrašnjih), način institucionalnog organizovanja odbrane od poplava, dužnosti, odgovornosti i ovlašćenja rukovodilaca odbrane, institucija i drugih lica nadležnih za odbranu od poplava, leda i poplavnih unutrašnjih voda, način osmatranja i evidentiranja hidroloških i drugih podataka, prognoza pojava, obaveštavanja i drugi podaci utvrđeni su opštim planom iz člana 1. ove uredbe.
Član 3.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o utvrđivanju Opšteg plana za odbranu od poplava za period od 2008. do 2013. godine ("Službeni glasnik RS", broj 60/08).
Član 4.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
05 broj 110-1719/2012
U Beogradu, 22. marta 2012. godine
Vlada
Predsednik, dr Mirko Cvetković, s.r.
OPŠTI PLAN
ZA ODBRANU OD POPLAVA ZA PERIOD OD 2012. DO 2018. GODINE
1. Uvodne odredbe
1. Odbrana od poplava, usled nailaska velikih voda (spoljnih i unutrašnjih) i usled zagušenja ledom, organizuje se i sprovodi na vodnim područjima Republike Srbije, u skladu sa Zakonom o vodama ("Službeni glasnik RS", broj 30/10), Zakonom o vanrednim situacijama ("Službeni glasnik RS", br. 111/09 i 92/11), Zakonom o potvrđivanju Konvencije između Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije i Vlade Rumunije o eksploataciji i održavanju hidroenergetskih i plovidbenih sistema "Đerdap I" i "Đerdap II", sa prilozima ("Službeni list SRJ"- Međunarodni ugovori, broj 7/98), Nacionalnim planom zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, međudržavnim sporazumima o bilateralnoj saradnji, Opštim planom za odbranu od poplava za period od 2012. godine do 2018. godine (u daljem tekstu: opšti plan), godišnjim operativnim planom za odbranu od poplava za vode I reda i unutrašnje vode (u daljem tekstu: republički operativni plan) i operativnim planovima za odbranu od poplava za vode II reda (u daljem tekstu: lokalni operativni planovi).
2. Opšti plan se donosi, u cilju zaštite područja ugroženih poplavama (u daljem tekstu: poplavna područja), za vode I i II reda i za unutrašnje vode.
2. Institucionalno organizovanje odbrane od poplava
1. Za koordinaciju odbrane od poplava na jedinstvenom vodnom prostoru Republike Srbije zadužen je glavni koordinator odbrane od poplava (u daljem tekstu: glavni koordinator). Starešina organa uprave u sastavu ministarstva nadležnog za poslove vodoprivrede (u daljem tekstu: ministarstvo) je glavni koordinator po položaju. Glavni koordinator ima pomoćnike.
2. Za koordinaciju odbrane od poplava za teritoriju autonomne pokrajine, odnosno grada Beograda, zadužen je koordinator odbrane od poplava (u daljem tekstu koordinator). Starešina organa uprave autonomne pokrajine, odnosno grada Beograda nadležnog za poslove vodoprivrede je koordinator po položaju. Koordinator ima pomoćnika.
3. Za koordinaciju odbrane od poplava za teritoriju jedinice lokalne samouprave zadužen je član štaba za vanredne situacije nadležan za mere zaštite od poplava.
4. Za koordinaciju odbrane od poplava na pojedinim delovima teritorije Republike Srbije zaduženi su koordinatori odbrane od poplava na osnovu ovlašćenja utvrđenih ovim planom i republičkim operativnim planom.
3. Odbrana od poplava i rukovođenje odbranom od poplava
1. Odbranu od poplava na vodama I reda i na sistemima za odvodnjavanje u javnoj svojini organizuje i sprovodi Javno vodoprivredno preduzeće "Srbijavode", Beograd, na vodnim područjima Sava, Donji Dunav, Morava i Kosovo i Metohija, Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine", Novi Sad na vodnim područjima Bačka i Banat i Srem i Javno vodoprivredno preduzeće "Beogradvode", Beograd na vodnom području Beograd (u daljem tekstu: javno vodoprivredno preduzeće), u skladu sa Zakonom o vodama, opštim planom i republičkim operativnim planom, uz angažovanje: Republičkog hidrometeorološkog zavoda (u daljem tekstu: Zavod), i preduzeća kojima je povereno održavanje zaštitnih vodnih objekata i vodnih objekata za odvodnjavanje.
2. Odbranom od poplava na vodama I reda i sistemima za odvodnjavanje u javnoj svojini, na teritoriji za koju je osnovano javno vodoprivredno preduzeće, rukovodi glavni rukovodilac odbrane od poplava (u daljem tekstu: glavni rukovodilac), na osnovu ovlašćenja utvrđenih ovim planom i republičkim operativnim planom. Direktor javnog vodoprivrednog preduzeća je glavni rukovodilac po položaju. Glavni rukovodilac ima zamenike.
3. Na vodnom području, na vodama I reda odbranom od poplava od spoljnih voda i leda rukovodi rukovodilac odbrane od poplava na vodnom području (u daljem tekstu: rukovodilac na vodnom području), koji ima zamenika i pomoćnike.
4. Na vodama I reda, na sektoru odbrane od poplava, odnosno na tehničkoj deonici duž vodotoka, odbranom od poplava od spoljnih voda i leda rukovodi sektorski, odnosno deonični rukovodilac odbrane od poplava (u daljem tekstu: sektorski, odnosno deonični rukovodilac), koji ima zamenike.
5. Odbranom od poplava od unutrašnjih voda na melioracionom području rukovodi rukovodilac odbrane od poplava na melioracionom području (u daljem tekstu: rukovodilac na melioracionom području), koji ima zamenika i pomoćnike.
6. Odbranom od poplava na hidromelioracionom sistemu za odvodnjavanje u javnoj svojini rukovodi rukovodilac hidromelioracionog sistema, koji ima zamenika.
7. Zamenici iz tač 2, 3, 4, 5. i 6. ovog odeljka zamenjuju rukovodioce u slučaju njihove odsutnosti, sprečenosti i pri višesmenskom radu tokom sprovođenja odbrane od poplava, sa svim ovlašćenjima rukovodioca kog zamenjuju.
8. Nadležni rukovodilac odbrane od poplava dužan je da nadležnom štabu za vanredne situacije i nadležnoj službi daje stručne predloge po fazama odbrane od poplava u cilju preduzimanja mera i aktivnosti za odbranu od poplava.
9. Odbranu od poplava organizuje i sprovodi jedinica lokalne samouprave na svojoj teritoriji, u skladu sa opštim planom, planom zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama republičkim operativnim planom i lokalnim operativnim planom.
10. Pravno i fizičko lice čija je imovina ugrožena poplavama odgovorno je za sprovođenje mera odbrane od poplava u cilju zaštite ugrožene imovine.
4. Faze odbrane od poplava
1. Odbrana od poplava, usled nailaska velikih voda (spoljnih i unutrašnjih) i usled zagušenja ledom, organizuje se i sprovodi, u zavisnosti od stepena opasnosti, prema sledećim fazama: redovna i vanredna odbrana od poplava.
2. Redovna odbrana od poplava od spoljnih voda na vodama I reda proglašava se na rečnoj deonici kada vodostaj na merodavnoj vodomernoj stanici ili drugom mernom mestu dostigne nivo redovne odbrane utvrđen u kriterijumima za uvođenje mera odbrane od poplava iz republičkog operativnog plana, a očekuje se dalji porast vodostaja ili kada su zaštitni vodni objekti ugroženi usled dugotrajno visokih vodostaja.
3. Vanredna odbrana od poplava od spoljnih voda na vodama I reda proglašava se na rečnoj deonici kada vodostaj na merodavnoj vodomernoj stanici ili drugom mernom mestu dostigne nivo vanredne odbrane utvrđen u kriterijumima za uvođenje mera odbrane od poplava iz republičkog operativnog plana, a očekuje se dalji porast vodostaja ili kada su zaštitni vodni objekti ugroženi usled dugotrajno visokih vodostaja.
4. Na vodama I reda bujičnog karaktera, kada vodostaj na merodavnoj vodomernoj stanici ili drugom mernom mestu dostigne nivo redovne odbrane utvrđen u kriterijumima za uvođenje mera odbrane od poplava iz republičkog operativnog plana, a očekuje se dalji porast vodostaja ili kada su zaštitni vodni objekti ugroženi, proglašava se vanredna odbrana od poplava od spoljnih voda.
5. Odbrana od poplava od unutrašnjih voda proglašava se na hidromelioracionom sistemu za odvodnjavanje u javnoj svojini u zavisnosti od ostvarenih uslova po bar jednom od četiri merodavna kriterijuma (A - kapacitet evakuacionog objekta, B - ispunjenost kanalske mreže vodom, V - zasićenost zemljišta i G - pojave snežnog pokrivača i leda) koji su definisani u republičkom operativnom planu. Redovna odbrana od poplava od unutrašnjih voda proglašava se kada je ispunjen jedan od uslova po kriterijumima A, B, V i G sa indeksom 1.
6. Vanredna odbrana od poplava od unutrašnjih voda se proglašava kada je ispunjen jedan od uslova po kriterijumima A, B, V i G sa indeksom 2, tj. kada utvrđenim režimom rada hidromelioracionog sistema nije moguće sprečiti plavljenje melioracionog područja, odnosno njegovog dela.
7. Odbrana od leda se proglašava ukoliko su usled stvaranja, pokretanja i nagomilavanja leda na vodotoku ugroženi objekti na vodotoku i priobalje. Faze odbrane od leda (redovna, vanredna) utvrđene su u republičkom operativnom planu po vodotokovima, u zavisnosti od procenta pokrivenosti vodene površine, uslova pokretanja i nagomilavanja leda.
8. Kada vodostaj na merodavnoj vodomernoj stanici ili drugom mernom mestu dostigne kritični vodostaj (vodostaj za koji je zaštitni sistem dimenzionisan i izgrađen) ili kritičnu (najnižu) kotu zaštitnog sistema koji su utvrđeni u kriterijumima za uvođenje mera odbrane od poplava iz republičkog