Na osnovu člana 60. stav 2. Zakona o efikasnom korišćenju energije ("Službeni glasnik RS", broj 25/13) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 - US i 72/12),
Vlada donosi
UREDBU
O UTVRĐIVANjU PROGRAMA FINANSIRANjA AKTIVNOSTI I MERA UNAPREĐENjA EFIKASNOG KORIŠĆENjA ENERGIJE U 2014. GODINI
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 4 od 17. januara 2014)
Član 1.
Ovom uredbom utvrđuje se Program finansiranja aktivnosti i mera unapređenja efikasnog korišćenja energije u 2014. godini, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Član 2.
Aktivnosti i mere unapređenja efikasnog korišćenja energije koji će se finansirati u 2014. godini, kao i iznos sredstava za obavljanje tih mera i aktivnosti utvrđeni su programom iz člana 1. ove uredbe.
Član 3.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
05 broj 110-11494/2013
U Beogradu, 17. januara 2013. godine
Vlada
Predsednik, Ivica Dačić, s.r.
PROGRAM FINANSIRANjA AKTIVNOSTI I MERA UNAPREĐENjA EFIKASNOG KORIŠĆENjA ENERGIJE U 2014. GODINI
1. Uvod
Odlukom o utvrđivanju Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine ("Službeni glasnik RS", broj 44/05), energetska efikasnost i veće korišćenje obnovljivih izvora energije svrstani su među prioritete. Uredbom o utvrđivanju Programa ostvarivanja Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2015. godine za period od 2007. do 2012. godine ("Službeni glasnik RS", br. 17/07, 73/07, 99/09 i 27/10), utvrđeni su uslovi, način i dinamika ostvarivanja Strategije za sve oblasti energetskog sektora, a poseban deo Programa jeste energetska efikasnost.
Unapređenje energetske efikasnosti kako u sektorima proizvodnje tako i u sektorima potrošnje energije prepoznato je kao jedan je od ključnih elemenata energetske politike Republike Srbije, obzirom da njeno povećanje doprinosi sigurnosti snabdevanja energijom, smanjenju potrošnje energije u privatnom i komercijalnom sektoru, povećanju konkurentnosti industrije i povećanju standarda građana, odnosno doprinosi smanjenju uvozne zavisnosti i smanjenju negativnih efekata sektora energetike na životnu sredinu, a naročito emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte.
Zakonodavno-pravni okvir za uređivanje efikasnog korišćenja energije u Republici Srbiji uspostavljen je usvajanjem Zakona o efikasnom korišćenju energije ("Službeni glasnik RS", broj 25/13), Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US, 24/11, 121/12, 42/13 - US, 50/13 - US i 98/13 - US), Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada ("Službeni glasnik RS", broj 61/11) i Pravilnika o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada ("Službeni glasnik RS", broj 69/12).
Zakonom o efikasnom korišćenju energije (u daljem tekstu: Zakon) predviđeno je osnivanje Budžetskog fonda za energetsku efikasnost koji će predstavljati efikasan način za prikupljanje i plasiranje sredstava u svrhu finansiranja ili su-finansiranja projekata, programa i aktivnosti koje za cilj imaju efikasnije korišćenje energije, i to:
1) primenu tehničkih mera u cilju efikasnog korišćenja energije u sektorima proizvodnje, prenosa, distribucije i potrošnje energije;
2) podsticanje razvoja sistema energetskog menadžmenta za subjekte koji nisu obveznici tog sistema;
3) promovisanje i sprovođenje energetskih pregleda objekata, proizvodnih procesa i usluga;
4) izgradnju sistema za kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije ako su ispunjeni zahtevi u pogledu energetske efikasnosti postrojenja, propisani u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast energetike, a investitor toplotnu i električnu energiju koristi isključivo za sopstvene potrebe;
5) podsticanje razvoja energetskih usluga na tržištu Republike Srbije;
6) podsticanje upotrebe obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne i toplotne energije za sopstvene potrebe;
7) druge namene u skladu sa Zakonom.
Odlukom o otvaranju Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 92/13) - otvoren je Budžetski fond za unapređenje energetske efikasnosti Republike Srbije (u daljem tekstu: Budžetski fond), kao evidencioni račun u okviru glavne knjige trezora, i to u okviru Razdela Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine.
Korišćenje sredstava iz Budžetskog fonda vršiće se u skladu sa godišnjim programom finansiranja aktivnosti i mera unapređenja efikasnog korišćenja energije.
Zaključkom Vlade donet je Drugi akcioni plan za energetsku efikasnost Republike Srbije za period od 2013. do 2015. godine ("Službeni glasnik RS", broj 98/13) - (u daljem tekstu: Akcioni plan), donetim na osnovu obaveza Republike Srbije koje proističu iz Ugovora o Energetskoj zajednici ratifikovan Zakonom o ratifikaciji Ugovora o osnivanju Energetske zajednice između Evropske zajednice i Republike Albanije, Republike Bugarske, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Crne Gore, Rumunije, Republike Srbije i Privremene Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija ("Službeni glasnik RS", broj 62/06) i Odluke Ministarskog saveta Energetske zajednice broj 2009/05/MC-Encod 18. decembra 2009. godine kojom je Republika Srbija prihvatila i obavezu primene Direktive 2006/32/ECo energetskoj efikasnosti u sektorima potrošnje energije, kao i Zakona, predviđa se niz mera za unapređenje energetske efikasnosti u sektorima domaćinstva, javnog i komercijalnog, industrije i transporta. Srednji indikativni cilj utvrđen je na nivou od 3,5% domaće potrošnje finalne energije u 2008. godini (0,2952 Mtoe).
Programom se određuju vrsta i obim radova koji će biti finansirani, iznos, raspodela i namena sredstava za finansiranje radova kojima će se umanjiti potrošnja finalne energije i na taj način unaprediti energetska efikasnost.
2. Ciljevi Programa
Osnovni cilj Programa je finansijska podrška merama i mehanizmima unapređenja energetske efikasnosti predviđenih Zakonom, Akcionim planom i drugim strateškim dokumentima iz oblasti energetike, kao i drugim propisima kojima se uređuje oblast energetske efikasnosti.
Programom treba da budu postignuti sledeći posebni ciljevi:
1) ostvarivanje uštede energije i njeno racionalno korišćenje primenom proverenih savremenih tehnologija i proizvoda čije je korišćenje ekonomski opravdano;
2) korišćenje obnovljivih izvora energije za sopstvene potrebe;
3) uposlenosti privrednih subjekata;
4) zaštita životne sredine kroz smanjene emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte (GHG gasovi);
5) povećanje javne svesti o značaju