Na osnovu člana 30. stav 3. Zakona o kontroli predmeta od dragocenih metala ("Službeni glasnik RS", broj 36/11),
Vlada donosi
UREDBU
O VISINI I NAČINU PLAĆANjA NAKNADA ZA IZVRŠAVANjE POSLOVA U VEZI SA ISPITIVANjEM I ŽIGOSANjEM PREDMETA OD DRAGOCENIH METALA
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 50 od 7. juna 2013)
Član 1.
Ovom uredbom utvrđuje se visina naknada koje se plaćaju za sprovođenje ispitivanja i žigosanja predmeta od dragocenih metala (u daljem tekstu: predmeti), vršenje hemijskih analiza dragocenih metala, legura i predmeta, ispitivanja opreme koja služi za ispitivanje predmeta, utvrđivanja ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o znaku proizvođača, uvoznika, odnosno zastupnika, utvrđivanja ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o ispitivanju i žigosanju predmeta u poslovnim prostorijama proizvođača ili uvoznika, kao i za izvršavanje drugih poslova u vezi sa ispitivanjem i žigosanjem predmeta (u daljem tekstu: naknada) koje sprovodi Direkcija za mere i dragocene metale (u daljem tekstu: Direkcija) u skladu sa zakonom kojim se uređuje kontrola predmeta od dragocenih metala, kao i način plaćanja tih naknada.
Visina naknada za ispitivanje i žigosanje predmeta od dragocenih metala iz stava 1. ovog člana, kao i šifre tih poslova navedeni su u Prilogu - Visina naknada za ispitivanje i žigosanje predmeta od dragocenih metala, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Član 2.
Naknade se uplaćuju na odgovarajući račun za uplatu javnih prihoda budžeta Republike Srbije.
Član 3.
Naknada za sprovođenje ispitivanja i žigosanje predmeta umanjuje se za:
1) 30% ako se predmeti ispituju i žigošu u poslovnim prostorijama proizvođača, ili uvoznika (šifra posla: 311);
2) 10% ako se ispitivanje vrši primenom metode uzimanja uzorka i to za predmete iz iste serije koja nije manja od 200 komada (šifra posla: 312);
3) 10% ako proizvođač predmeta obezbedi pomoćno osoblje za žigosanje ispitanih predmeta (šifra posla: 313).
Naknada se može umanjiti samo po jednom osnovu iz stava 1. ovog člana.
Član 4.
Ako je predmet sastavljen od delova različitih dragocenih metala, naknada za sprovođenje ispitivanja i žigosanje predmeta plaća se prema ukupnoj masi predmeta u skladu sa Prilogom i to za predmet od dragocenog metala čija je masa najviše zastupljena.
Ako je u predmet ugrađen deo od dragog kamena, bisera ili drugog materijala koji nije metal, naknada za sprovođenje ispitivanja i žigosanja predmeta plaća se prema njegovoj ukupnoj masi.
Svaki započeti gram mase svakog pojedinačnog predmeta smatra se kao ceo gram.
Član 5.
Naknada za utvrđivanje ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o znaku proizvođača predmeta, kao i rešenja o znaku uvoznika odnosno zastupnika iznosi 6.000 dinara (šifra posla: 315).
Član 6.
Naknada za utvrđivanje ispunjenosti uslova za donošenje rešenja o ispitivanju i žigosanju predmeta u poslovnim prostorijama proizvođača ili uvoznika predmeta iznosi 10.000 dinara (šifra posla: 316).
Član 7.
Po radnom času naknada se plaća za:
1) vršenje hemijske analize legura i predmeta od zlata (šifra posla: 301);
2) vršenje hemijske analize legura i predmeta od srebra (šifra posla: 302);
3) vršenje hemijske analize legura i predmeta od platine (šifra posla: 303);
4) vršenje hemijske analize legura i predmeta od paladijuma (šifra posla: 310);
5) ispitivanje zlatnih polufabrikata za zubnoprotetičke predmete (šifra