ZAKON
O KRETANjU I BORAVKU STRANACA
(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 56/80, 53/85, 30/89, 26/90, 53/91 i "Sl. listu SRJ", br. 24/94, 28/96, 68/02 i "Sl. glasniku RS", br. 101/2005)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Stranci za vreme boravka u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji mogu se kretati, boraviti, udruživati, služiti ličnim imenom, nabavljati, držati i nositi oružje, pod uslovima propisanim ovim zakonom, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Strancem, u smislu ovog zakona, smatra se svako lice koje nije državljanin Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Član 2.
Za vreme boravka u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji stranci su dužni da se pridržavaju propisa i odluka državnih organa, zasnovanih na Ustavu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, zakonima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i njenim obavezama iz međunarodnih ugovora.
Član 3.
Poslove u vezi sa kretanjem i boravkom stranaca u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji vrše nadležni organi u republici, odnosno autonomnoj pokrajini, ako saveznim zakonom nije drukčije određeno.
Član 4.
Strancima se može zabraniti ulazak u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, ograničiti ili zabraniti kretanje na određenom području, otkazati boravak u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji ili zabraniti stalno nastanjenje u određenim mestima iz razloga zaštite javnog poretka ili iz razloga zaštite interesa odbrane zemlje ili iz razloga koji proističu iz međunarodnih odnosa.
Organizacije udruženog rada i druge samoupravne organizacije i zajednice i državni organi, svojim aktima utvrđuju režim kretanja i boravka stranaca u tim organizacijama i zajednicama, odnosno organima.
Organizacije udruženog rada i druge samoupravne organizacije i zajednice i državni organi koji pozivaju pripadnike stranih oružanih snaga ili stranih službi bezbednosti, odnosno primaju i organizuju njihove posete, dužni su da o tome obaveste nadležni organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini.
II. PUTNE ISPRAVE I VIZE ZA DOLAZAK I BORAVAK U SOCIJALISTIČKOJ FEDERATIVNOJ REPUBLICI JUGOSLAVIJI
1. Putne isprave
Član 5.
Stranac može dolaziti u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju i boraviti na njenoj teritoriji ako ima važeću stranu putnu ispravu ili važeću putnu ispravu za strance izdatu od nadležnog organa Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, snabdevene jugoslovenskom vizom.
Stranci koji u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji borave na osnovu zajedničke (kolektivne) putne isprave mogu se kretati odvojeno od grupe samo na osnovu odobrenja nadležnog organa u republici, odnosno autonomnoj pokrajini.
Član 6.
Stranom putnom ispravom, u smislu ovog zakona, smatraju se pasoš (lični, porodični i zajednički), diplomatski pasoš i službeni pasoš, pomorska knjižica, brodarska knjižica ili druga putna isprava priznata po međunarodnim ugovorima na osnovu koje se može utvrditi identitet njenog nosioca, kojoj rok važenja nije istekao i koja je izdata po propisima o izdavanju putnih isprava strane države.
Putna isprava strane države neće se priznati ako ta strana država ne priznaje odgovarajuću putnu ispravu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Član 7.
Strancu kome je u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji priznat status izbeglice i licu bez državljanstva izdaje se za putovanje u inostranstvo putna isprava za izbeglice, odnosno putna isprava za lica bez državljanstva, predviđene međunarodnim ugovorom.
Član 8.
Putnu ispravu za izbeglice i putnu ispravu za lica bez državljanstva izdaje nadležni organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini na čijem području izbeglica ili lice bez državljanstva ima prebivalište, odnosno boravište.
Putne isprave iz stava 1. ovog člana izdaju se sa rokom važenja do jedne godine.
Važenje putnih isprava iz stava 1. ovog člana može se produžavati, s tim da njihovo ukupno važenje ne može biti duže od pet godina.
Član 9.
Putni list za stranca je putna isprava koja se izdaje strancu koji nema važeću putnu ispravu, i to:
1) kome je priznato pravo azila u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji - za putovanje u inostranstvo;
2) koji je dobio zaštitu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije - za dolazak u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju;
3) koji je dobio otpust iz državljanstva Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije - za odlazak u inostranstvo;
4) koji je izgubio stranu putnu ispravu ili na drugi način ostao bez nje, a država čiji je državljanin nema predstavništvo u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji niti njene interese zastupa druga država - za odlazak u inostranstvo;
5) koji je u inostranstvu izgubio putnu ispravu za strance izdatu od nadležnog organa Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije - za povratak u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju.
Putni list za stranca može se izdati i drugom strancu ako za to postoje opravdani razlozi.
Putni list za stranca izdaje se sa rokom važenja do jedne godine.
Član 10.
Putni list za stranca sadrži natpis: "Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija"; broj putnog lista; utisnut grb SFRJ; naziv : "Putni list za stranca"; mesto za fotografiju; mesto za upisivanje podataka o nosiocu putnog lista, i to: ime i prezime, dan, mesec i godina rođenja, mesto rođenja, prebivalište, državljanstvo; mesto za upisivanje podataka o članovima porodice (bračni drug i deca) koji putuju s njim, i to: ime i prezime, srodstvo i godina rođenja; mesto za upisivanje roka važenja putnog lista; naziv organa koji je izdao putni list, datum izdavanja putnog lista, otisak pečata organa koji je izdao putni list i potpis ovlašćenog lica.
Na fotografiji u putnom listu utiskuje se suvi žig.
Član 11.
Putni list za stranca izdaje:
1) strancu iz člana 9. stav 1. tač. 1, 3. i 4. ovog zakona - nadležni organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini;
2) strancu iz člana 9. stav 1. tačka 2. ovog zakona - diplomatsko ili konzularno predstavništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u inostranstvu;
3) strancu iz člana 9. stav 1. tačka 5. ovog zakona - diplomatsko ili konzularno predstavništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u inostranstvu, pošto za izdavanje putnog lista pribavi saglasnost saveznog organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove;
4) strancu iz člana 9. stav 2. ovog zakona - nadležni organ u republici, odnosno autonomnoj pokrajini, odnosno diplomatsko ili konzularno predstavništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u inostranstvu, pošto za izdavanje putnog lista pribavi saglasnost saveznog organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove.
Član 12.
Putna isprava za izbeglice, putna isprava za lica bez državljanstva i putni list za stranca izdaju se licima koja su navršila 18 godina života.
Za lica mlađa od 18 godina života lični podaci upisuju se u putnu ispravu roditelja.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, kad za to postoje opravdani razlozi, putne isprave iz tog stava mogu se izdati i licu koje nije navršilo 18 godina života.
Član 13.
Putna isprava za izbeglice, putna isprava za lica bez državljanstva i putni list za stranca neće se izdati strancu:
1) protiv koga se vodi krivični, odnosno prekršajni postupak - na zahtev nadležnog organa;
2) kome je izrečena bezuslovna kazna zatvora, dok kaznu ne izdrži;
3) na pismeni zahtev zainteresovanog lica ili njegovog staratelja ili nadležnog organa starateljstva - ako prema tom licu ili prema drugim licima u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji nije