ZAKON
O OBAVLjANjU SAVETODAVNIH I STRUČNIH POSLOVA U OBLASTI POLjOPRIVREDE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30 od 7. maja 2010)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se uslovi i način obavljanja savetodavnih i stručnih poslova u oblasti poljoprivrede, Registar poljoprivrednih savetodavaca, obuka i usavršavanje poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača, planiranje razvoja savetodavnih poslova u poljoprivredi, kao i druga pitanja od značaja za savetodavne poslove u poljoprivredi.
Član 2.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeće značenje:
1) savetodavni poslovi u poljoprivredi jesu poslovi kojima se poljoprivrednim proizvođačima pružaju saveti i informacije od značaja za život i rad na selu, a koje vrše poljoprivredni savetodavci;
2) stručni poslovi u poljoprivredi jesu poslovi koji se odnose na izveštajno-prognozne poslove, utvrđivanje kvaliteta i analizu plodnosti zemljišta, stručne preglede u proizvodnji semena i sadnog materijala, laboratorijske analize i testiranje bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata radi utvrđivanja prisustva štetnih organizama, mere selekcije u stočarstvu i druge poslove iz svih oblasti poljoprivrede;
3) poljoprivredni savetodavac je fizičko lice koje obavlja savetodavne poslove u poljoprivredi, koje ima licencu za obavljanje tih poslova i koje je upisano u Registar poljoprivrednih savetodavaca;
4) Registar poljoprivrednih savetodavaca jeste baza podataka u koju se upisuju poljoprivredni savetodavci, kao i drugi podaci u skladu sa ovim zakonom;
5) licenca je akt kojim se utvrđuje da određeno fizičko lice ispunjava uslove propisane ovim zakonom za vršenje savetodavnih poslova u poljoprivredi;
6) primenjena istraživanja u poljoprivredi jesu istraživanja koja se izvode na osnovu utvrđenih potreba poljoprivrednih proizvođača, prerađivača i drugih grupa i pojedinaca ruralne sredine, a imaju za cilj sticanje novih znanja u procesu poljoprivredne proizvodnje, prometu i plasmanu poljoprivrednih proizvoda, kao i stvaranje preduslova za poboljšanje standarda života na selu.
II. SAVETODAVNI I STRUČNI POSLOVI U POLjOPRIVREDI
1. Savetodavni poslovi u poljoprivredi
Član 3.
Savetodavni poslovi u poljoprivredi obavljaju se radi podizanja opšteg nivoa znanja poljoprivrednih proizvođača i njihove informisanosti, povećanja konkurentnosti i modernizacije poljoprivredne proizvodnje, povećanja profitabilnosti proizvodnje i kvaliteta proizvoda, uvođenja proizvodnje zdravstveno bezbedne hrane, podsticanja interesnog udruživanja poljoprivrednih proizvođača, očuvanja prirodnih resursa, zaštite životne sredine i poboljšanja uslova života i kulture življenja na selu, a samim tim i ruralnog razvoja.
Član 4.
Savetodavni poslovi u poljoprivredi jesu:
1) pružanje stručne pomoći u primeni naučnih dostignuća i novih tehnologija;
2) pružanje stručnih saveta i usluga, prenos praktičnih znanja i veština radi tehnološko-tehničkog unapređenja proizvodnje;
3) upoznavanje poljoprivrednih proizvođača sa dobrom poljoprivrednom praksom;
4) izvođenje demonstracionih ogleda u različitim oblastima poljoprivrede;
5) osposobljavanje poljoprivrednih proizvođača za upravljanje poljoprivrednim gazdinstvima i vođenje knjigovodstvene evidencije gazdinstva;
6) pomoć u afirmaciji ruralnog razvoja;
7) pružanje saveta o zaštiti bilja na osnovu podataka prognozno-izveštajne službe;
8) podsticanje interesnog udruživanja i preduzetništva u poljoprivredi;
9) pružanje saveta i davanje predloga za proširenje privrednih aktivnosti kao dopunskih delatnosti na gazdinstvu;
10) davanje preporuka u oblasti stočarstva;
11) davanje saveta i preporuka o racionalnom korišćenju zemljišta;
12) pružanje savetodavne pomoći u drugim oblastima za koje poljoprivredni proizvođači iskažu interes.
Ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: ministar) propisuje način obavljanja savetodavnih poslova u poljoprivredi.
Rukovodilac nadležnog organa autonomne pokrajine propisuje način obavljanja savetodavnih poslova u poljoprivredi na teritoriji autonomne pokrajine.
Poslove iz stava 3. ovog člana autonomna pokrajina obavlja kao poverene.
Član 5.
Savetodavne poslove u poljoprivredi mogu da obavljaju privredna društva čiji je osnivač Republika Srbija, koja su registrovana u Registru privrednih subjekata za obavljanje ostalih usluga u poljoprivredi, tehnička ispitivanja i analize ili konsalting i menadžment poslove i koja imaju zaposlenog poljoprivrednog savetodavca.
Savetodavne poslove u poljoprivredi mogu da obavljaju i druga pravna lica i preduzetnici ako su u Registru privrednih subjekata registrovani za obavljanje ostalih usluga u poljoprivredi, tehnička ispitivanja i analize ili konsalting i menadžment poslove i ako imaju zaposlenog poljoprivrednog savetodavca.
Član 6.
Pravno lice i preduzetnik koji obavljaju savetodavne poslove u poljoprivredi ne mogu da:
1) obavljaju proizvodnju inputa i mehanizacije za poljoprivredu;
2) reklamiraju i promovišu proizvođače inputa i mehanizacije i njihove proizvode, osim kada su proizvodi ovih proizvođača izloženi na sajmu ili izložbi ili se koriste u demonstracionom ogledu koje ogranizuje to pravno lice i preduzetnik, uz obavezno prisustvo najmanje još dva proizvođača.
2. Stručni poslovi u poljoprivredi
Član 7.
Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju savetodavne poslove u poljoprivredi mogu da obavljaju i stručne poslove u poljoprivredi u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.
Stručni poslovi u poljoprivredi su poslovi koji su kao takvi određeni zakonom i drugim propisima u oblasti ratarstva, zdravlja bilja, stočarstva i drugim oblastima poljoprivrede.
Obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi od interesa za Republiku Srbiju vrši se u skladu sa godišnjim programima koje donosi Vlada.
Sredstva za obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi iz stava 3. ovog člana obezbeđuju se zakonom kojim se uređuje godišnji budžet Republike Srbije.
Obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi od interesa za autonomnu pokrajinu, na teritoriji autonomne pokrajine vrši se u skladu sa programima koje donosi autonomna pokrajina.
Sredstva za obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi iz stava 5. ovog člana obezbeđuju se u budžetu autonomne pokrajine.
Obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi od interesa za jedinicu lokalne samouprave, vrši se u skladu sa programima koje za teritoriju jedinice lokalne samouprave donosi jedinica lokalne samouprave.
Sredstva za obavljanje stručnih poslova u poljoprivredi iz stava 7. ovog člana obezbeđuju se u budžetu jedinice lokalne samouprave.
III. POLjOPRIVREDNI SAVETODAVAC
Član 8.
Poljoprivredni savetodavac može da vrši savetodavne poslove u poljoprivredi ako:
1) ima licencu za obavljanje savetodavnih poslova u poljoprivredi;
2) je upisan u Registar poljoprivrednih savetodavaca (u daljem tekstu: Registar);
3) je zaposlen u privrednom društvu odnosno pravnom licu ili kod preduzetnika iz člana 5. ovog zakona.
Član 9.
Licenca može da se izda fizičkom licu koje ima stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, najmanje jednu godinu iskustva na poslovima iz oblasti poljoprivrede i koje ima sertifikat o završenoj edukaciji/treningu iz oblasti savetodavnih poslova u poljoprivredi.
Ministar propisuje bliže uslove iz stava 1. ovog člana.
Član 10.
Licencu izdaje ministar na zahtev fizičkog lica.
Licencu izdaje rukovodilac nadležnog organa autonomne pokrajine na zahtev fizičkog lica koje ima prebivalište na teritoriji autonomne pokrajine.
Licenca se izdaje rešenjem na period od pet godina.
Rešenje ministra kojim se odlučuje po zahtevu za izdavanje licence fizičkom licu je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.
Protiv rešenja rukovodioca nadležnog organa autonomne pokrajine kojim odlučuje po zahtevu za izdavanje licence fizičkom licu iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba ministru.
Poslove iz stava 2. ovog člana autonomna pokrajina obavlja kao poverene.
Član 11.
Licenca može da se obnovi ako je imalac licence posle upisa u Registar stekao novi sertifikat o završenoj edukaciji/treningu.
Imalac licence podnosi zahtev za obnavljanje licence najkasnije 60 dana pre isteka perioda na koji je licenca izdata.
Obnavljanje licence vrši se na način i pod uslovima propisanim za njeno izdavanje.
Ako organ nadležan za izdavanje licence ne odluči po podnetom zahtevu u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva za obnavljanje licence, a najkasnije do dana isteka perioda za koji je licenca izdata, poljoprivredni savetodavac može da nastavi da vrši savetodavne poslove u poljoprivredi na osnovu postojeće licence.
Poslove obnavljanja licence autonomna pokrajina obavlja kao