ZAKON
O PATENTIMA
(Objavljen u "Sl. listu SCG", br. 32 od 2. jula 2004; 35/04 i "Sl. glasniku RS", br. 115 od 26. decembra 2006)
1. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se pravna zaštita pronalazaka.
Član 2.
Patent je pravo koje se priznaje za pronalazak iz bilo koje oblasti tehnike, koji je nov, koji ima inventivni nivo i koji je industrijski primenljiv.
Član 3.
Strana fizička i pravna lica u pogledu zaštite pronalazaka u Srbiji i Crnoj Gori uživaju ista prava kao i domaća fizička i pravna lica, ako to proizilazi iz međunarodnih ugovora ili iz načela uzajamnosti. Postojanje uzajamnosti dokazuje lice koje se na nju poziva.
Član 4.
Strano fizičko ili pravno lice, u postupku pred organom uprave Saveta ministara nadležnim za poslove intelektualne svojine (u daljem tekstu: nadležni organ), mora zastupati zastupnik upisan u Registar zastupnika koji vodi nadležni organ, ili domaći advokat.
2. PREDMET ZAŠTITE PATENTOM
Patentibilni pronalasci
Član 5.
Predmet pronalaska koji se štiti patentom može biti proizvod (kao npr. uređaj, supstanca, kompozicija, biološki materijal) ili postupak.
Predmet pronalaska koji se štiti patentom može se odnositi i na:
1) proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadrži biološki materijal;
2) postupak kojim je biološki materijal proizveden, obrađen ili korišćen;
3) biološki materijal koji je izolovan iz prirodne sredine ili je proizveden tehničkim postupkom, čak iako je prethodno postojao u prirodi.
U smislu ovog zakona, biološki materijal je materijal koji sadrži genetsku informaciju i koji je sposoban da se sam reprodukuje ili da bude reprodukovan u biološkom sistemu (npr. mikroorganizam, biljna ili životinjska ćelijska kultura, sekvenca gena).
Ne smatraju se pronalascima, u smislu ovog zakona, naročito:
1) otkrića, naučne teorije i matematičke metode;
2) estetske kreacije;
3) planovi, pravila i postupci za obavljanje intelektualnih delatnosti, za igranje igara ili za obavljanje poslova;
4) programi računara i
5) prikazivanje informacija.
Odredbe stava 4. ovog člana isključuju iz zaštite predmete ili aktivnosti samo u meri u kojoj se prijava patenta odnosi na taj predmet ili aktivnost, kao takve.
Član 6.
Ljudsko telo, u bilo kom stadijumu njegovog formiranja i razvoja i otkriće nekog od njegovih elemenata, uključujući sekvence ili delimične sekvence gena, ne smatra se pronalaskom.
Element izolovan iz ljudskog tela ili proizveden tehničkim postupkom, uključujući sekvence ili delimične sekvence gena, može biti patentibilan, čak iako je struktura tog elementa identična strukturi prirodnog elementa.
Industrijska primena sekvence ili delimične sekvence gena mora biti otkrivena u prijavi patenta na dan njenog podnošenja.
Izuzeci od patentibilnosti
Član 7.
Patentom se ne mogu štititi:
1) pronalasci čija bi komercijalna upotreba bila protivna javnom poretku ili moralu (s tim da se komercijalna upotreba neće smatrati protivnom javnom poretku ili moralu samo zato što je zabranjena zakonom ili drugim propisom), a naročito sledeće:
- postupci kloniranja ljudskih bića,
- postupci za promenu genetskog identiteta germitivnih ćelija ljudskih bića,
- korišćenje ljudskog embriona u industrijske ili komercijalne svrhe,
- postupci izmene genetskog identiteta životinja, ako je verovatno da ti postupci izazivaju patnju životinja, bez postizanja značajne medicinske koristi za čoveka ili životinju, kao i životinje koje su rezultat takvih postupaka;
2) pronalasci koji se odnose na hirurške ili dijagnostičke postupke ili postupke lečenja koji se primenjuju neposredno na ljudskom ili životinjskom telu, osim proizvoda, odnosno supstanci i kompozicija koje se primenjuje u tom postupku;
3) biljna sorta ili životinjska rasa ili bitno biološki postupak za dobijanje biljke ili životinje, osim:
- biotehnološkog postupka koji se odnosi na biljku ili životinju, ako tehnička izvodljivost pronalaska nije ograničena na određenu biljnu sortu ili životinjsku rasu,
- mikrobiološkog ili drugog tehničkog postupka ili proizvoda dobijenog tim postupkom.
U smislu ovog zakona:
1) biljna sorta ima značenje koje je određeno zakonom koji uređuje zaštitu novih biljnih sorti;
2) bitno biološki postupak za dobijanje biljaka ili životinja je postupak koji se u potpunosti sastoji od prirodnih pojava kao što su ukrštanje ili selekcija;
3) mikrobiološki postupak je postupak koji obuhvata ili se izvodi na mikrobiološkom materijalu ili čiji je proizvod takav materijal.
3. USLOVI ZAŠTITE PATENTOM
Novost pronalaska
Član 8.
Pronalazak se smatra novim ako nije sadržan u stanju tehnike.
Stanje tehnike, u smislu ovog zakona, čini:
1) sve što je dostupno javnosti pre datuma podnošenja prijave patenta, pismenim ili usmenim opisom, upotrebom ili na bilo koji drugi način i
2) sadržaj svih prijava pronalazaka podnetih u Srbiji i Crnoj Gori, onakvih kakve su podnete, koje imaju raniji datum podnošenja od datuma iz tačke 1. ovog stava, a koje su objavljene tog datuma ili kasnije na način predviđen ovim zakonom.
Odredbe st. 1. i 2. ovog člana ne isključuju mogućnost zaštite patentom supstance ili kompozicije sadržane u stanju tehnike koje se primenjuju u hirurškom ili dijagnostičkom postupku ili u postupku lečenja, pod uslovom da njihova primena u navedenim postupcima nije sadržana u stanju tehnike.
Otkrivanje pronalaska bez štetnih posledica
Član 9.
Smatra se novim i pronalazak koji je bio sadržan u stanju tehnike u periodu do šest meseci pre podnošenja prijave patenta, zbog ili kao posledica:
1) očigledne zloupotrebe u odnosu na podnosioca prijave ili njegovog pravnog prethodnika ili
2) izlaganja pronalaska, od strane podnosioca prijave ili njegovog pravnog prethodnika, na izložbi koja je zvanično priznata u smislu Konvencije o međunarodnim izložbama zaključene 22. novembra 1928. godine u Parizu, pod uslovom da podnosilac prijave, prilikom podnošenja prijave patenta, navede da je pronalazak bio izložen i da u roku od četiri meseca od dana podnošenja prijave podnese o tome odgovarajuću potvrdu.
Inventivni nivo pronalaska
Član 10.
Pronalazak ima inventivni nivo ako za stručnjaka iz odgovarajuće oblasti ne proizilazi, na očigledan način, iz stanja tehnike.
Prilikom ispitivanja da li pronalazak ima inventivni nivo ne uzima se u obzir sadržina prijava navedenih u članu 8. stav 2. tačka 2. ovog zakona.
Industrijska primenljivost
Član 11.
Pronalazak je industrijski primenljiv ako se predmet pronalaska može proizvesti ili upotrebiti u bilo kojoj grani industrije i poljoprivredi.
4. PRAVO NA STICANjE PATENTA
Subjekti zaštite
Član 12.
Pravo na sticanje patenta ima pronalazač ili njegov pravni sledbenik, odnosno, u slučajevima predviđenim ovim zakonom, poslodavac ili njegov pravni sledbenik.
Ako je više pronalazača došlo do pronalaska zajedničkim radom, njima pripada zajedničko pravo na zaštitu. Pronalazačem se ne smatra lice koje je pronalazaču pružalo tehničku pomoć.
Moralna i imovinska prava pronalazača
Član 13.
Pronalazač ima pravo da u tom svojstvu bude naveden u prijavi za priznanje patenta, spisima, registrima, ispravama i publikacijama o njegovom pronalasku na način određen ovim zakonom.
Pronalazač ima pravo da uživa ekonomske koristi od svog prijavljenog pronalaska, odnosno od pronalaska zaštićenog patentom.
Prava pronalazača koji je stvorio pronalazak u radnom odnosu i prava organizacije u kojoj je pronalazak nastao utvrđuju se ovim zakonom, opštim aktima i ugovorom između poslodavca i zaposlenog, odnosno njihovih predstavnika.
5. POSTUPAK ZA PRIZNANjE PATENTA
1. Zajedničke odredbe o postupku
Član 14.
Pravna zaštita pronalazaka ostvaruje se u pravnom postupku koji vodi nadležni organ, koji obavlja i druge upravne i stručne poslove u vezi sa zaštitom pronalazaka.
Upravni akti u upravnom postupku iz stava 1. ovog člana konačni su i protiv njih se može voditi upravni spor pred nadležnim sudom.
Član 15.
Tokom postupka za zaštitu pronalaska nadležni organ neće dozvoliti bilo kom licu ili organu uvid u prijavu pre njene objave, izuzev na zahtev podnosioca prijave ili uz njegovo ovlašćenje.
Član 16.
U upravnom postupku pred nadležnim organom plaćaju se takse i naknade troškova postupka, saglasno posebnim propisima kojima se uređuju administrativne takse i naknade troškova postupka i troškova za pružanje informacionih usluga.