ZAKON
O POSTUPANjU SA OTPADNIM MATERIJAMA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 25/96, 26/96 i 101/2005)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuje se postupanje sa otpadnim materijama koje se mogu koristiti kao sekundarne sirovine, način njihovog prikupljanja, uslovi prerade i skladištenja, kao i postupanje sa otpadnim materijama koje nemaju upotrebnu vrednost i ne mogu se koristiti kao sekundarne sirovine.
Ovim zakonom propisuju se i mere zaštite životne sredine od štetnog dejstva otpadnih materija i način organizovanja poslova na obezbeđivanju te zaštite.
Član 2.
Otpadne materije, u smislu ovog zakona, jesu materijali koji nastaju u obavljanju proizvodne, uslužne ili druge delatnosti, predmeti isključeni iz upotrebe kao i otpadne materije koje nastaju u potrošnji a mogu se neposredno ili uz odgovarajuću doradu i preradu upotrebljavati kao sirovine u proizvodnji ili kao poluproizvodi (u daljem tekstu: otpadi).
Otpacima, u smislu ovog zakona, smatraju se i materijali iz stava 1. ovog člana koji nemaju upotrebnu vrednost.
Član 3.
Sekundarne sirovine, u smislu ovog zakona, jesu otpaci koji se mogu koristiti neposredno ili doradom, odnosno preradom (reciklažom).
Član 4.
Otpaci koji se neposredno, odnosno reciklažom, ne mogu koristiti kao sekundarne sirovine, kao i otpaci nastali po izdvajanju sekundarnih sirovina, odnosno kao otpad prilikom dorade ili prerade otpadaka u sekundarne sirovine, jesu smeće i sa njima se postupa u skladu sa posebnim propisima.
Član 5.
Zabranjeno je odlaganje otpadaka na mestima koja nisu određena za tu namenu, kao i odlaganje industrijskih otpadaka pre izdvajanja otpadaka koji se mogu koristiti kao sekundarne sirovine.
Zabranjeno je spaljivanje otpadaka izvan za to određenih postrojenja.
Član 6.
Poslove praćenja stanja i kontrole korišćenja sekundarnih sirovina, vođenja podataka o sekundarnim sirovinama, kao i druge poslove na sprovođenju mera zaštite životne sredine od štetnog dejstva otpadaka utvrđenih ovim zakonom obavlja posebna republička organizacija.
Član 7.
Odredbe ovog zakona ne odnose se na postupanje sa radioaktivnim materijama i otpacima koji nastaju u procesu njihove upotrebe i drugim otpacima čije je sakupljanje, skladištenje i prerada urađeno posebnim propisima.
II. POSTUPANjE SA OTPACIMA
Član 8.
Otpacima se postupa na način kojim se obezbeđuje zaštita životne sredine od njihovog štetnog dejstva, organizovano sakupljanje, racionalno korišćenje otpadaka koji imaju upotrebnu vrednost i očuvanje njihovog kvaliteta za dalju doradnju, odnosno preradu, kao i efikasno uklanjanje i bezbedno odlaganje, odnosno skladištenje otpadaka.
Član 9.
Preduzeće, drugo pravno lice (u daljem tekstu: preduzeće) i preduzetnik kod koga u obavljanju delatnosti nastaju otpaci dužno je da ih razvrstava po vrsti i upotrebnoj vrednosti i postupa sa tim otpacima u skladu sa propisima kojima se uređuju uslovi korišćenja, čuvanja i skladištenja pojedinih vrsta otpadaka.
Građanin odlaže otpatke pod uslovima i na način utvrđenim propisima kojima se uređuju uslovi i način postupanja sa komunalnim otpadom.
Član 10.
Spaljivanje određenih vrsta otpadaka vrši se po prethodno pribavljenom odobrenju ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine (u daljem teksu: ministarstvo).
Uz zahtev za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana prilaže se elaborat sa analizom uticaja objekta, odnosno postrojenja za spaljivanje otpadaka na životnu sredinu.
Odobrenje iz stava 1. ovog člana sadrži, zavisno od vrste otpadaka i načina njihovog spaljivanja, mere koje se moraju preduzeti radi zaštite životne sredine i života i zdravlja ljudi, kao i zaštite prirodnih dobara.
Ministar za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: ministar) u sporazumu sa ministrom nadležnim za poslove industrije određuje vrste otpadaka čije se spaljivanje može vršiti na osnovu odobrenja iz stava 1. ovog člana.
1. Postupanje sa otpacima - sekundarnim sirovinama
Član 11.
Sekundarne sirovine prikupljaju se, razvrstavaju, pakuju i čuvaju pod uslovima i na način da se obezbedi održavanje kvaliteta tih sekundarnih sirovina, kao i zaštita životne sredine.
Ministar u sporazumu sa ministrom nadležnim za poslove industrije propisuje bliže uslove i način razvrstavanja, pakovanja i čuvanja sekundarnih sirovina, zavisno od njihove vrste, upotrebne vrednosti i drugih svojstava.
Član 12.
Sekundarne sirovine deponuju se, odnosno skladište na način propisan za pojedine vrste otpadaka na mestu, odnosno prostoru koje preduzeće ili preduzetnik, kod koga nastaju te sekundarne sirovine, obezbedi za te namene.
Mesto, odnosno prostor za deponovanje, odnosno skladištenje sekundarnih sirovina, mora ispunjavati uslove propisane propisima o sanitarnoj i zdravstvenoj zaštiti, kao i tehničke i druge uslove kojima se obezbeđuje zaštita od njihovog štetnog dejstva.
Član 13.
Preduzeće i preduzetnik koji ne raspolaže uređajima i postrojenjima za preradu sekundarnih sirovina, ne koristi ili ne proda sekundarne sirovine drugom preduzeću, odnosno preduzetniku organizuje njihovo skladištenje preko ovlašćenog preduzeća, odnosno organizacije.
Član 14.
Ministar određuje preduzeća, odnosno organizacije koje organizuju skladištenje sekundarnih sirovina a koja su registrovana za obavljanje poslova sakupljanja, reciklaže i prometa otpadaka i imaju potreban prostor i opremu za skladištenje i čuvanje sekundarnih sirovina.
Rešenje o određivanju preduzeća, odnosno organizacija iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Član 15.
Uslovi skladištenja i čuvanja sekundarnih sirovina iz člana 13. ovog zakona uređuju se ugovorom koji zaključuje posebna republička organizacija i ovlašćeno preduzeće, odnosno organizacija iz člana 14. ovog zakona.
Član 16.
Reciklaža se može obavljati u objektima, odnosno prostorijama koji ispunjavaju uslove u pogledu lokacije, vrste uređaja i opreme, zaštite od štetnog dejstva tehnoloških postupaka na životnu sredinu i život i zdravlje ljudi, kao i u pogledu obezbeđenja odgovarajućeg prostora za skladištenje i čuvanje.
Član 17.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koje obavlja delatnost sakupljanja otpadaka, reciklaže, prometa otpadaka i sekundarnih sirovina vodi podatke o vrstama, količinama i izvorima otpadaka i sekundarnih sirovina.
Podaci iz stava 1. ovog člana dostavljaju se posebnoj republičkoj organizaciji jedanput mesečno, do desetog u mesecu za prethodni mesec.
2. Postupanje sa otpacima - komunalnim otpadom
Član 18.
Preduzeće, preduzetnik i građanin odlaže komunalni otpad zavisno od vrste u za to određene posude (kontejneri i sl.).
Član 19.
Preduzeće i preduzetnik koji obavlja trgovinsku, ugostiteljsku i drugu delatnost obezbeđuje prostor za odlaganje ambalaže i drugih otpadaka koji nastaju u obavljanju tih delatnosti i uslove kojima se sprečava rasturanje otpadaka.
Član 20.
Zabranjeno je odlaganje komunalnog otpada izvan mesta koja su za to određena.
Član 21.
Opština, grad, odnosno grad Beograd (u daljem tekstu: opština) uređuje način postupanja sa komunalnim otpadom.
III. STRUČNI POSLOVI U POSTUPANjU SA SEKUNDARNIM SIROVINAMA
Član 22.
Obrazuje se Agencija za reciklažu kao posebna republička organizacija (u daljem tekstu: Agencija).
Agencija ima status pravnog lica sa pravima i obavezama utvrđenim zakonom.
Sedište Agencije je u Beogradu.
Član 23.
Agencija vrši stručne poslove koji se odnose na: praćenje stanja i kontrolu korišćenja sekundarnih sirovina; istraživanje tržišta sekundarnih sirovina; vođenje podataka o raspoloživim i potrebnim količinama sekundarnih sirovina i