Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O POTVRĐIVANjU PROTOKOLA UZ OKVIRNI SPORAZUMINOGATEZA USPOSTAVLjANjE MEĐUDRŽAVNOG SISTEMA ZA TRANSPORT NAFTE OD KONSTANCE (RUMUNIJA) DO OMIŠLjA (HRVATSKA), SA ANEKSOM 1 ZA REŠAVANjE SPOROVA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ-Međunarodni ugovori", br. 2 od 31. januara 2003)

Član 1.

Potvrđuje se Protokol uz Okvirni sporazumINOGATEza uspostavljanje međudržavnog sistema za transport nafte od Konstance (Rumunija) od Omišlja (Hrvatska), sa Aneksom 1 za rešavanje sporova, koji je potpisan 10. septembra 2002. godine u Bukureštu, o originalu na engleskom, srpskom, rumunskom i hrvatskom jeziku.

Član 2.

Tekst Protokola sa Aneksom 1 u originalu na srpskom jeziku glasi:

PROTOKOL

UZ OKVIRNI SPORAZUMINOGATEZA USPOSTAVLjANjE MEĐUDRŽAVNOG SISTEMA ZA TRANSPORT NAFTE OD KONSTANCE (RUMUNIJA) DO OMIŠLjA (HRVATSKA)

Države, Strane potpisnice ovog sporazuma (u daljem tekstu: Strane),
razmotrivši Okvirni sporazum o institucionalnim osnovama za uspostavljanje međudržavnih sistema za transport nafte i gasa, potpisan u Kijevu, 22. jula 1999,
U skladu sa odredbama Ugovora o povelji o energiji,
Smatrajući sistem za transport nafte (naftovod) Konstanca - Omišalj infrastrukturnim projektom od vitalnog značaja za njihove interese i njihov kontinuirani razvoj, kao i za jačanje stabilnosti i prosperiteta regiona,
Shvatajući da projektovanje, uspostavljanje i funkcionisanje takvog prekograničnog multijurisdikcionog projekta mogu da ostvare bliskom saradnjom i koordinacijom svih zainteresovanih Strana na pravnom, regulatornom, ekonomskom, finansijskom, fiskalnom, tehničkom i eksploatacionom nivou.
Potvrđujući svoje uverenje da Okvirni sporazumINOGATEobezbeđuje optimalni institucionalni okvir, unutar kog takav Projekat može da se strukturira,
Svesne potrebe da se preduzmu sve odgovarajuće mere za zaštitu životne sredine, zdravlja i bezbednosti svog stanovništva,
Dogovorile su se o sledećem:

Član 1.

Termini i zaglavlja

1. Termini koji se koriste u ovom protokolu imaju isto značenje kao i u Okvirnom sporazumuINOGATE, osim ako je u Protokolu druga~ije navedeno.
2. Za svrhe ovog protokola:
Naftovod zna~i naftovod kojim se nafta transportuje od rumunske luke Konstanca na Crnom moru, preko teritorija Rumunije, Savezne Republike Jugoslavije i Republike Hrvatske do hrvatske luke Omi{aq na Jadranskom moru.
Komponenta naftovoda zna~i deo Naftovoda koji je u vlasni{tvu ili pod operativnom kontrolom jedne Strane ili nekog pravnog subjekta (dr`avnog organa, dr`avnog ili privatnog preduze}a).
Subjekat komponente naftovoda je pravni subjekt (dr`avni organ, dr`avno ili privatno preduze}e), koji poseduje ili upravqa delom ili bilo kojim drugim infrastrukturnim objektom ~itavog Naftovoda, ili ima pravo da to ~ini, i u~estvuje u uspostavqawu i funkcionisawu Projekta.
Projekat zna~i sve radwe planirawa i sprovo|ewa u ciqu uspostavqawa i funkcionisawa Naftovoda, kao {to je opisano u gorwem tekstu.
Okvirni sporazum zna~i Okvirni sporazum INOGATEo institucionalnim uslovima za uspostavljanje međudržavnih sistema za transport nafte i gasa, potpisan u Kijevu, 22. jula 1999.
3. Naslovi u ovom protokolu služe samo kao referenca i ne treba ih tumačiti tako da utiču na tumačenje odredaba ovog protokola.

Član 2.

Projekat

1. Strane su saglasne da se uspostavi međudržavni transportni sistem (naftovod) za transport nafte od rumunske luke Konstanca na Crnom moru, preko teritorija Rumunije, Savezne Republike Jugoslavije i Republike Hrvatske do hrvatske luke Omišalj na Jadranskom moru (u daljem tekstu: Projekat), korišćenjem postojećih transportnih sredstava ili objekata i gradnjom novih tansportnih sredstava ili objekata, zavisno od toga što je pogodnije.
2. U tu svrhu, Strane preuzimaju obavezu da preduzmu sve razumne napore da olakšaju projektovanje, formiranje i funkcionisanje Projekta i da sarađuju u dobroj veri, u skladu sa odredbama ovog protokola, Okvirnog sporazuma i svim drugim odgovarajućim pravilima.
3. Strane će Projektu dati visok prioritet i svojim nadležnim državnim organima će dati instrukcije s tim u vezi.

Član 3.

Međudržavni komitet

1. Strane će, u skladu sa članom 8.3. Okvirnog sporazuma, osnovati Međudržavni komitet, kome će Strane dati zadatak da prati, u njihovo ime i za njihov račun, sva pitanja vezana za uspostavljanje i funkcionisanje Projekta shodno ovom protokolu, Okvirnom sporazumu i svim drugim odgovarajućim pravilima.
2. Svaka Strana iz ovog protokola će odrediti po jednog predstavnika i jednog zamenika predstavnika da učestvuje, u periodu od najmanje tri godine, u gore pomenutom Međudržavnom komitetu. Prva dužnost Međudržavnog komiteta biće razrada i usvajanje Pravila rada.

Član 4.

Komitet za vanredne situacije

1. Strane osnivaju Komitet za vanredne situacije radi izvršavanja sledećih zadataka:
Davanje preporuka u vezi sa koordinacijom svih neophodnih koraka, mera i zajedničkih akcija koje treba da preduzmu Vlade Strane na svojim teritorijama kako bi osigurale bezbednost i zaštitu objekata Projekta u slučajevima kao što su:
- prirodne nepogode,
- zemljotresi,
- radioaktivno ili hemijsko zagađenje,
- ratno stanje i drugi događaji slične prirode,
- akti terorizma ili sabotaže i drugi događaji slične prirode,
- okolnosti koje izazivaju ili mogu da izazovu zagađivanje životne sredine.
kao i svaki drugi zadatak koji Strane smatraju pogodnim, u cilju osiguranja bezbednosti i zaštite Projekta.
2. Svaka Strana ovog protokola će odrediti po jednog predstavnika i jednog zamenika predstavnika koji će učestvovati u gore pomenutom Komitetu za vanredne situacije. Komitet za vanredne situacije će razraditi i usvojiti svoja Pravila rada.

Član 5.

Ovlašćeni nadležni subjekti

1. U skladu sa članom 13. Okvirnog sporazuma, Strane potpisnice ovog protokola ovim putem imenuju sledeće subjekte, koji će biti odgovorni za implementaciju ovog protokola, u skladu sa odredbama ovog protokola, Okvirnog sporazuma i svim drugim odgovarajućim propisima:
- Ministarstvo industrije i prirodnih resursa Rumunije,
- NIS Naftna industrija Srbije (Savezna Republika Jugoslavija),
- jadranski naftovod (Republika Hrvatska).
2. Gore pomenuti subjekti ovim dobijaju zadatak da nastave sa svim neophodnim aranžmanima za uspostavljanje Projekta.

Član 6.

Aktivnosti ovlašćenih nadležnih subjekata

1. Ovlašćeni nadležni subjekti određeni u gornjem članu 5. precizno će utvrditi predmet Projekta pridržavajući se međunarodno priznatih standarda naftne industrije, u skladu sa članom 4. stav 3. Okvirnog sporazuma. Za tu svrhu, ovlašćeni nadležni subjekti će utvrditi:
- postojeće stanje i pojedinačne kapacitete komponenata Naftovoda;
- potrebne radove, usluge i opremu za svaku komponentu Naftovoda, kako bi se omogućilo puštanje u rad celog Naftovoda punim kapacitetom;
- tehničke specifikacije i standarde za obezbeđivanje takvih radova, usluga i opreme;
- iznos potrebne investicije po komponenti Naftovoda za takve radove, usluge i opremu;
- dinamiku takvih radova, usluga ili kupovine opreme po svakoj komponenti Naftovoda za takve radove, usluge i opremu;
- dinamiku takvih radova, usluga ili kupovine opreme po svakoj komponenti Naftovoda, da bi se postiglo da Naftovod proradi punim kapacitetom;
- opis neophodne dodatne infrastrukture, kao što su putevi, komunikacione mreže i drugi radovi, neophodni za neometano funkcionisanje Naftovoda;
- operativne troškove po Komponenti naftovoda;
- konkurentnu ukupnu transportnu tarifu Naftovoda;
- tarifu za svaku komponentu Naftovoda;
- finansijsku strukturu i garancije projekta.
2. Čineći to, Ovlašćeni nadležni subjekti mogu izraditi jednu ili više studija izvodljivosti ili preliminarnih studija, uključujući studije o uticaju na životnu sredinu, uzimajući u obzir eventualne postojeće studije, informacije ili podatke raspoložive u ovoj oblasti. U tom smislu, Ovlašćeni nadležni subjekti mogu se obratiti Evropskoj uniji za dobijanje tehničke i finansijske pomoći koja je potrebna za izradu gore pomenutih studija.
3. Strane su saglasne da će postojati konačna Studija o izvodljivosti za čitav Projekat koju mora da odobri Međudržavni komitet kao preduslov za razvoj projekta.
4. Ovlašćeni nadležni subjekti će tražiti i obezbediti finansiranje za potrebne investicije, u saradnji sa Subjektima komponente Naftovoda i u konsultaciji sa Stranama, koristeći razne raspoložive finansijske šeme.
5. Ovlašćeni nadležni subjekti će tražiti i obezbediti, u saradnji sa Subjektima komponente Naftovoda i u konsultaciji sa Stranama, da proizvođači nafte preuzmu srednjoročne i dugoročne obaveze u vezi sa transportom određenih količina nafte kroz sistem.
6. U izvršavanju svojih zadataka u vezi sa realizacijom Projekta, Ovlašćeni nadležni subjekti mogu, po donošenju jednoglasne odluke, formirati između sebe, sa ili bez učešća neke treće strane, na osnovu zajedničke odluke, bilo kakvo zajedničko telo ili tela koje smatraju poželjnim za uspešnu realizaciju i funkcionisanje Naftovoda.

Član 7.

Obezbeđivanje