ZAKON
O USLOVIMA ZA OBAVLjANjE PROMETA ROBE, VRŠENjE USLUGA U PROMETU ROBE I INSPEKCIJSKOM NADZORU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 39/96, 20/97, 46/98, 34/01, 80/02 i 101/2005)
I. UVODNE ODREDBE
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se uslovi za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe (u daljem tekstu: usluge) i inspekcijski nadzor.
Član 2.
Promet robe i usluga vrši se pod uslovima i na način određen saveznim zakonom, ovim zakonom, drugim propisima kojima se uređuje promet robe i usluga i u skladu sa dobrim poslovnim običajima i poslovnim moralom.
Član 3.
Promet robe na veliko je kupovina robe radi dalje prodaje ili prerade.
Promet robe na veliko je i kupovina robe koja se po nalogu kupca neposredno isporučuje bez prethodnog uskladištenja (tranzitni promet).
Promet robe na malo je prodaja robe krajnjim potrošačima.
Promet robe na malo je i diskontna prodaja krajnjim potrošačima.
Diskontna prodaja krajnjim potrošačima je prodaja one robe čija je maloprodajna cena opterećena manjim procentom za pokriće troškova prometa od onog koji se primenjuje u drugim maloprodajnim objektima, za istu vrstu robe, a radi konkurencije na tržištu.
Član 4.
Odredbe ovog zakona koje se odnose na preduzeća koja obavljaju promet robe i usluga, primenjuju se i na druga pravna lica, fizička lica i preduzetnike koji obavljaju promet robe ili vrše usluge, ako ovim ili drugim zakonom nije drugačije određeno.
Član 5.
Usluge u prometu robe su: agencijske, posredničke, zastupničke, komisione, berzanske, usluge uskladištenja, otpremanja i dopremanja robe, usluge kontrole kvaliteta i kvantiteta robe, usluge osiguranja robe, usluge ekonomske propagande i promocije, usluge tržnice i druge usluge uobičajene u prometu.
Član 6.
Promet robe i usluga obavlja se u odgovarajućim prostorijama u kojima su obezbeđeni potrebni uređaji i oprema za koje je nadležan organ doneo rešenje da su ispunjeni minimalno-tehnički i drugi propisani uslovi.
Promet robe koja po svojoj prirodi ne zahteva posebno rukovanje i čuvanje, može se obavljati i na tezgama i drugim sličnim objektima koji su postavljeni i koriste se u skladu sa propisanim uslovima.
Ministar nadležan za poslove trgovine propisaće minimalno-tehničke uslove u pogledu poslovnih prostorija, uređaja i opreme kao i vrstu robe koja se može prodavati na tezgama i drugim sličnim objektima i posebne uslove takve prodaje u smislu stava 2. ovog člana.
Član 7.
Prometom robe, odnosno vršenjem usluga mogu se baviti preduzeća, druga pravna lica, fizička lica i preduzetnici koji su upisani u odgovarajući registar nadležnog organa za obavljanje tih delatnosti.
Lica iz stava 1. ovog člana dužna su da rešenje o upisu u registar kao i rešenje o ispunjenju minimalno-tehničkih uslova za obavljanje prometa i vršenja usluga drže u prostorijama, odnosno na svakom prodajnom mestu gde se delatnost obavlja.
Član 7a
Prodaja bez akciznih markica proizvoda za koje je propisana obaveza označavanja akciznim markicama, smatra se neovlašćenim prometom.
Vlada Republike Srbije može propisati bliže uslove za obavljanje prometa proizvoda koji su oporezovani akcizama.
II. OBAVLjANjE PROMETA ROBE
Član 8.
Poslovanje preduzeća koja obavljaju promet osnovnih proizvoda (hleb, brašno, mleko, meso, šećer, jestivo ulje i mast, so, krompir, luk, kupus, pasulj i sl.), koja su određena kao nosioci snabdevanja, je nezamenljiv uslov života i rada građana - potrošača na određenom području.
Preduzeća iz stava 1. ovog člana dužna su da blagovremeno preduzmu potrebne mere da obezbede snabdevanje potrošača osnovnim proizvodima.
Član 8a
Ako na tržištu nastanu poremećaji u proizvodnji i prometu određene robe, i ako se poremećaji ne mogu otkloniti merama tekuće ekonomske politike, Vlada Republike Srbije može popisati privremene mere za sprečavanje i otklanjanje poremećaja dok oni traju.
Član 9.
Promet robe iz člana 6. stav 2. ovog zakona mogu vršiti preduzetnici koji imaju registrovanu radnju za promet robe na malo na tezgama i sličnim objektima postavljenim na zelenim, robnim ili kvantaškim pijacama i drugim javnim mestima određenim urbanističkim planom za koje je opština, grad ili organizacija ovlašćena za upravljanje javnom površinom, propisala bliže uslove postavljanja, korišćenja i način numerisanja.
Na tezgama i sličnim objektima iz stava 1. ovog člana zanatske neprehrambene proizvode i proizvode domaće radinosti mogu prodavati preduzetnici koji te proizvode izrađuju, a polovnu robu fizička lica.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, industrijski pakovan sladoled, bezalkoholna pića i pivo u originalnom pakovanju mogu prodavati i pravna lica, van poslovnih prostorija, iz odgovarajućih rashladnih uređaja.
Član 10.
Lica koja obavljaju poljoprivrednu, zanatsku i drugu delatnost mogu prodavati proizvode ostvarene tom delatnošću, u skladu sa zakonom.
Pod proizvodima ostvarenim delatnošću iz stava 1. ovog člana smatraju se i prehrambeni proizvodi dobijeni za isporučene sopstvene proizvode u kompenzacionom poslu.
Član 11.
Preduzeće koje nudi robu na prodaju preko kataloga dužno je da u katalogu označi prodajnu cenu robe i druge uslove prodaje, kao i vreme važenja te cene i tih uslova.
Član 12.
Preduzeće koje obavlja promet na malo sa plaćanjem robe pre isporuke (motorna vozila, ogrev i sl.), dužno je da vodi evidenciju o redu uplate koja sadrži: redni broj, ime kupca i datum uplate. Prilikom isporuke, u ovu evidenciju unosi se datum isporuke.
Preduzeće iz stava 1. ovog člana dužno je da kupcu izda potvrdu sa podacima o redu uplate i da se pri isporuci pridržava reda uplate.
Član 13.
Ako se proizvod prodaje sa garantnim listom, prodavac je dužan da prilikom prodaje u garantni list upiše datum prodaje i to potvrdi pečatom i potpisom odgovornog lica.
Član 14.
Preduzeće koje obavlja promet robe i vrši usluge popravke proizvoda dužno je, na zahtev kupca, da mu vrati zamenjene delove.
Član 15.
Preduzeće koje se bavi proizvodnjom, prometom robe ili vršenjem usluga, ne može radnicima u preduzeću davati robu besplatno, prodavati robu po nižoj ceni, niti davati druge povlastice pri kupovini robe bez obračunatog poreza na promet.
Član 16.
Preduzeća i preduzetnici koji se bave prometom robe i vršenjem usluga u prometu robe dužni su da vode evidenciju o primljenoj i prodatoj, odnosno isporučenoj robi i izvršenoj usluzi, i da obezbede dostupnost te evidencije.
Evidencija iz stava 1. ovog člana vodi se za svako prodajno mesto, odnosno poslovnu jedinicu u kojoj se obavlja promet ili vrši usluga.
Evidencija se vodi na osnovu isprava o izradi, odnosno nabavci robe ili isprava o naručenim uslugama (faktura, dostavnica, prijemnica, radni nalog, porudžbenica i dr.) i na osnovu isprava o prodaji robe (fakture, trake registar iPCkase ili paragon bloka) i drugih isprava koje sadrže podatke o količini i vrednosti prodate robe.
Evidencija i isprave se drže na svakom prodajnom mestu, odnosno u poslovnoj jedinici, a isprave o prevozu u prevoznom sredstvu.
Lica iz stava 1. ovog člana ne mogu prodavati ni prevoziti robu, odnosno vršiti usluge za koje nemaju isprave propisane sadržine i koje nisu propisno evidentirali.
Ministar nadležan za poslove trgovine propisaće sadržinu i način vođenja evidencije iz stava 1. ovog člana.
Član 16a
Preduzeće koje obavlja promet robe ili vrši usluge u prometu robe dužno je da na poslovnim prostorijama