-----------------------
NAPOMENA REDAKCIJE (1):
Odredbe ovog zakona koje se odnose na poreski postupak prestaju da važe danom primene Zakona o poreskoj administraciji ("Sl. list RCG", br. 65/01)
NAPOMENA REDAKCIJE (2):
Odredbe ovog zakona koje se odnose na obveznike, osnovice i stope doprinosa za zdravstveno osiguranje prestaju da važe danom primene Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Sl. list RCG", br. 39/04)
NAPOMENA REDAKCIJE (3):
Na osnovu Zakona o objedinjenoj registraciji i sistemu izvještavanja o obračunu i naplati poreza i doprinosa ("Sl. list SCG", broj 29/05), prestaju da važe odredbe ovog Zakona koje se odnose na registraciju poreskih obveznika i osiguranika i podnošenje prijave za obračun i plaćanje poreza i doprinosa, koje su u suprotnosti sa navedenjnim zakonom.
-----------------------
***
ZAKON
O DOPRINOSIMA ZA SOCIJALNO OSIGURANjE
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 32/93, 3/94, 17/94, 42/94, 1/95, 13/96, 45/98, 39/04, 29/05)
I OPŠTE ODREDBE
Član 1
Ovim zakonom uvode se doprinosi za finansiranje obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja i osiguranja od nezaposlenosti (u daljem tekstu: socijalno osiguranje).
Sredstva za finansiranje socijalnog osiguranje mogu se obezbjeđivati i drugim instrumentima u skladu sa zakonom.
Član 2
Doprinosi za socijalno osiguranje su:
- doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje,
- doprinosi za zdravstveno osiguranje,
- doprinosi za osiguranje od nezaposlenosti.
Član 3
Doprinose iz člana 2 ovog zakona plaćaju:
1) osiguranici
2) poslodavci, i
3) drugi obveznici.
Član 4
Stope doprinosa za obavezno socijalno osiguranje su proporcionalne.
Član 5
Doprinosi iz člana 2 ovog zakona prihodi su Republičkog fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, Republičkog fonda za zdravstvo i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
II OBVEZNICI DOPRINOSA
1. Doprinos koji plaćaju osiguranici
Član 6
Obveznici doprinosa za socijalno osiguranje su osiguranici utvrđeni propisima kojima se uređuju pojedine vrste socijalnog osiguranja, i to:
1) zaposleni i druga lica koja u skladu sa propisima o radnim odnosima ostvaruju zaradu, odnosno platu, odnosno naknade i izabrana ili imenovana lica ako za svoj rad primaju platu, odnosno naknadu;
2) fizička lica koja u skladu sa zakonom samostalno obavljaju privrednu i drugu djelatnost kao osnovno zanimanje (u daljem tekstu: preduzetnici), nezavisno od toga da li su po drugom osnovu osigurani.
Član 7
Obveznik doprinosa za svoje zdravstveno osiguranje i za zdravstveno osiguranje članova svog domaćinstva je fizičko lice koje je, u smislu zakona kojim se uređuje oporezivanje dohotka građana, obveznik poreza na dohodak građana za katastarski prihod od poljoprivrede i šumarstva.
Domaćinstvom u smislu stava 1 ovog člana smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda ostvarenih radom njenih članova, bez obzira na srodstvo.
Pod domaćinstvom se, u smislu ovog zakona, smatra zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda ostvarenih radom njenih članova, bez obzira na srodstvo.
Član 8
Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje ne plaćaju obveznici iz člana 6 tačka 2) i člana 7 ovog zakona, koji su penzionisani kao samostalni umjetnici i zemljoradnici ako i dalje nastave da obavljaju te djelatnosti.
Član 9
Obveznici doprinosa za zdravstveno osiguranje su i zemljoradnici koji se bave poljoprivredom ako nijesu zaposleni ili ne obavljaju samostalnu djelatnost kao osnovno zanimanje, kao i druga lica koja su vlasnici, imaoci prava korišćenja ili plodouživanja poljoprivrednog ili šumskog zemljišta.
Doprinos za zdravstveno osiguranje plaćaju:
1) državljani Republike Crne Gore koji primaju penziju, invalidninu ili rentu od inostranog nosioca osiguranja, ako nijesu osigurani po drugom osnovu;
2) strani državljani na školovanju i stručnom usavršavanju, i
3) monasi i monahinje.
2. Doprinos koji plaćaju poslodavci
Član 10
Obveznici doprinosa za socijalno osiguranje iz člana 3 tačka 2) ovog zakona su pravna i fizička lica koja imaju zaposlene (u daljem tekstu: poslodavci).
Obveznik doprinosa za zdravstveno osiguranje za lica koja se nalaze na neplaćenom odsustvu dužem od 20 dana je poslodavac.
3. Doprinos koji plaćaju drugi obveznici
Član 11
Poslodavac kod koga zaposleni radi do jedne trećine preko putnog radnog vremena, u skladu sa propisima o radnim odnosima, je obveznik doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za slučaj invalidnosti ili tjelesnog oštećenja prouzrokovanih povredom na radu ili profesionalnom bolešću.
Član 12
Za radnike za čijim radom je prestala potreba za vrijeme dok ostvaruju novčanu naknadu, Zavod za zapošljavanje Crne Gore je obveznik doprinosa za zdravstveno osiguranje, penzijsko i invalidsko osiguranje, a prema odredbama Zakona o radnim odnosima i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Za nezaposlena lica koja pod određenim uslovima ostvaruju pravo na naknadu, a prema odredbama Zakona o zapošljavanju, za vrijeme dok ostvaruje pravo na novčanu naknadu, Zavod za zapošljavanje Crne Gore je obveznik doprinosa za zdravstveno osiguranje.
Član 13
Republički fond penzijskog i invalidskog osiguranja je obveznik doprinosa za zdravstveno osiguranje za:
1) korisnike prava na penziju i
2) korisnike novčanih naknada po osnovu preostale radne sposobnosti.
Član 14
Obveznik doprinosa za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje za slučaj povrede na radu ii profesionalne bolesti je:
1) za lica koja rade volonterski u skladu sa propisima o radnim odnosima i lica koja se nalaze na stručnom osposobljavanju, dokvalifikaciji ili prekvalifikaciji, koja uputi organizacija nadležna za zapošljavanje - Zavod za zapošljavanje Crne Gore;
2) za učenike i studente koji se u skladu sa zakonom nalaze na obaveznom proizvodnom radu, profesionalnoj praksi ili praktičnoj nastavi i lica koja rade volonterski u skladu sa propisima o radnim odnosima - organizacija koja prijavljuje ova lica na osiguranje (škola, organizacija u kojoj se obavlja volonterski rad i dr.);
3) za članove omladinskih i studentskih organizacija - omladinske, odnosno studentske organizacije za vrijeme radnog angažovanja;
4) za lica koja se nalaze na izdržavanju kazne dok rade u privrednoj jedinici ustanove za izdržavanje kazne (radionice, radilišta i sl.) i na drugom radnom mjestu - ustanova za izdržavanje kazne;
5) za učesnike organizovanih javnih radova, odbrane, društvene samozaštite i lica na obavljanju društvenih funkcija ili građevinskih dužnosti, na poziv državnih ili drugih ovlašćenih organa, pod uslovom da ne plaćaju doprinos za socijalno osiguranje po drugom osnovu - organizator ovih aktivnosti;
6) za lica koja u skladu sa Zakonom o radnim odnosima obavljaju privremene ili povremene poslove - isplatilac prihoda.
Član 15
Za lica koja zbog privremene spriječenosti za rad po propisima o zdravstvenom osiguranju, ostvaruju pravo na novčanu naknadu, obveznik doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i osiguranje od nezaposlenosti je poslodavac.
Za lica koja, po propisima o dječjoj zaštiti, koriste pravo na novčanu naknadu po osnovu porodiljskog odsustva, obveznik doprinosa za socijalno osiguranje je lice koje obezbjeđuje tu naknadu.
III OSNOVICE DOPRINOSA
Član 16
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za obveznike iz člana 6 tačka 1) ovog zakona čini:
1) naknada zarada, odnosno plata i druga lična primanja;
2) naknada zarade, odnosno plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad koje isplaćuje poslodavac, porodiljskog odsustva, i za vrijeme plaćenog odsustva, i
3) naknada zarade, odnosno plate za vrijeme korišćenja prava po osnovu preostale radne sposobnosti - prava na prekvalifikaciju i dokvalifikaciju, čekanja na raspoređivanje, odnosno zaposlenje i za vrijeme rada po tom osnovu.
Član 17
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za zaposlene upućene na rad u inostranstvo i za zaposlene kod lica koja obavljaju djelatnost u inostranstvu čini zarada, odnosno plata koju bi, u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom, ostvarili u zemlji na istim ili sličnim poslovima.
Član 17a
Osnovicu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za lica iz člana 10 stav 1 tačka 3. i 4. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ("Službeni list SRCG", br. 14/83, 12/85, 14/89 i 28/91 i "Službeni list RCG", br. 18/92 i 20/93) čini ostvarena zarada, s tim što ne može biti manja od trostrukog iznosa minimalne neto zarade u Republici niti veća od petnaestostrukog iznosa ove zarade u mjesecu za koji se doprinos plaća.
U okviru raspona iz stava 1 ovog člana Republički fond penzijskog i invalidskog osiguranja vrši razvrstavanje osiguranika u zavisnosti od njihove kvalifikacije, odnosno stručne spreme.
Član 18
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za državljane Republike Crne Gore koji su na teritoriji Republike zaposleni kod stranih konzularnih ili diplomatskih predstavništava ili su zaposleni kod stranih pravnih ili fizičkih lica i za strane državljane i lica bez državljanstva koji su na teritoriji Republike zaposleni kod stranih pravnih ili fizičkih lica, kod međunarodnih organizacija i ustavna stranih diplomatskih ili konzularnih predstavništava, čini isplaćena zarada, s tim da ne može biti manja od četvorostruke minimalne zarade u Republici u mjesecu za koji se doprinos plaća.
Član 19
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za obveznike iz člana 6 tačka 2) ovog zakona čini neto prihod utvrđen na način određen Zakonom o porezu na dohodak građana.
Osnovica doprinosa iz stava 1 ovog člana ne može biti manja od trostrukog iznosa minimalne neto zarade u Republici u mjesecu za koji se doprinos plaća ni veća od petnaestostrukog iznosa ove zarade.
Visinu neto prihoda iz stava 1 ovog člana, za obveznike koji ne ostvaruju redovne mjesečne prihode (sveštenici, vjerski službenici i dr.), utvrđuje nadležna organizacija socijalnog osiguranja.
Član 19a briše se.
Član 20
Osnovicu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zemljoradnika čini iznos od 50% prosječne mjesečne neto zarade u Republici u mjesecu za koji se doprinos plaća, s tim što obveznik može, u skladu sa zakonom, izabrati veću osnovicu doprinosa.
Član 21
Osnovicu doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 9 stav 1 ovog zakona čini katastarski prihod koji služi kao osnovica za plaćanje poreza.
Osnovica iz stava 1 ovog člana za osiguranike zemljoradnike ne može biti niža od iznosa dve minimalne neto zarade u Republici u mjesecu za koji se doprinos plaća.
Član 22
Osnovicu doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike:
1) iz člana 9 stav 2 tačka 1) čini iznos ličnog primanja u mjesecu za koji se obaveza plaća s tim što ne može iznositi više od pet minimalnih neto zarada u Republici u mjesecu u kome se obaveza plaća, a ukoliko se lično primanje ostvaruje u stranoj valuti, strana valuta se preračunava po važećem kursu na dan ostvarivanja primanja;
2) iz člana 9 stav 2 tačka 2) čini iznos dvije minimalne neto zarade zaposlenih u Republici u mjesecu u kome se doprinos plaća;
3) iz člana 9 stav 2 tačka 3) čini iznos zagarantovane neto zarade u Republici u mjesecu u kome se doprinos plaća.
Član 23
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za obveznike - poslodavce čini ukupan iznos zarada, odnosno plata i naknada zarada, odnosno plata iz čl. 16, 17 i 18 ovog zakona.
Osnovicu doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 10 stav 2 ovog zakona čini zarada odnosno plata koju bi lice ostvarilo na svom ili sličnom radnom mjestu da je bilo na radu.
Član 24
Osnovicu doprinosa za penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 12 ovog zakona čini iznos novčane naknade ostvarene po propisima o radnim odnosima, odnosno po osnovu nezaposlenosti.
Član 25
Osnovica doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za primanja po osnovu invalidnosti i tjelesnog oštećenja prouzrokovanih povredom na radu ili profesionalnom bolešću, za obveznike iz člana 11 ovog zakona je zarada, odnosno plata za rad od jedne trećine radnog vremena.
Član 26
Osnovicu doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 13 ovog zakona čini iznos neto penzije odnosno novčane naknade.
Član 27
Osnovicu doprinosa za obveznike iz člana 14 ovog zakona čini, i to:
1) za obveznike - lica koja rade volonterski u skladu sa propisima o radnim odnosima i lica koja se nalaze na stručnom osposobljavanju, dokvalifikaciji ili prekvalifikaciji, iznos ostvarenog ličnog primanja koji ne može biti manji od minimalne neto zarade u Republici u mjesecu u kome se doprinos plaća;
2) za obveznike članove omladinskih i studentskih zadruga, iznos ugovorene zarade;
3) za ostale obveznike iz člana 14 ovog zakona - iznos zagarantovane zarade u Republici u mjesecu u kome se doprinos plaća.
Član 28
Osnovicu doprinosa iz člana 15 ovog zakona čini naknada zarade, odnosno plate.
Član 29
Osnovicu doprinosa za socijalno osiguranje za vrijeme provedeno na neplaćenom odsustvu do 30 dana i u istražnom zatvoru do 30 dana čini ostvarena zarada, odnosno plata u mjesecu koji prethodi mjesecu u kome se lice nalazi na neplaćenom odsustvu, odnosno istražnom zatvoru, s tim da ne može biti manja od zagarantovane zarade u Republici za mjesec u kome se doprinos plaća.
IV STOPE DOPRINOSA
1. Stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje
Član 30
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za lica iz člana 17a ovog zakona iznosi 24%.
Član 31
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po kojoj obveznik iz člana 10 ovog zakona plaća doprinos na osnovice osiguranja iz čl. 23 i 29 ovog zakona iznosi 12%.
Član 32
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po kojoj obveznici iz čl. 12 i 15 ovog zakona plaćaju doprinos na osnovice osiguranja iz čl. 24 i 28 ovog zakona iznosi 20%.
Član 33
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje obveznika iz člana 11 ovog zakona, na osnovicu osiguranja iz člana 25 ovog zakona iznosi 8%.
Član 34
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje obveznika iz člana 14 ovog zakona na osnovicu osiguranja iz člana 27 ovog zakona iznosi 2%.
Član 35
Dodatni doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje plaćaju obveznici iz člana 10. stav 1 ovog zakona za zaposlene kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, i to:
1) po stopi od 4% za osiguranike raspoređene na radna mjesta na kojima se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 14 mjeseci staža osiguranja;
2) po stopi od 6% za osiguranike raspoređene na radna mjesta na kojima se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 15 mjeseci staža osiguranja;
3) po stopi od 8% za osiguranike raspoređene na radna mjesta na kojima se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 16 mjeseci staža osiguranja;
4) po stopi od 12% za osiguranike raspoređene na radna mjesta na kojima se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 18 mjeseci staža osiguranja.
Član 36
Stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po kojoj obveznici iz člana 6 tačka 2) ovog zakona plaćaju doprinos na osnovicu osiguranja iz člana 19 ovog zakona iznosi 24%.
Član 37
Stopa doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje po kojoj obveznici iz člana 7 ovog zakona plaćaju doprinos na osnovicu osiguranja iz člana 20 ovog zakona iznosi 20%.
2. Stope doprinosa za zdravstveno osiguranje
Član 38
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 6 tačka 1) i člana 9 stav 2 tačka 3) ovog zakona na osnovice iz čl. 16, 17, 18 i 22 alineja 3 ovog zakona iznosi 7,50%.
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 9 stav 2 tač. 1) i 2) ovog zakona na osnovicu iz člana 22. al. 1 i 2 ovog zakona iznosi 15%.
Član 39
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 13 ovog zakona na osnovicu iz člana 26 ovog zakona iznosi 19%.
Član 40
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 12 ovog zakona na osnovicu iz člana 24 ovog zakona iznosi 9,70%.
Član 41
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 10 stav 1 ovog zakona na osnovicu iz člana 23 stav 1 ovog zakona iznosi 7,5%.
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 10 stav 2 ovog zakona, na osnovicu iz člana 23 stav 2 ovog zakona iznosi 15%.
Član 42
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 14. ovog zakona na osnovicu osiguranja iz člana 27 ovog zakona iznosi 1%.
Član 43
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 15 stav 2 ovog zakona na osnovicu iz člana 28 ovog zakona iznosi 15%.
Član 44
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 6 tačka 2) ovog zakona na osnovicu osiguranja iz člana 19 ovog zakona iznosi 15%.
Izuzetno od stava 1 ovog člana stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za 1994. godinu iznosi 20%.
Član 45
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje obveznika iz člana 9 stav 1 ovog zakona na osnovicu iz člana 21 stav 1 ovog zakona iznosi 20%.
3. Stope doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti
Član 46
Stopa doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti obveznika iz člana 6 tačka 1) ovog zakona na osnovicu iz čl. 16, 17 i 18 ovog zakona iznosi 0,5%.
Stopa doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti obveznika iz člana 6 tačka 2) ovog zakona na osnovicu iz člana 19 ovog zakona iznos 1%.
Član 47
Stopa doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti obveznika iz člana 10 stav 1 i člana 15 ovog zakona na osnovice iz čl. 23 i 28 ovog zakona iznosi 0,50%.
4. Utvrđivanje i naplata doprinosa
Član 48
Doprinos za socijalno osiguranje na teret osiguranika i poslodavca obračunava isplatilac zarada, odnosno plata i naknada zarada, odnosno plata, prilikom svake isplate i uplaćuje ih na propisane račune.
Obaveza iz stava 1 ovog člana se odnosi i na organizacije iz člana 5. ovog zakona.
Doprinos za zdravstveno osiguranje iz člana 10 stav 2 ovog zakona obračunava i uplaćuje poslodavac na način utvrđen u stavu 1 ovog člana.
Član 49
Doprinosi za socijalno osiguranje obveznika iz člana 6 tačka 2) ovog zakona i obveznika doprinosa za penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje iz člana 7 i člana 9 stav 1 ovog zakona, plaćaju se na način na koji se vrši obračun i naplata akontacionih poreza na dohodak građana tih obveznika.
Član 50
U pogledu načina utvrđivanja doprinosa, revalorizacije obaveza po osnovu doprinosa, rokova i načina plaćanja, obračunavanja i drugih pitanja koja nijesu uređena ovim zakonom, izuzev odredaba koje se odnose na poreska oslobođenja i olakšice, primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuje porez na dohodak građana.
Član 50a
Revalorizacija obaveza po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje vrši se prema kretanju prosječnih neto zarada u Republici, a prema podacima nadležnog organa za poslove statistike.
Način i postupak sprovođenja revalorizacije iz stava 2 ovog člana propisuje Fond penzijskog i invalidskog osiguranja.
Član 50b
Sredstva po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje za nezaposlena lica koja se nalaze na evidenciji kod Zavoda za zapošljavanje, a kojima shodno odredbama Zakona o radnim odnosima ne pripada pravo na naknadu, se obezbjeđuju iz budžeta Republike.
Doprinos iz stava 1 ovog člana se plaća srazmjerno broju nezaposlenih lica a prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
Osnovicu za plaćanje doprinosa iz stava 1 ovog člana čini iznos jedne minimalne neto zarade u Republici u mjesecu za koji se obaveza plaća.
Stopa doprinosa iz stava 1 ovog člana iznosi 7,5%.
IVa - KAZNENE ODREDBE
Član 50c
Novčanom kaznom u iznosu od desetostrukog do dvjestastrukog iznosa minimalne neto zarade u Republici kazniće se za prekršaj isplatilac zarada - pravno lice i preduzetnik ako ne utvrdi ili pogrešno utvrdi i ne uplati propisane doprinose za socijalno osiguranje (član 48).
Za radnje iz stava 1 ovog člana kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od dvostrukog do desetosturkog iznosa minimalne neto zarade u Republici.
Član 50d
Novčanom kaznom u iznosu od desetostrukog do stostrukog iznosa minimalne neto zarade u Republici kazniće se za prekršaj preduzetnik ako ne uplati doprinose za socijalno osiguranje utvrđene rješenjem poreskog organa (član 49).
Član 50e
Novčanom kaznom u iznosu od jedne polovine do petostrukog iznosa minimalne neto zarade u Republici kazniće se za prekršaj fizičko lice - obveznik poreza na katastarski prihod od poljoprivrede i šumarstva, ako ne plati doprinose za socijalno osiguranje utvrđene rješenjem poreskog organa (član 49).
V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 51
Stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje za obveznike iz člana 13 ovog zakona na osnovicu iz člana 26 ovog zakona do 31. decembra 1994, godine iznosi 22%.
Član 52
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o doprinosima za socijalno osiguranje ("Službeni list RCG", broj 3/92) i Odluka o visini stope doprinosa za zdravstvenu zaštitu i zdravstveno osiguranje radi pokrića deficita ("Službeni list RCG", broj 28/91).
Član 53
Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore".
-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Pored izmjena i dopuna koje su obuhvaćene prečišćenim tekstom, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima za socijalno osiguranje ("Sl. list RCG", br. 13/96) propisano je:
Član 9
Ovlašćuje se Zakonodavni odbor Skupštine Republike Crne Gore da utvrdi prečišćeni tekst ovog zakona.
Član 10
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore".
Ovaj Zakon je objavljen 23. aprila 1996. godine.