Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 18 Zakona o lokalnoj samoupravi ("Službeni glasnik RS", broj 9/2002) i člana 22 Statuta grada Niša ("Službeni list grada Niša", broj 14/2000 i 39/2000),
Skupština grada Niša, na sednici od 29. aprila 2004. godine, donela je

ODLUKU

O OPŠTIM USLOVIMA ZA UREĐENjE GRADA

(Objavljena u "Sl. listu grada Niša", br. 23 od 4. maja 2004; 104/04, 14/07)

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom propisuju se opšti uslovi za uređenje grada Niša: za postavljanje i održavanje objekata, uređaja i drugih predmeta na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada; za održavanje objekata u opštoj upotrebi; za uređenje i održavanje spoljnih delova zgrada; za uređenje i održavanje dvorišta, neizgrađenog građevinskog zemljišta, prostora između zgrada i javnih dečijih igrališta; za raskopavanje javnih površina; za uklanjanje snega i leda; za rušenje objekata sklonih padu; opšta načela za obavljanje delatnosti u ugostiteljskim i trgovinskim objektima i za uklanjanje objekata, uređaja i drugih predmeta sa javnih površina i spoljnih delova zgrada.

Član 2

Javna površina u smislu ove odluke je:
1. izgrađeno građevinsko zemljište koje je u opštoj upotrebi, i to:
- kolovoz, trotoar, skver, trg, pešačka i biciklistička staza, pešačko ostrvo, prolaz, nadvožnjak, stepenište koje povezuje javne površine, most, kej;
- autobusko i taksi stajalište i parkiralište;
- javna zelena površina između i oko zgrada, ulični travnjak;
- javno kupalište, zajedničko dvorište zgrada kolektivnog stanovanja;
- sportski i zabavni teren i
- druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje.
2. neizgrađeno javno građevinsko zemljište koje je planom namenjeno za izgradnju javnih objekata od opšteg interesa i za javne površine i koje je u državnoj svojini.

II POSTAVLjANjE I ODRŽAVANjE OBJEKATA, UREĐAJA I DRUGIH PREDMETA NA JAVNIM POVRŠINAMA I SPOLjNIM DELOVIMA ZGRADA

Član 3

Na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada mogu se postaviti sledeći objekti i uređaji:
1. firma, bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti,
2. rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda i napitaka,
3. slobodnostojeće i zidne vitrine,
4. posude sa biljnom dekoracijom i klupe,
5. zaštitne i usmeravajuće ograde i zapreke za vozila,
6. objekti za izvođenje zabavnih programa,
7. javni časovnici,
8. ulični i drugi otvori,
9. trafike i slični objekti i
10. drugi objekti, u skladu sa posebnim propisima
Na javnim površinama privremeno se mogu deponovati građevinski materijal i ogrev.

Član 4

Objekti, uređaji i predmeti mogu se postaviti na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada u skladu sa uslovima utvrđenim ovom odlukom, na osnovu odobrenja nadležnog organa.

Član 5

Odobrenjem za postavljanje objekata, uređaja i drugih predmeta na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada određuje se mesto, površina koja se može zauzeti, vrsta objekta, uređaja ili predmeta, vreme korišćenja zauzetog prostora kao i posebni uslovi u pogledu obezbeđenja prolaza pešaka, bezbednosti saobraćaja i način uređivanja i održavanja zauzetog prostora.

Član 6

Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje objekta, uređaja i drugih predmeta na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada dužan je da, uz zahtev, priloži dokaze o ispunjenosti posebnih uslova utvrđenih ovom odlukom za postavljanje konkretnog objekta.

Član 7

Ako se zahtev odnosi na postavljanje objekata, uređaja i drugih predmeta na javnoj površini, koja predstavlja prostor od kulturno istorijskog značaja, ili na zgradama koje predstavljaju kulturna dobra, odnosno spomenike kulture, potrebna je i saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Član 8

Ako se zahtev odnosi na postavljanje objekata, uređaja i drugih predmeta na javnim zelenim površinama potrebna je saglasnost preduzeća kome su povereni poslovi održavanja javnih zelenih površina.

Član 9

Objekti, uređaji i drugi predmeti ne mogu se postavljati na javnim površinama iznad priključaka, šahti, komunalne infrastrukture, telefonsko - telegrafskih i energetskih objekata.

Član 10

Zabranjeno je prljati i oštećivati objekte, uređaje i predmete postavljene na javnoj površini, odnosno spoljnjem delu zgrade; crtanje i ispisivanje grafita i drugih natpisa po njima; uklanjanje, premeštanje i postavljanje bez odobrenja ili suprotno odobrenju i sprečavanje postavljanja tih objekata, uređaja i predmeta.

Firma, bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti

Član 11

Firma, u smislu ove odluke, je tabla od metala, stakla i sličnog odgovarajućeg materijala, na kojoj je istaknut naziv ili ime, koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost.
Pravna i fizička lica ističu firmu na spoljnoj strani ulaza poslovne zgrade, odnosno poslovne prostorije.
Istaknut naziv ili ime na firmi, u smislu stava 1 ovog člana, moraju biti ispisani na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, osim zaštićenog znaka, ili ako se radi o stranom pravnom i fizičkom licu.
Naziv ili ime na firmi, pored ćiriličkog pisma, mogu biti ispisani i latiničkim pismom, ispod ili desno od ćiriličkog.

Član 12

Bilbord je slobodnostojeći reklamni pano odgovarajućih dimenzija i materijala, namenjen za postavljanje reklamnih poruka.

Član 13

Reklamne oznake mogu se postaviti na: posebnim objektima za reklamiranje, plakatiranje i oglašavanje; zidovima i krovovima zgrada; zaštitnim i drugim ogradama; transparentima; rotirajućim i prenosivim reklamnim tablama; razapetim platnima; stubovima javne rasvete; oglasnim stubovima; panoima; kontejnerima i posudama za smeće i drugim sličnim objektima.

Član 14

Bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti ne mogu se postaviti na stub ili naličje saobraćajnog znaka, stub ili naličje semafora, stablo drveta ili ukrasno zelenilo, u trouglu preglednosti raskrsnice ili ukrštanja puta sa železničkom prugom.

Član 15

Uprava nadležna za poslove planiranja, uz prethodno pribavljeno mišljenje glavnog arhitekte, rešenjem određuje mesta za postavljanje bilbordova i posebnih objekata za reklamiranje, plakatiranje i oglašavanje, koje sadrži nazive ulica, bulevara i trgova i drugih javnih površina i spoljnih delova zgrada, broj objekata i bliže naznačenje mesta njihovog rasporeda.

Član 16

Odobrenje za postavljanje bilborda, reklamne oznake, video bima i sličnih objekata izdaje opštinska uprava gradske opštine.

Član 17

Odobrenje za postavljanje bilborda, reklamne oznake, video bima i sličnih objekata izdaje se na zahtev, uz koji je podnosilac dužan da priloži:
1. dokaz da je vlasnik objekta, odnosno da ima pravo korišćenja poslovnog objekta ili njegovog dela na koji se postavlja bilbord ili reklamna oznaka,
2. saglasnost vlasnika objekta, odnosno skupštine zgrade na koju se postavlja bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti,
3. nacrt javne površine sa tehničkim opisom i dizajnom bilborda, reklamne oznake, video bima i sličnih objekata i definisanjem materijala, boja i dr.
4. urbanističko - tehničke uslove i statički proračun sigurnosti,
5. proračun i šemu instalacija i saglasnost elektrodistribucije, ako se zahtev podnosi za postavljanje bilborda, reklamne oznake, videobima i sličnih objekata koji su osvetljeni, svetleći ili prosvetljeni.

Član 18

Vlasnici, odnosno korisnici poslovnih prostorija su dužni da firmu, bilbord, reklamnu oznaku, video bim i slične objekte održavaju u ispravnom stanju.
Neispravnim se smatraju firma, bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti na kojima je boja izbledela, slova nečitljiva, koji ne svetle u celini ili delimično, koji su skloni padu i slično.

Član 19

Bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti se postavljaju na javnim površinama i spoljnim delovima zgrada tako da svojom veličinom i položajem ne remete funkcionisanje saobraćaja i ne remete osnovnu funkciju objekata na koji se postavljaju.

Član 20

Natpisi na bilbordu, reklamnoj oznaci, video bimu i sličnim objektima moraju biti ispisani na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, osim zaštićenog znaka ili ako se radi o stranom pravnom i fizičkom licu ili proizvodu.
Bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti mogu biti osvetljeni, svetleći ili prosvetljeni.
Ako je bilbord, video bim i slični objekat osvetljen ili prosvetljen ili reklamna oznaka svetleća, izvor svetlosti mora biti postavljen tako da ne zaslepljuje učesnike u saobraćaju. Svetlost ne sme biti emitovana u isprekidanim intervalima.

Član 21

Reklame moraju biti svetleće na poslovnim prostorijama i poslovnim zgradama uBID, centralnoj i ekstra zoni i području Niške Banje koje pripada prvoj zoni.
Zone iz stava 1 ovog člana određene su Odlukom o lokalnim komunalnim taksama.

Član 22

Bilbord, reklamna oznaka i drugi slični objekti mogu da sadrže tekstualnu poruku, grafičku poruku ili obe vrste poruka.
Reklamna poruka iz stava 1 ovog člana može da bude sa jedne ili sa obe strane.

Član 23

Raspored boja i simbola na bilbordu i reklamnoj oznaci ne sme da podseća na saobraćajni znak.
Slova, brojevi i simboli na bilbordu i reklamnoj oznaci moraju da se visinom, bojom i oblikom razlikuju od slova, brojeva i simbola na saobraćajnom znaku.
Na obodu reklamne oznake kružnog, elipsastog ili trouglastog oblika ne može da se nalazi neprekidni pojas crvene boje.

Član 24

Bilbord i reklamna oznaka mogu da se postave na trotoar, pod uslovom da je za nesmetan prolaz pešaka obezbeđena širina prolaza od najmanje 3,0 m.

Član 25

Bilbord, reklamna oznaka, video bim i slični objekti mogu da se postave na uličnu fasadu zgrade, pod uslovom da se obezbedi minimalna visina od 2,5 m od trotoara.

Član 26

Bilbord i reklamna oznaka moraju biti postavljeni tako da ne zaklanjaju saobraćajni znak. Minimalna udaljenost bilborda i reklamne oznake od saobraćajnog znaka je 15 m.

Član 27

Bilbord i reklamna oznaka se postavljaju tako da ne zaklanjaju postojeći bilbord ili reklamnu oznaku. Minimalno rastojanje između postavljenih bilborda i reklamnih oznaka je 15 m.

Član 28

Gornja ivica temeljne stope nosača bilborda i reklamne oznake ne sme biti iznad nivoa terena i mora biti prekrivena travom ili materijalom kojim je obrađen okolni teren.

Rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda i napitaka

Član 29

Rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda i napitaka mogu da se postave na javnim površinama na mestima gde postoji mogućnost priključka na električnu mrežu.
Elektro-energetski kabl za snabdevanje uređaja električnom energijom mora se postaviti tako da se obezbedi slobodan i bezbedan prolaz pešaka i motornih vozila, kojima je u pešačkim zonama dozvoljen prolaz i zaustavljanje.

Član 30

Rashladni uređaji na javnim površinama uBID, centralnoj i ekstra zoni postavljaju se u skladu sa ovom odlukom i Planom postavljanja rashladnih uređaja.
Plan postavljanja rashladnih uređaja zaBID, centralnu i ekstra zonu donosi uprava nadležna za poslove planiranja, uz prethodno pribavljeno mišljenje glavnog arhitekte, i objavljuje se u "Službenom listu grada Niša".
Stručne poslove izrade plana obavlja Javno preduzeće Zavod za urbanizam Niš.
Odobrenje za postavljanje rashladnih uređaja izdaje opštinska uprava gradske opštine po sprovedenom postupku javnog oglasa u skladu sa propisom gradske opštine.

Član 31

Veće gradske opštine, uz prethodno pribavljeno mišljenje glavnog arhitekte, rešenjem određuje mesta za postavljanje rashladnih uređaja na javnim površinama koje ne pripadajuBID, centralnoj i ekstra zoni, i koje sadrži nazive ulica, bulevara i trgova i drugih javnih površina, broj uređaja, bliže naznačenje mesta njihovog rasporeda i period u kome se uređaji mogu postavljati.
Odobrenje za postavljanje rashladnih uređaja izdaje opštinska uprava gradske opštine po postupku propisanom odlukom gradske opštine.

Član 32

Lice koje je dobilo odobrenje za postavljanje rashladnog uređaja dužno je da obezbedi korpu za otpatke i da ih održava u čistom i ispravnom stanju.

Slobodnostojeće i zidne vitrine

Član 33

Slobodnostojeće vitrine su objekti napravljeni od odgovarajućeg materijala, koji se postavljaju na javnim površinama sa namenom za reklamiranje robe i oglašavanje kulturnih, sportskih i drugih javnih manifestacija.

Član 34

Slobodnostojeća vitrina može se postaviti na kolovozima, u zonama u kojima je zabranjeno kretanje vozila (pešačke zone) pod uslovom da se obezbedi minimalna slobodna širina kolovoza od 4 metra.

Član 35

Slobodnostojeća vitrina može se postaviti na zelenim površinama, odnosno travnjacima, po pribavljenom mišljenju preduzeća kome je povereno održavanje javnih zelenih površina.

Član 36

Slobodnostojeća vitrina može se postaviti u trouglu preglednosti na raskrsnicama pod uslovom da je režim saobraćaja tako uređen da se postavljanjem vitrine ne ugrožava bezbednost saobraćaja.
Dužina stranice trougla preglednosti određuje se u zavisnosti od režima saobraćaja u raskrsnici (horizontalna i vertikalna signalizacija, svetlosna signalizacija, brzina kretanja vozila i zaustavni put vozila).
Ispunjenost uslova iz ovog člana utvrđuje gradski organ uprave nadležan za saobraćaj.

Član 37

Slobodnostojeća vitrina može se postaviti na trotoaru ako se obezbedi:
- minimalna širina trotoara od 1,6 m, odnosno od 2,4 m, na mestima gde je povećana frekvencija pešaka,
- minimalna udaljenost vitrine od ivice kolovoza ili parkirališta od 0,65 m, a 0,50 m od ivice biciklističke staze.
:
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: