(Objavljena u "Sl. listu Grada Beograda", br. 22/90, 15/91, 23/92, 9/93, 25/93, 31/93, 4/94, 20/94, 27/95, 6/99 i 27/2002)
I - OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovom odlukom utvrđuju se opšti uslovi za pružanje pogrebnih usluga i održavanje gradskih groblja i krematorijuma na teritoriji grada Beograda.
Pružanje pogrebnih usluga i održavanje gradskih groblja je komunalna delatnost od javnog interesa.
Gradska groblja, u smislu ove odluke, na teritoriji opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica su: Novo groblje, Centralno groblje, Topčidersko groblje, Banjičko groblje, groblje u Lešću, Zemunsko groblje, Bežanijsko groblje (staro i novo) i groblje Orlovača. Za teritoriju opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot, gradska groblja određuju svojom odlukom skupštine tih opština.
Član 2.
Uređivanje i održavanje groblja na teritoriji iz stava 1. člana 1. ove odluke, koja nisu određena kao gradska groblja, i sahranjivanje na tim grobljima, vrši se saglasno propisu skupštine opštine na čijoj se teritoriji ta groblja nalaze.
Član 3.
Pod pogrebnim uslugama u smislu ove odluke smatra se obavljanje svih poslova vezanih za sahranjivanje umrlih lica i to: odobravanje pokopavanja posmrtnih ostataka umrlih na određenom groblju, davanje grobnog mesta na korišćenje, opremanje umrlih, njihov prenos i prevoz na groblje, čuvanje posmrtnih ostataka do sahranjivanja, sprovođenje ceremonije sahranjivanja, odnosno kremiranja, pokopavanje posmrtnih ostataka u grobno mesto, odnosno ostavljanje pepela na za to određeno mesto, kao i druge radnje u vezi sa sahranjivanjem i kremiranjem.
Pod održavanjem groblja i krematorijuma u smislu ove odluke podrazumeva se održavanje objekata na groblju koji služe za obavljanje pogrebne delatnosti (kapele, čuvarske kućice, javniWC, česme i sl.), održavanje puteva i staza unutar groblja, zelenila, kao i čistoće i reda na groblju, osim grobnih mesta i nadgrobnih obeležja, o čijem održavanju se staraju isključivo njihovi korisnici.
Član 4.
Pružanje pogrebnih usluga i održavanje gradskih groblja i krematorijuma obavlja javno komunalno preduzeće koje je osnovano za obavljanje te komunalne delatnosti, drugo preduzeće ili samostalni preduzetnik kome su ti poslovi povereni (u daljem tekstu: Preduzeće za pogrebne usluge).
Postupak poveravanja poslova regulisaće se posebnim aktom Skupštine grada Beograda.
Član 5.
Održavanje groblja i krematorijuma obavlja se prema godišnjem programu koji donosi Preduzeće za pogrebne usluge i to za teritoriju opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, uz prethodno pribavljenu saglasnost Izvršnog odbora Skupštine grada Beograda, a za teritoriju opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot, uz prethodno pribavljenu saglasnost izvršnih saveta skupština tih opština. Program naročito sadrži: vrstu, obim i dinamiku radova, kao i visinu sredstava potrebnih za njihovu realizaciju.
Preduzeće za pogrebne usluge dužno je da komunalnoj inspekciji dostavi plan održavanja groblja i krematorijuma po mesecima za tekuću godinu. Ovi planovi moraju biti usaglašeni sa utvrđenim programom iz stava 1. ovog člana.
Član 6.
U sprovođenju generalnog urbanističkog plana i srednjoročnog programa uređenja prostora, groblje ili deo groblja može se staviti van upotrebe. Odluku o tome donosi, za teritoriju opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, za gradsko groblje Skupština grada Beograda, odnosno skupštine opština za groblje koje nije određeno kao gradsko groblje, a za teritoriju opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot, skupštine tih opština.
Groblje stavljeno van upotrebe ili deo takvog groblja može se koristiti za druge namene saglasno urbanističkom planu po isteku roka počivanja za sva grobna mesta ili posle izvršenog prenosa posmrtnih ostataka iz onih grobnih mesta za koja još nije istekao rok počivanja posmrtnih ostataka.
Član 7.
Gradski organ uprave nadležan za komunalne poslove, za teritoriju opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, odnosno opštinski organ uprave nadležan za komunalne poslove za teritoriju opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot, na predlog Preduzeća za pogrebne usluge može odrediti da se za određeno mesto ne vrši sahranjivanje na gradskom groblju ili delu toga groblja ako za to nema više mesta.
Član 8.
Odredbe ove odluke primenjuju se i na groblja boraca ako zakonom nije drugačije propisano.
II - SAHRANjIVANjE
Član 9.
Pod sahranjivanjem u smislu ove odluke podrazumeva se pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog i ostavljanje ili rasipanje pepela na određeno mesto ili druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju.
Član 10.
Gradsko groblje na kome će se izvršiti pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog ili smeštaj urne određuje preduzeće za pogrebne usluge i to, po pravilu, prema teritoriji opštine na kojoj je umrli imao prebivalište u času smrti, odnosno na onom groblju gde ima mesta za sahranjivanje osim ako je bio korisnik grobnog mesta na drugom groblju.
Član 11.
Posmrtne ostatke umrlog po utvrđenoj smrti Preduzeće za pogrebne usluge prenosi i prevozi na groblje na kome će biti sahranjeni. Prilikom prenosa posmrtni ostaci moraju biti smešteni u mrtvački sanduk.
Posmrtni ostaci se do sahrane čuvaju u posebno za to određenoj prostoriji. Najmanje na jedan sat pre vremena određenog za sahranu, posmrtni ostaci moraju biti smešteni u prostoriju određenu za ispraćaj posmrtnih ostataka.
Član 12.
Preduzeće za pogrebne usluge je dužno da prevoz posmrtnih ostataka lica umrlih van stacionarnih zdravstvenih organizacija na gradsko groblje na kome će biti sahranjeni, obezbediti svakog dana u vremenu od 07,00 do 20,00 časova. Ovaj prevoz mora se izvršiti istog dana kada je ovlašćeni lekar konstatovao smrt.
Član 13.
Preduzeće za pogrebne usluge je dužno da za sahranjivanje umrlih obezbedi službu svakog dana osim nedelje i prvog dana državnog praznika, i to u vreme koje određuje to Preduzeće.
Član 14.
Prostor namenjen za sahranjivanje deli se na parcele unutar kojih se nalaze grobna mesta. Parcele i grobna mesta moraju se obeležiti brojevima.
Grobno mesto za sahranjivanje posmrtnih ostataka umrlog daje na korišćenje Preduzeću za pogrebne usluge.
Pod grobnim mestom, u smislu ove odluke, podrazumeva se grob, grobnica i mesto za smeštaj urne sa pepelom spaljenih posmrtnih ostataka.
Preduzeće za pogrebne usluge je dužno da vodi evidenciju grobnih mesta i sahranjenih lica.
Član 15.
Grob i mesto za smeštaj urne daju se na korišćenje na vreme od deset godina, a grobnica na vreme od deset do pedeset godina.
Međusobna prava i obaveze između korisnika grobnih mesta i preduzeća za pogrebne usluge uređuju se u pismenoj formi u skladu sa odredbama ove odluke.
Korisnikom grobnog mesta u smislu ove odluke, kod prve sahrane, smatra se: bračni drug umrlog lica, srodnik po krvi u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stepena zaključno, kao i bračni drugovi tih lica.
Član 16.
Za korišćenje grobnog mesta, objekata na groblju i usluga u vezi sa sahranjivanjem i ekshumacijom posmrtnih ostataka plaća se naknada.
Visinu ovih naknada uređuje Preduzeće za pogrebne usluge.
Naknada za korišćenje groba i mesta za smeštaj urne određuje se u godišnjem iznosu i plaća unapred, najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka roka za koji je ova naknada već plaćena. Naknada za korišćenje grobnice plaća se unapred za period od 10 godina.
Član 17.
Korisnik grobnog mesta nema pravo da korišćenje grobnog mesta prenese na drugo lice.
U slučaju smrti korisnika grobnog mesta pravo korišćenja grobnog mesta pripada licu koje je oglašeno za njegovog naslednika.
Ako nije određen naslednik korisnika grobnog mesta ili ako je više lica oglašeno za naslednike, ova lica su dužna da jednog između sebe odrede kao zajedničkog punomoćnika i da primerak punomoćja dostave Preduzeću za pogrebne usluge.
Međusobna prava i obaveze između lica iz st. 2. i 3. ovog člana i Preduzeća za pogrebne usluge uređuju se u pismenoj formi, u skladu sa odredbama ove odluke.
Član 18.
Posmrtni ostaci sahranjenih lica moraju da počivaju u grobnom mestu najmanje deset godina od dana sahranjivanja (u daljem tekstu: rok obaveznog počivanja).
U grob za koji nije istekao rok obaveznog plaćanja mogu se sahranjivati samo lica iz stava 3. člana 15. ove odluke.
Član 19.
Korisnik grobnog mesta odnosno porodica i srodnici sahranjenog lica imaju pravo da po isteku roka obaveznog počivanja produže rok počivanja pod uslovom da se grobno mesto uredno održava i da je plaćena naknada za proteklo vreme počivanja.
Preduzeće za pogrebne usluge može odobriti i drugom licu da pod uslovima iz stava 1. ovog člana produži rok počivanja.
Rok produženog počivanja posmrtnih ostataka u grobu i mestu za smeštaj urne iznosi deset godina, a u grobnici od deset do pedeset godina.
Ne može se produžiti rok počivanja za grobna mesta na groblju ili delu groblja koji su stavljeni van upotrebe.
Član 20.
Posmrtne ostatke iz grobova, odnosno grobnica kojima je istekao rok počivanja, Preduzeće za pogrebne usluge prenosi u poseban zajednički grob ili grobnicu o čemu Preduzeće za pogrebne usluge vodi posebnu evidenciju.
Pre prenosa posmrtnih ostataka u smislu stava 1. ovog člana Preduzeća za pogrebne usluge dužno je da pismeno opomene korisnika grobnog mesta da će, ukoliko u roku od 30 dana ne plati naknadu za korišćenje grobnog mesta i na taj način produži rok počivanja, izvršiti prenos posmrtnih ostataka u poseban zajednički grob ili grobnicu i odrediti drugog korisnika grobnog mesta, a nadgrobna obeležja i druge predmete ukloniti bez obaveze njihovog čuvanja.
U slučaju kada se pismena opomena nije mogla uručiti iz bilo kojih razloga, Preduzeće za pogrebne usluge će putem obaveštenja u sredstvima javnog informisanja pozvati korisnika grobnog mesta da postupi u skladu sa odredbama stava 1. ovog člana ukazujući na posledice propuštanja. Obaveštenje se objavljuje prema potrebi i po pravilu se koristi za istovremeno obaveštavanje većeg broja korisnika grobnih mesta.
Član 21.
Za postavljanje, prepravku i uklanjanje spomenika i drugih predmeta na grobnim mestima, potrebno je pismeno odobrenje Preduzeća za pogrebne usluge.
Za preduzimanje bilo kakve radnje na spomeniku ili drugom predmetu na grobu ili grobnici koji ima svojstvo spomenika kulture, korisnik grobnog mesta dužan je da prethodno pribavi saglasnost nadležne organizacije za zaštitu spomenika kulture.
Član 22.
Spaljivanje posmrtnih ostataka umrlih vrši se u krematorijumu.
Pri radu krematorijuma moraju se preduzeti odgovarajuće sanitarno-tehničke mere kojima se sprečava zagađivanje vazduha.
Član 23.
Posmrtni ostaci koji će se spaliti moraju biti smešteni u laki drveni sanduk bez metalnih delova.
Zahtev za spaljivanje posmrtnih ostataka podnosi se pismeno. Zahtev podnosi lice koje se stara o sahrani umrlog. Sadržinu zahteva kao i dokaze koji se moraju priložiti uz zahtev određuje Preduzeće za pogrebne usluge.
Član 24.
Pepeo spaljenih posmrtnih ostataka stavlja se odmah po njihovom spaljivanju u urnu. Urna mora biti hermetički zatvorena i sačinjena od trajnog materijala.
Prilikom podnošenja zahteva iz stava 2. člana 23. ove odluke, lice koje se stara o sahrani izjašnjava se da li će se urna sa pepelom spaljenih posmrtnih ostataka pokopati u grob, odnosno grobnicu ili položiti na posebno uređeno mesto (kolumbarijum, odnosno rozarijum).
Kolumbarijum je zid sa kasetama, a rozarijum je posebno uređena zelena površina sa kasetama, koje služe za smeštaj urni. Svaka kaseta mora da ima natpis standardizovanog oblika i veličine sa podacima o licu čiji se pepeo nalazi u urni.
Sahranjivanje pepela spaljenih posmrtnih ostataka može se izvršiti i rasipanjem pepela na posebno određeno mesto na groblju (vrt sećanja). Imena lica čiji je pepeo na ovaj način sahranjen moraju biti urezana na posebnoj ploči koja se nalazi na ovom delu groblja.
Član 25.
Preduzeće za pogrebne usluge prilikom određivanja dana kremacije po pravilu istovremeno određuje dan i vreme pokopavanja, odnosno polaganja urne, što pismeno saopštava licu koje se stara o sahranjivanju, uz upozorenje da će se pokopavanje, odnosno polaganje urne izvršiti i bez njegovog prisustva.
Član 26.
Pepeo spaljenih posmrtnih ostataka ne sme se ni privremeno ustupiti članovima porodice, odnosno srodnicima ili drugim licima, osim kada pruže dokaze da imaju obezbeđeno grobno mesto u drugom mestu.
III - GROBOVI I GROBNICE ZASLUŽNIH LICA
Član 27.
Na gradskom groblju se mogu odrediti posebne parcele za sahranjivanje zaslužnih lica.
Koja će se lica sahranjivati u parcele, odnosno grobna mesta iz stava 1. ovog člana određuje se na osnovu kriterijuma koje za teritoriju opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica, utvrđuje Izvršni odbor Skupštine grada Beograda, a za teritoriju opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot izvršni odbori skupština tih opština.
O uređenju i održavanju grobova i grobnica zaslužnih lica stara se Preduzeće za pogrebne usluge, a troškove za njihovo uređenje i održavanje snosi za teritoriju opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica grad Beograd, a za teritoriju opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac i Sopot te opštine.
O grobovima i grobnicama iz stava 1. ovog člana vodi se posebna evidencija.
IV - RED NA GROBLjIMA
Član 28.
Preduzeće za pogrebne usluge propisuje red na grobljima i ističe ga na vidnom mestu na ulazu u groblje.
U okviru propisanog reda određuje se vreme u toku dana u kome je dozvoljen pristup na groblje.
Deca ispod deset godina starosti imaju pristup na groblje samo u pratnji odraslih lica.
Preduzeće za pogrebne usluge može iz naročito opravdanih razloga privremeno da zabrani pristup na groblje.