Skupština grada Beograda na sednici održanoj 4. jula 2003. godine, na osnovu člana 6. stav 4. i člana 27. Statuta grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 18/95 - prečišćen tekst, 20/95, 21/99 i 2/00), donela je
ODLUKU
O UPOTREBI GRBA I ZASTAVE GRADA BEOGRADA
(Objavljena u "Sl. listu BGD", br. 18 od 7. jula 2003, 42/09)
I - OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovom odlukom uređuje se upotreba grba i zastave grada Beograda (u daljem tekstu: grad).
Član 2.
Grb i zastava grada mogu da se upotrebljavaju samo u obliku i sadržini koji su utvrđeni Statutom grada Beograda, ovom odlukom i drugim aktima donetim na osnovu ove odluke.
Grad koristi grb u tri nivoa, kao Osnovni, Srednji i Veliki grb.
Osnovni, Srednji i Veliki grb grada opisani su u Statutu grada Beograda.
Srednji grb je istovetan Osnovnom grbu, ali je štit nadvišen zlatnom bedemskom krunom sa pet vidljivih merlona, i sa istom takvom dijademom ukrašenom rubinima, safirima i smaragdima.
Veliki grb se sastoji od srebrnog dvoglavog orla u poletu, zlatno oružanog i isto takvih nogu i jezika. Orao u desnoj kandži drži srebrni mač zlatnog balčaka i jabuke, a u levoj plodnu prirodnu granu masline. Na grudima orla je Osnovni grb grada, a iznad orla zlatna bedemska kruna sa pet vidljivih merlona i sa istom takvom dijademom ukrašenom rubinima, safirima i smaragdima. Ispod orla su dve lučno postavljene plodne zlatne grane hrasta preko čije se ukrsnice nalazi prvi poznati grb grada (štit razdeljen, gore u crvenom iz razdeone linije izdiže se srebrno bedemsko krunište sa tri merlona, od kojih su dva bočna nadvišena zlatnim patrijarškim trolisnim krstovima, a srednji kružnom dvospratnom srebrnom kulom sa kruništem i sa po dva lučna poljem otvorena prozora na svakom spratu, a dole tri puta razdeljeno crveno i srebrno), a sa obe strane štita, preko rečenih hrastovih grana, odličja dodeljena gradu u prirodnim bojama i sa odgovarajućim trakama, i to bliže štitu desno Orden Karađorđeve zvezde s mačevima 4. stepena, a levo Orden narodnog heroja, a dalje od štita desno francuski Orden legije časti 5. stepena, a levo čehoslovački Ratni krst 1914-1918, sva pomenuta odličja prikazana u aversu.
Član 3.
Etalon (izvornik) Osnovnog, Srednjeg i Velikog grba i grafički standardi za njihovo prikazivanje, kao i etalon (izvornik) zastave i grafički standardi prikazivanja zastave utvrđuju se aktima Gradskog veća grada Beograda (u daljem tekstu: Gradsko veće).
Oblikovanje grba za upotrebu i izrada zastave vrši se u skladu sa aktima iz stava 1. ovog člana.
Član 4.
Etalon (izvornik) grba i zastave čuva se u organizacionoj jedinici Gradske uprave grada Beograda nadležnoj za poslove informisanja (u daljem tekstu: nadležna organizaciona jedinica).
Jedna kopija etalona grba i zastave grada deponovana je u arhivi Srpskog društva za heraldiku, genealogiju, veksilologiju i faleristiku "Beli orao" iz Beograda.
Član 5.
Grb i zastava grada ne mogu da se upotrebljavaju kao robni ili uslužni žig, uzorak ili model, niti kao bilo koji drugi znak za obeležavanje robe ili usluga.
Grb i zastava ne smeju da se upotrebljavaju ako su oštećeni ili svojim izgledom nepodobni za upotrebu.
Grb i zastava kojima su izmenjeni pojedini elementi ali svojim izgledom asociraju na grb i zastavu grada ne smeju da se koriste.
Grb i zastava grada moraju da budu reprezentativni i ne smeju da se upotrebljavaju neprimereno, nedolično, to jest na način koji vređa javni moral i dostojanstvo građana Beograda.
Član 6.
Upotreba grba i zastave grada u umetničkom stvaralaštvu i u vaspitno-nastavne svrhe slobodna je, pod uslovom da se ne protivi dobrom ukusu, društvenim i moralnim normama, heraldičkoj praksi, tradiciji i ovoj odluci.
Član 7.
Gradsko veće donosi uputstvo kojim se bliže uređuje upotreba grba i zastave grada.
II - UPOTREBA GRBA GRADA
1. Službena upotreba grba
Član 8.
(Brisan)
Član 9.
Osnovni grb grada koriste gradske opštine na teritoriji grada u službene svrhe i u formi propisanoj etalonom ili kao motiv u svojim amblemima. Osnovni grb mogu službeno da koriste javne službe čiji je osnivač grad (u daljem tekstu: javne službe).
Srednji grb koriste odbornici Skupštine grada Beograda, Gradska uprava grada Beograda (u daljem tekstu: Gradska uprava) i pomoćnici gradonačelnika grada Beograda.
Veliki grb koriste predsednik i zamenik predsednika Skupštine grada Beograda, gradonačelnik grada Beograda (u daljem tekstu: gradonačelnik), zamenik gradonačelnika i članovi Gradskog veća. Veliki grb se koristi u najsvečanijim prilikama kada se ističu značaj i tradicija grada i obavezno se utiskuje, odnosno štampa na poveljama, diplomama i drugim javnim priznanjima koje dodeljuje grad.
Član 10.
Osnovni, odnosno Srednji grb grada utiskuju se, odnosno štampaju na predmetima koji se daju u reprezentativne svrhe, kao i na memorandumu, koverti, zvaničnoj pozivnici i čestitki, vizitkarti i sl.
Zaposlena lica u Gradskoj upravi mogu otiskivati samo Osnovni grb na službenim vizitkartama, a birana, imenovana i postavljena lica mogu otiskivati Srednji grb na službenim vizitkartama.
Član 11.
Grb grada ističe se na javnim mestima, na otvorenom i u zatvorenom prostoru za vreme manifestacija od značaja za grad.
Član 12.
Grb grada mogu koristiti zvanični predstavnici i delegacije grada kada učestvuju na manifestacijama koje se održavaju u drugim gradovima u zemlji i inostranstvu.
Član 13.
Na granici atara grada ističe se Srednji grb grada.
Član 14.
Grb grada može se koristiti kao oznaka na službenom odelu zaposlenih u Gradskoj upravi, koji u skladu sa posebnim propisima nose službena odela, kao i na službenim vozilima koja koriste zaposleni u organima grada.
Član 15.
U svim slučajevima službene upotrebe grba grada mora se prethodno pribaviti mišljenje nadležne organizacione jedinice o izgledu i načinu isticanja grba i zastave.
2. Upotreba grba po odobrenju
Član 16.
Pravnom licu kao i preduzetniku sa sedištem na teritoriji grada izuzetno se može odobriti da Osnovni grb grada upotrebi kao ukras, kao deo nezaštićenog znaka ili u komercijalne svrhe.
Odobrenje za upotrebu grba daje nadležna organizaciona jedinica.
Član 17.
Protiv akta o odbijanju zahteva za upotrebu grba ili zastave grada žalba se podnosi Gradskom veću.
Gradsko veće obrazuje heraldičku komisiju koja razmatra pitanja vezana za upotrebu grba i zastave grada, usklađenost predstave grba za čije se korišćenje traži saglasnost sa blazonom i/ili važećim etalonom grba, da li su namena za koju se traži upotreba grba i način na koji će grb biti korišćen u skladu sa Odlukom i Uputstvom o upotrebi grba i zastave, dobrim heraldičkim običajima i praksom.
Heraldička komisija ima pet članova od kojih su tri predstavnika grada i dva heraldičara iz Srpskog heraldičkog društva "Beli orao".
Član 18.
Zahtev za davanje odobrenja sadrži namenu upotrebe grba, tehnički opis i druge činjenice bitne za odlučivanje.
Član 19.
Rešenjem kojim se odobrava upotreba grba mogu se odrediti posebni uslovi: namena, naknada za korišćenje i rok u kome odobrenje važi i drugo, ukoliko takva ograničenja odgovaraju nameni upotrebe grba.
Član 20.
Subjekti kojima je odobrena upotreba grba dužni su da obezbede doličan izgled ukrasa, nezaštićenog znaka, odnosno predmeta koji se koriste u komercijalne svrhe.
Član 21.
Rešenje kojim je odobrena upotreba grba ukida se ako korisnik odobrenja upotrebljava grb suprotno utvrđenoj nameni i uslovima ili se ne stara o doličnom izgledu ukrasa, nezaštićenog znaka, odnosno predmeta koji se koriste u komercijalne svrhe.
Član 22.
Nadležna Organizaciona jedinica vodi evidenciju izdatih odobrenja.
III - UPOTREBA ZASTAVE GRADA
Član 23.
Zastava grada ističe se:
1) na službenim zgradama koje koriste organi grada;
2) prilikom proslava, svečanosti i drugih masovnih kulturnih, sportskih i sličnih manifestacija od značaja za grad;
3) prilikom međugradskih susreta, takmičenja i drugih skupova (političkih, naučnih, kulturno-umetničkih, sportskih i dr.) na kojima grad učestvuje ili je reprezentovan, u skladu sa pravilima i praksom održavanja takvih skupova;
4) (brisana)
5) u drugim slučajevima, ako njena upotreba nije u suprotnosti za odredbama ove odluke a na osnovu odobrenja.
Zastava grada stalno postavljena u službenim prostorijama predsednika i zamenika predsednika Skupštine grada Beograda, gradonačelnika i zamenika gradonačelnika i članova Gradskog veća.
Član 24.
Grad može imati unikatnu zastavu - štandartu.
Dimenzija, izgled i izrada ove zastave uređuju se aktom Gradskog veća.
Štandarta se koristi u enterijeru, u najsvečanijim prilikama, isključivo u prisustvu predsednika i zamenika predsednika Skupštine grada Beograda i gradonačelnika i zamenika gradonačelnika.
Član 25.
Kada se zastava ističe zajedno sa zastavom drugih gradova, postavlja se tako da se ističe prednost zastave grada kao domaćina.
Član 26.
Zastava grada ne sme biti postavljena tako da dodiruje tlo, niti kao podloga, podmetač, prostirka, zavesa i sl.
Zastava grada ne sme da se upotrebljava kao aplikacija.
Zastavom se ne mogu prekrivati vozila ili drugi predmeti, niti se mogu ukrašavati konferencijski stolovi ili govornice, osim u formi stone zastavice.
IV - NADZOR
Član 27.
O sprovođenju ove odluke stara se nadležna organizaciona jedinica.
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove komunalne inspekcije.
Komunalni inspektor je ovlašćen da, kada utvrdi da se grb i zastava koriste suprotno odredbama ove odluke, rešenjem zabrani upotrebu grba i zastava grada i, po pravilu, naloži uklanjanje sa objekta i predmeta na kojima su istaknuti i druge mere radi otklanjanja utvrđenih nedostataka.
V - KAZNENE ODREDBE
Član 28.
Novčanom kaznom ood 5.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1. koristi grb i zastavu grada suprotno članu 2. odluke;
2. koristi grb i zastavu grada suprotno članu 5. odluke;
3. koristi grb i zastavu grada suprotno članu 6. odluke;
4. koristi grb grada bez odobrenja nadležne organizacione jedinice Gradske uprave (član 16) ili suprotno odobrenju (član 19);
5. koristi grb suprotno odredbi člana 20. odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara i odgovorno lice u pravnom licu.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 2.500 do 250.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 250 do 25.000 dinara.
Član 29.
Za prekršaj iz člana 28. ove odluke može se na licu mesta naplatiti mandatna kazna u iznosu od 10.000 dinara za pravno lice i preduzetnika, a novčana kazna od 2.500 dinara za odgovorno lice u pravnom licu i fizičko lice.
Novčanu kaznu iz stava 1. ovog člana naplaćuje na licu mesta komunalni inspektor.
VI - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 30.
Izvršni odbor Skupštine grada Beograda doneće akte iz člana 3. za Veliki i Srednji grb u roku od 60 dana, a akt iz člana 7. ove odluke u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.
Član 31.
Preduzeće, ustanova, druga organizacija ili preduzetnik koji su upotrebljavali grb grada do dana stupanja na snagu ove odluke dužni su da u roku od tri meseca od dana njenog stupanja na snagu, podnesu zahteve za davanje odobrenja iz člana 17. ove odluke.
Preduzeće, ustanova, druga organizacija ili preduzetnik koji su upotrebljavali grb grada protivno članu 6. ove odluke do dana njenog stupanja na snagu, dužni su da u roku od tri meseca od dana njenog stupanja na snagu usklade upotrebu grba sa odredbama ove odluke.
Član 32.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o upotrebi grba i zastave grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 19/95, 20/95, 15/96, 7/98, 6/99).
Član 33.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".
Skupština grada Beograda
Broj 6-342/03-XIII-01, 4. jula 2003. godine
Predsednik, Radmila Hrustanović, s. r.