Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Izvršni odbor Skupštine grada Beograda, na sednici održanoj 27. jula 1993. godine, na osnovu člana 60. Odluke o gradskoj upravi ("Službeni list grada Beograda", broj 5/92, 18/92, 23/92 i 11/93), u vezi sa čl. 56-63. i 75. Zakona o radnim odnosima u državnim organima ("Službeni glasnik RS", broj 48/91 i 86/91), doneo je

PRAVILNIK

O DISCIPLINSKOJ I MATERIJALNOJ ODGOVORNOSTI POSTAVLjENIH I ZAPOSLENIH U GRADSKOJ UPRAVI

(Objavljen u "Sl. listu Grada Beograda", br. 20/93, 14/98, 22/2000)

I - OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom se u skladu sa zakonom i propisima o radnim odnosima uređuje:
1. disciplinska i materijalna odgovornost postavljenih lica i zaposlenih u gradskoj upravi;
2. vrste povrede radnih obaveza;
3. postupak za pokretanje i utvrđivanje disciplinske odgovornosti;
4. organi za pokretanje, vođenje postupka i izricanje disciplinske mere;
5. izricanje disciplinske mere, i druga pitanja koja se odnose na postupak za utvrđivanje disciplinske i materijalne odgovornosti i izricanje disciplinske mere.

Član 2.

Stupanjem na rad na osnovu rešenja o postavljenju, odnosno raspoređivanju, odnosno na osnovu sporazuma o preuzimanju iz drugog organa lokalne samouprave ili državnog organa radnik preuzima dužnost i obaveze na radu i u vezi sa radom, koje su regulisane Zakonom o državnoj upravi, Zakonom o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije i lokalnoj samoupravi, Zakonom o opštem upravnom postupku, Zakonom o radnim odnosima u državnim organima, Zakonom o radnim odnosima, Statutom grada Beograda, Odlukom o gradskoj upravi, aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji kao i drugih zakona i propisa kojima se uređuje nadležnost gradske uprave u odgovarajućim oblastima.
Postavljeni i zaposleni koji svojom krivicom ne ispunjava radne obaveze ili se ne pridržava naloga i uputstva sekretara Skupštine grada i starešine organa donetih u vezi sa radnom obavezom odgovara za povredu radne obaveze u skladu sa ovim pravilnikom.

Član 3.

Disciplinski postupak je javan.
O pokretanju disciplinskog postupka obaveštava se podružnica sindikata radnika gradske uprave.
Izuzetno, ako to potrebe gradske uprave zahtevaju, javnost se može isključiti.

II - DISCIPLINSKA ODGOVORNOST

Član 4.

Povreda radnih obaveza i dužnosti postavljenih lica i zaposlenih u gradskoj upravi može biti lakša i teža.

Član 5.

Lakše povrede radne dužnosti jesu:
1. neblagovremen dolazak na posao i odlazak sa posla pre isteka propisanog radnog vremena u gradskoj upravi;
2. neopravdano odsustvovanje sa posla u toku radnog vremena;
3. nesavesno čuvanje službenih spisa, akata ili drugih podataka u vezi sa radom;
4. neopravdano izostaju sa posla po dva dana uzastopno;
5. neobaveštavanje nadležnih organa o propustima u vezi sa zaštitom na radu.

Član 6.

Teže povrede radne dužnosti:
1. neizvršavanje ili nesavesno, neblagovremeno ili neažurno vršenje radnih i drugih obaveza;
2. članstvo u organima političkih stranaka ili izražavanje i zastupanje političkih opredeljenja u vršenju poslova iz nadležnosti gradske uprave;
3. nedostojno, uvredljivo ili na drugi način neprimereno ponašanje prema građanima, pravnim licima i drugim strankama u postupku pred organom gradske uprave;
4. odbijanje davanja podataka ili davanje netačnih podataka drugom organu gradske uprave, nadležnim ministarstvima, Izvršnom odboru i Skupštini grada, organizacijama i građanima, ako je davanje tih podataka propisano zakonom ili propisom donetim na osnovu zakona;
5. zloupotreba službenog položaja ili prekoračenje propisanog ovlašćenja;
6. nezakonito raspolaganje sredstvima organa gradske uprave;
7. ometanje građana, organizacija i drugih pravnih lica u upravnom postupku, ili neovlašćeno i neodgovorno sprečavanje u ostvarivanju njihovih prava i interesa;
8. odbijanje vršenja poslova radnog mesta na koje je postavljen odnosno raspoređen ili odbijanje naloga sekretara gradske uprave i starešine organa, bez opravdanog razloga, osim naloga, koji predstavljaju krivično delo na radu i u vezi sa radom;
9. neostvarivanje očekivanih radnih rezultata tokom tri uzastopna meseca iz neopravdanih razloga;
10. povreda propisa o zaštiti na radu, zaštiti od požara, eksplozije ili drugih elementarnih nepogoda;
11. izazivanje veće materijalne štete, ako je do nje došlo umišljajem ili iz svesnog nehata;
12. ako u vršenju nadzora ne preduzme ili ne odredi meru za koju je ovlašćen;
13. ako ne predloži ili ne pokrene postupak pred nadležnim organom zbog utvrđene nezakonitosti, odnosno nepravilnosti;
14. ako prekorači granice ovlašćenja u vršenju nadzora;
15. davanje netačnih podataka kojima se zaposleni dovode u zabludu u pogledu ostvarivanja prava iz radnog odnosa ili onemogućavanja uvida u spise koji su zaposlenom potrebni za ostvarivanje njegovih prava;
16. neopravdano izostajanje sa posla 5 radnih dana u toku 6 meseci ili neopravdanim izostajanjem sa posla 3 dana uzastopno;
17. zloupotreba prava odsustvovanja u slučaju bolesti;
18. odbijanje stručnog usavršavanja na koje se upućuje;
19. dolazak na rad u pijanom stanju ili uživanje alkohola ili drugih opojnih sredstava ili narkotika koji smanjuju radnu sposobnost u toku radnog vremena;
20. odbijanje propisanog zdravstvenog pregleda;
21. ponavljanje lakših povreda radnih obaveza;
22. povreda prava i obaveza vezanih za status postavljenog odnosno zaposlenog u gradskoj upravi;
23. neizvršavanje radne i druge obaveze u skladu sa propisima o štrajku.

Član 7.

Za lakše povrede radne dužnosti iz člana 5. ovog pravilnika mogu se izreći javna opomena, ili novčana kazna u visini 01% od jednomesečnog iznosa plate za mesec u kome se izvršava disciplinska odluka.

Član 8.

Za teže povrede iz čl. 6. stav 1. od tačke 1-18. izriče se mera prestanka radnog odnosa, ukoliko je nastupila šteta za gradsku upravu, ako je povreda učinjena umišljajno ili iz svesnog nehata, i ako nije utvrđena olakšavajuća okolnost za postavljenog odnosno zaposlenog koji je povredu učinio.
Za ostale slučajeve iz čl. 6. može se izreći novčana kazna najviše u iznosu do 15% od mesečne plate u vreme izvršenja disciplinske odluke u trajanju od jednog do šest meseci.

Disciplinska komisija

Član 9.

Disciplinski postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti za postavljena lica i zaposlene u gradskoj upravi sprovodi disciplinska komisija za postavljena lica i disciplinska komisija za zaposlene u skladu sa odredbama ovog pravilnika u daljem tekstu Pravilnika.

Član 10.

Predsednik Izvršnog odbora na predlog sekretara Skupštine grada zahtevom pokreće disciplinski postupak protiv postavljenog lica.
Sekretar Skupštine grada na predlog starešine organa gradske uprave zahtevom pokreće disciplinski postupak protiv zaposlenog u gradskoj upravi.

Član 11.

Disciplinska komisija za postavljena lica sastoji se od predsednika, zamenika predsednika i tri člana i tri zamenika članova Komisije.
Predsednika, zamenika predsednika, članove Komisije i njihove zamenike imenuje i razrešava Izvršne odbor Skupštine grada za mandatni period od 4 godine, iz kruga lica koje postavlja Izvršni odbor.
Predsednik i zamenik predsednika Komisije su diplomirani pravnici.

Član 12.

Disciplinska komisija za zaposlene sastoji se od predsednika, zamenika predsednika, tri člana i tri zamenika članova Komisije.
Predsednika, zamenika predsednika, članove i zamenike članova Disciplinske komisije za zaposlene imenuje sekretar Skupštine grada iz kruga zaposlenih radnika gradske uprave za mandatni period od 4 godine.
Za predsednika i njegovog zamenika imenuju se zaposlenih koji su diplomirani pravnici.

Član 13.

Stručne i administrativne poslove za potrebe Komisije iz čl. 11. i 12. Pravilnika vodi ovlašćeni diplomirani pravnik Sekretarijata za upravu i pravosuđe, koga odredi sekretar Sekretarijata.

Pokretanje disciplinskog postupka

Član 14.

Zahtev za pokretanje postupka za utvrđivanje disciplinske odgovornosti postavljenog lica zbog povrede radne dužnosti podnosi predsednik Izvršnog odbora Skupštine u roku od 15 dana od dana učinjene povrede radne dužnosti.
Zahtev za pokretanje disciplinskog postupka sadrži:
- naziv komisije kojoj se upućuje;
- ime i prezime postavljenog lica sa podacima iz osnovne evidencije o radu i adresu stanovanja;
- vreme, mesto i način izvršenja i opis povrede radne obaveze;
- dokaze;
- razloge na kojima se zasniva sumnja da je postavljeni učinio povredu radne obaveze;
- ime i prezime podnosioca zahteva, datum.
Zahtev se upućuje Komisiji na ličnu dostavu.

Član 15.

Zahtev za pokretanje disciplinske odgovornosti protiv zaposlenog radnika u gradskoj upravi podnosi sekretar Skupštine grada na predlog starešine organa gradske uprave.
Zahtev sadrži sve elemente iz čl. 14. stav 2. ovog pravilnika.

Član 16.

Zahtev za pokretanje disciplinskog postupka protiv postavljenog odnosno zaposlenog, dostavlja se postavljenom odnosno zaposlenom putem lične dostave na način propisan Zakonom o opštem upravnom postupku.
Od prijema zahteva do dana održavanja rasprave postavljenom odnosno zaposlenom mora se ostaviti najmanje osam dana za pripremu odbrane.
Postavljeni odnosno zaposleni ima pravo na branioca.
Obaveštenje o podnetom zahtevu za pokretanje disciplinskog postupka obavezno se dostavlja podružnici sindikata radnika gradske uprave.

Prethodni postupak

Član 17.

Prethodni postupak obuhvata radnje kojima se priprema rasprava pred disciplinskom komisijom (pribavljanje isprava, uviđaj, veštačenje, saslušanje odgovornog postavljenog odnosno zaposlenog radnika, svedoka i sl.).
Prethodni postupak se ne sprovodi ukoliko su sa zahtevom podneti svi potrebni dokazi.

Rasprava

Član 18.

Disciplinska komisija na raspravi utvrđuje činjenično stanje od značaja za odlučivanje o odgovornosti postavljenog odnosno zaposlenog.
Na raspravu se pozivaju: postavljeni odnosno zaposleni radnik protiv koga se vodi postupak, podnosilac zahteva za pokretanje disciplinskog postupka, svedoci, veštaci, predsednik sindikata, branilac i ostali učesnici postupka čije je prisustvo neophodno.
Poziv za raspravu sadrži: naziv disciplinske komisije, ime i prezime lica odnosno organa koji se poziva na raspravu, njegovo svojstvo, vrsta povrede radne obaveze, mesto, dan i čas održavanja rasprave, pouka o pravu radnika da uzme branioca i upozorenje da će se rasprava održati i u slučaju ako na raspravu ne dođe a izostanak ne opravda.

Član 19.

Raspravom rukovodi predsednik ili zamenik predsednika Disciplinske komisije.
Nakon otvaranja rasprave utvrđuje se da li su svi pozvani i da li su se odazvali pozivu.
Ako postavljeni odnosno zaposleni protiv koga je podnet zahtev za pokretanje disciplinskog postupka nije došao, a nema dokaza da je uredno pozvan, rasprava se odlaže.
Odsustvovanje podnosioca zahteva, odnosno lica koje zastupa zahtev za pokretanje disciplinskog postupka nije smetnja održavanju rasprave.
Rasprava se može održati i u odsustvu postavljenog odnosno zaposlenog ako se dokaže da je uredno pozvan i nije pismeno opravdao svoj izostanak.
Ako se utvrdi da su ispunjeni uslovi za održavanje rasprave, pristupa se čitanju zahteva za pokretanje disciplinskog postupka.

Član 20.

Predsednik odnosno zamenik predsednika Disciplinske komisije pošto pročita zahtev za pokretanje disciplinskog postupka, poziva postavljenog odnosno zaposlenog da iznese svoju odbranu.
Po saslušanju odbrane, pristupa se izvođenju dokaza.
Dokazna sredstva u postupku mogu biti: čitanje isprava, spisa, akata i drugih službenih evidencija, saslušanje svedoka, uviđaj - veštačenje.
Disciplinska komisija može odlučiti da se rasprava odloži, kad je potrebno da se upotpuni izvođenje dokaza.
Ako disciplinska komisija nastavi raspravu u izmenjenom sastavu, rasprava počinje iznova, s tim što se iskazi svedoka i veštaka mogu samo pročitati.
Kada budu izvedeni svi dokazi, koje Disciplinska komisija oceni potrebnim za utvrđivanje činjeničnog stanja, pročitaće se mišljenje sindikata radnika gradske uprave, ako je dostavljeno.

Član 21.

O toku rasprave pred Komisijom vodi se zapisnik u koji se unose svi podaci o toku rasprave utvrđeni u čl. 19. i 20. ovog pravilnika.
Zapisnik o radu Disciplinske komisije vodi ovlašćeni radnik Sekretarijata za upravu i pravosuđe.
Zapisnik potpisuje predsednik, članovi Komisije, odgovorni postavljeni odnosno zaposleni, branilac i drugi učesnici u postupku (veštaci, svedoci).

Član 22.

Postavljenom odnosno zaposlenom na njegov zahtev može se dostaviti overeni primerak zapisnika sa rasprave.

Član 23.

Po sprovedenom postupku, Disciplinska komisija na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja, većinom glasova članova Komisije utvrđuje da li je učinjena povreda radne dužnosti i odlučuje o predlaganju odluke predsedniku Izvršnog odbora odnosno sekretaru Skupštine grada Beograda.
Disciplinska komisija u predlaganju odluke nije vezana za kvalifikaciju povrede radne dužnosti koja je predložena zahtevom za pokretanje discip
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: